Запорізький тендер на дрони за 42 мільйони вийшов «на фінішну пряму»

Зображення завантажується

Оголошений Запорізькою ОВА тендер на закупівлю дронів дійшов до стадії «намір укласти договір». Запорізький центр розслідувань розповідає, хто наразі виграє і за якою вартістю

Хоча результати закупівель поки не затверджені, вони вже привернули чимало уваги. Це найбільший тендер на дрони, який коли-небудь проводився у Запорізькій області. Крім того, він проходить у незвичний спосіб: 42 млн грн зібрали на одну закупівлю з усіх військових громад та міськрад окупованих територій «у вигнанні». У такий спосіб ОВА прагнула довести, що зведені торги ефективніші та економніші, ніж окремі – за кожною територією.

Найбільше уваги отримав найменший за вартістю лот. Це постачання 200 дронів-камікадзе. Під час торгів запланована вартість у 4,66 млн грн знизилася до 3,54 мільйона. Договір хочуть укласти з ТОВ «Центр досліджень безпілотних систем». Фірма належить адвокату і колишньому депутату облради Ярославу Гришину і Олександру Русакову, брату молодшого партнера Гришина по юридичній фірмі Сергія Русакова. 

Фірма планує постачати дрони-камікадзе «Генерал Черешня-7», які протягом останнього року почала стало виробляти на волонтерських засадах за донати «Лабораторія досліджень у сфері оборони». Це громадська організація Рудольфа Акопяна, ще одного друга Ярослава Гришина.

Колишня заступниця голови ОДА Злата Некрасова, яка перебуває в конфлікті з Гришиним ще з весни 2022 року через історію з розподілом гуманітарної допомоги, вже висунула до результатів тендеру претензії.

«Тепер постачанням дронів займаються люди, які збирають донати на дрони та тут же продають дрони адміністрації», — написала вона на своєму телеграм-каналі і пообіцяла звернення до Міноборони.

Рудольф Акопян прокоментував Запорізькому центру розслідувань звинувачення колишньої чиновниці.

«В межах спільного проєкту є дрони, які ми виробляємо в частинах громадської волонтерської діяльності, за цей напрямок я відповідальний. Ми проводили 2 збори на 40 та 100 дронів з достатньо специфічними особливостями, про перший ми звітували відеозвітами про передачу в бойові підрозділи, другий на 100 в процесі виробництва, коли зробимо, будемо передавати в 10 підрозділів з відеозвітами.

А є продукти, які виробляємо як суб’єкт комерційної діяльності. Окрема команда моніторить ринок, обробляє замовлення від приватних замовників, фондів, бізнесу, беремо участь в різних тендерах», – розповів він.

Тендерна ціна за одиницю дрона в 17,7 тисяч гривень з ПДВ майже сходиться  з «волонтерською» ціною в 14 тисяч гривень без ПДВ і без батарейок, “за собівартістю”, яку називали в публікаціях минулого року.

Аби отримати третю думку у конфлікті, ми звернулися до ще одного волонтера Валентина Бурого з проханням прокоментувати, чи є припустимим суміщення державного замовлення та волонтерської діяльності. Валентин максимально лаконічно прокоментував цю схему: “Плюс-мінус так”. Зауважень волонтер не висловив.

З іншими, більшими лотами, ситуація спокійніша.

ЛОТ №2. Очікувана вартість за 100 DJI Mavic 3 була в 9,745 млн грн. Під час торгів вона знизилася більш ніж на 2 млн, до 7,595 млн грн. Ціна одного дрона у 75 950 грн могла бути нижчою для чималої партії в 100 штук – це гарна ціна для роздробу, а не для опту.

На такі умови вийшли з ТОВ «Глобал Марк», яка була створена в вересні 2023 року і тільки почала брати участь в тендерах.

ЛОТ №3. Стартову вартість за 50 DJI Mavic 3T (вони з тепловізорами і тому значно дорожчі) визначили в 12,9 млн грн. Під час торгів її було знижено до 9,97 млн грн. Ціна в 199,4 тис. грн за один «мавік» з тепловізором трішки нижча за роздрібну на такі моделі.

За цим лотом планують підписати договір з «Інкос Індастрі», яка вже виграла в багатьох тендерах і поставляє «мавікі» і з тепловізорами, і без до місцевих рад по всій країні.

ЛОТ №4. Очікувана вартість за 50 Autel EVO MAX 4T складала 14,6 млн грн. Під час тендеру вона знизилася до 11,2 млн грн. Ціна одного «аутеля» виходить у 224 тис. грн. Це приблизно на 8-10% менше роздрібних цін.

За таку ціну хочуть підписати договір з ТОВ «Центральна керуюча компанія», яка також тільки нещодавно почала брати участь у тендерах.

Загальна економія на тендері в 42 млн грн з чотирьох лотів склала 9,6 млн грн, тобто 23%. На торгах було від 3 до 6 учасників, з конкурсу не «викидали» за формально неправильні документи тих, хто давав меншу ціну. Відтак, поки що цю закупівлю можна осхарактеризувати як конкурентну і таку, що проходить за ринковими цінами. 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі