Запорізькі історики – про те, чи був Південь України російським

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Південь України агресивна російська пропаганда називає “історично російськими землями”, “Новоросією”. Цілі покоління українців виросли на радянських підручниках історії, де ця теза подавалася як істина. Ці наративи і зараз використовують росіяни, щоб виправдати окупацію півдня України. Запорізькі історики щоденною роботою спростовують міф пропаганди 

Проєкт “Гуляйпільські старожитності” підтримується двома запорізькими істориками – Сергієм Звілінським і Сергієм Білівненком. Зараз вони рятують історичну спадщину краю від російської агресії. Їх знахідки у селах Запорізької області свідчать: ці землі завжди були сплавом різних культур.

Тут жили і українські росіяни, і українські болгари

Сергій Білівненко, кандидат історичних наук, доцент кафедри джерелознавчих студій та суспільних комунікацій ЗНУ

Протягом багатьох століть в Запорізькому краї схрещувалися різні культури. В процесі нового заселення території взяли участь представники багатьох народностей, край став багатонаціональним. Це забезпечило запозичення господарських навичок, окремих особливостей життя і побуту одним народом в іншого, спричинило своєрідне злиття культурних та господарчих традицій.

Завдання росіян – знищити українську ідентичність півдня України, сфальшувати, що тут була Новоросія. Підтримуючи єдність громади через спільну історичну пам’ять, ми протидіємо цьому

Сергій Білівненко

Історик стверджує: через фотографії, побутові речі, кухню ми можемо довести, що на півдні України були присутні різні культури – українська, болгарська і та ж російська. Вишивки нашого краю містять елементи декількох культур. 

Навіть оті речі, які ми на смітник після померлих викидаємо – бабусин записник. Вона його вела у шістдесятих, сімдесятих, вісімдесятих роках, писала рецепти. Але там видна ця кров. Наприклад, болгарські страви, які вона у сусідів побачила і записала.

Сергій Білівненко

Такі записнички з рецептами відбивають цілісну історію нашого краю.

Але вони всі були там українськими росіянами, українськими болгарами

Сергій Білівненко

А якщо знахідка супроводжується розповіддю людини про цю річ або про власника цієї речі, який вже помер – це створює загальне уявлення про наш український Південь.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі