Запорізькі історики – про те, чи був Південь України російським
![](https://incentre.zp.ua/app/uploads/2024/04/versiya-dlya-sajtu-1296-×-600-piks-2.jpg)
Південь України агресивна російська пропаганда називає “історично російськими землями”, “Новоросією”. Цілі покоління українців виросли на радянських підручниках історії, де ця теза подавалася як істина. Ці наративи і зараз використовують росіяни, щоб виправдати окупацію півдня України. Запорізькі історики щоденною роботою спростовують міф пропаганди
Проєкт “Гуляйпільські старожитності” підтримується двома запорізькими істориками – Сергієм Звілінським і Сергієм Білівненком. Зараз вони рятують історичну спадщину краю від російської агресії. Їх знахідки у селах Запорізької області свідчать: ці землі завжди були сплавом різних культур.
Тут жили і українські росіяни, і українські болгари
Протягом багатьох століть в Запорізькому краї схрещувалися різні культури. В процесі нового заселення території взяли участь представники багатьох народностей, край став багатонаціональним. Це забезпечило запозичення господарських навичок, окремих особливостей життя і побуту одним народом в іншого, спричинило своєрідне злиття культурних та господарчих традицій.
Завдання росіян – знищити українську ідентичність півдня України, сфальшувати, що тут була Новоросія. Підтримуючи єдність громади через спільну історичну пам’ять, ми протидіємо цьому
Історик стверджує: через фотографії, побутові речі, кухню ми можемо довести, що на півдні України були присутні різні культури – українська, болгарська і та ж російська. Вишивки нашого краю містять елементи декількох культур.
Навіть оті речі, які ми на смітник після померлих викидаємо – бабусин записник. Вона його вела у шістдесятих, сімдесятих, вісімдесятих роках, писала рецепти. Але там видна ця кров. Наприклад, болгарські страви, які вона у сусідів побачила і записала.
Такі записнички з рецептами відбивають цілісну історію нашого краю.
Але вони всі були там українськими росіянами, українськими болгарами
А якщо знахідка супроводжується розповіддю людини про цю річ або про власника цієї речі, який вже помер – це створює загальне уявлення про наш український Південь.
Обговорення