Як заробити мільйони на зупинках і дитячих майданчиках у Запоріжжі? Складно 

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Компанія «Ніка-буд плюс» стала відома у Запоріжжі після встановлення зупинкового комплексу біля обласної філармонії. Когось образила естетика, когось – витрати на зупинки в умовах війни. Але цей проєкт далеко не перший у «портфоліо» компанії. Якщо ви бачите у місті дитячий або спортивний майданчик, є чимала ймовірність, що встановлювала його саме «Ніка-буд плюс». І це – цікавий приклад того, що зазвичай вислизає з уваги запоріжців: негучної, але прибуткової співпраці влади з одним профільним постачальником

Дисклеймер: цей текст не є спробою дискредитувати згадану компанію і, тим більше, не є замовленням від конкурентів. Ми не стверджуємо, що дії «Ніка-буд плюс» мають корупційний елемент – хіба що продукт вони постачають недешевий. На цьому прикладі ми хочемо показати, як працюють зазвичай невидимі процеси життєзабезпечення у Запоріжжі і які ризики для всіх сторін виникають при цьому. 

Створені для тендерів. Буквально?

Можливо, головна конкурентна перевага «Ніка-буд плюс» перед іншими – розуміння того, як все працює на «найближчому до землі» рівні влади, в районних адміністраціях. Колишня співробітниця Вознесенівської РА анонімно ділиться з нами враженням:

Коли треба було щось встановити в районі типу лавочок або майданчиків, то таке відчуття, що це завжди була «Ніка-буд». Ну або хтось, пов’язаний із ними, до нас одні й ті самі люди ходили.

Колишня співробітниця Вознесенівської районної адміністрації, на правах анонімності

Суб’єктивні враження – ненадійне джерело. Але компанія і справді має довгу і насичену історію взаємодії із районними адміністраціями у Запоріжжі. Протягом років замовлення від районів міста, а потім і області, є головним джерелом прибутку «Ніка-буд плюс». 

За даними аналітичної системи YouControl, з часу заснування компанії був тільки один рік, коли її загальні доходи були більші, ніж доходи від державних закупівель. У 2020-му на тендери припало «лише» 9 млн грн із 13,5 млн грн, отриманих за рік. Але є нюанс: компанія час від часу виступає як субпідрядник або постачальник для інших – на тих же реконструкціях муніципальних шкіл та інших установ. Можливо, «не тендерні» гроші 2020 року були зароблені саме таким чином.

Практично всі доходи «Ніка-буд плюс» отримує від тендерів у Запоріжжі і навколо нього. Джерело: аналітична система YouControl

Закупівлі, у яких бере участь компанія, зазвичай невеличкі, але надійні. За даними платформи Bi.Prozorro, «Ніка-буд плюс» виграла 96% тендерів, у яких взяла участь. Практично завжди її ціни були нижчі, ніж ті, що пропонували конкуренти. Таким чином за неповні 8 років компанія уклала із органами влади договорів майже на 70 млн грн. Скільки і як отримала – це вже окреме питання, до якого ми ще повернемося.

Досвід як конкурентна перевага

Досвід взаємодії із владою у компанії дійсно багатий. Її засновник Вячеслав Основіков свого часу входив до менеджменту нашумілої запорізької будівельної компанії «Константа». У 90-х і напочатку нульових це був чи не єдиний забудовник Запоріжжя, що вимагало розуміння внутрішніх процесів у владі від вищих до нижчих щаблів. Зокрема, і для зручного «просування» потреб забудовника. У часи роботи Основікова ситуація була вже іншою, але певної «культури роботи з владою» у «Константі» це не відміняє. 

Брати Альшани залишили Запоріжжя після втечі «смотрящего» Анісімова, у 2014-му році. Справу про банкрутство «Константи» відкрили у 2016-му. 

Ну а «Ніка-буд плюс» з’явилася у 2017-му році. І радикально відрізняється від «Константи» не гучністю і сталістю. За всі ці роки у компанії жодного разу не змінилася керівниця (нею від початку була і залишається Дар’я Лисенко) і головний бухгалтер А.О.Безпалько (його повного імені пошукові системи не дають). 

Більш-менш стабільна і діяльність компанії, хоча офіційно вона має широке поле кваліфікацій. У КВЕДах «Ніка-буд плюс» значаться і будівництво, і геологія з геодезією, і торгівля пальним, і ландшафтний дизайн, і виробництво спорттоварів та іграшок. Останній вид діяльності офіційно визначений головним для компанії: замість зупинок «Ніка-буд плюс» мала б виробляти іграшки. Втім, зазвичай на упорядкування видів діяльності просто не витрачають ресурси – це технічне питання. У цілому ж перелік «робочий»: геодезія – щоб пробурити дірку в землі для встановлення спортмайданчика, будівництво – щоб його встановити, виробництво спортивних товарів – щоб, власне, зробити цей спортмайданчик з нуля.

Що і як робить «Ніка-буд плюс»?

З даних YouControl випливає, що «Ніка-буд плюс» – порівняно невелика фірма, яка працює без зайвих розкошів. У її власності – дві старі «Газельки»: фургончик і тентована вантажівка. А от виробничий комплекс (а компанія сама виробляє зупинки і майданчики, які потім і встановлює) у власності «Ніка-буд плюс» не знайдеш. Імовірно, він оформлений на окремого підприємця. 

Власне, різноманітні малі споруди на кшталт лав та зупинок, а останнім часом ще й елементи укриттів – це спеціалізація компанії. Вона встановлювала їх у всіх районах міста і поза ним – у Бердянську, Якимівці, Широкому, Енергодарі тощо. Крім того, компанія ще й обслуговує і ремонтує встановлене. 

Для освітян «Ніка-буд плюс» виробляє спортивні та дитячі майданчики, дахи над входом в укриття. Для парків і майданів – облаштовує лави та урни. На вулицях встановлює зупинки. Це достатньо вузька спеціалізація, але виглядає так, що у ній компанія стала звичним для чиновників-виконавців партнером. Вона охоче береться за невеликі технічні замовлення (а таких у райадміністрацій більшість).

«Середній чек», тобто середній розмір однієї оплати від адміністрацій на рахунки компанії, складає лише близько 66 тис. грн. Але таких оплат за роки роботи «Ніка-буд плюс» отримала декілька сотень. Найстабільніший партнер – Олександрівська районна адміністрація, яка такими дрібними транзакціями виплатила підряднику понад 8 млн грн. 

Найбільші замовники “Ніка-буд плюс”Загальна сумаКількість транзакцій
Олександрівська районна адміністрація8,6 млн грн260
Комунарська районна адміністрація6,9 млн грн38
Шевченківська районна адміністрація5 млн грн35
Хортицька районна адміністрація4 млн грн56
Вознесенівська районна адміністрація4 млн грн46
Заводська районна адміністрація3,6 млн грн30
КП “ПКВ” Енергодарської міської ради2,5 млн грн27
Новобогданівська сільська рада2,2 млн грн14
Новоолександрівська сільська рада1 млн грн10
Департамент муніципального управління ЗМР1 млн грн5

Гігантська «Запоріжсталь» десятиріччями вважалася «містоформуючим підприємством» через те, що впливає на міську політику, дає роботу тисячам запоріжців і опосередковано інколи робить ті чи інші «підтримуючі» внески до бюджету. Але маленька «Ніка-буд плюс» у свій спосіб також формує Запоріжжя: принаймні, її добре видно на його вулицях, у парках і в подвір’ях.

Професійні ризики

Компанії, які співпрацюють із владою, добре знають, що цей заробіток має свої ризики. Саме тому був період, коли на міські тендери знаходилося мало охочих: негнучкі схеми розрахунків, прискіплива увага податкової, а інколи і медіа та громадськості можуть просто не окупатися закладеною маржею, якщо робити все чесно.

Вочевидь, свої подібні історії має і «Ніка-буд плюс». У розділі «Судові справи» в досьє компанії на YouControl – три десятки проваджень. До самої компанії претензій не має – але вона фігурує як контрагент підрядників у деяких нашумілих справах про ремонти і реконструкції із завищеннями. У таких випадках правоохоронці перевіряють документацію і компанії, яку підозрюють у завищеннях, і тих, хто постачав їй матеріали, конструкції, роботи. 

Так було у справі про закупівлю шкільних меблів та кухонних гарнітурів для запорізьких навчальних закладів у 2019 році. Тоді міський Департамент освіти уклав договір із ТОВ «ЕРІН БУД». «Ніка-буд плюс» не був серед підрядників у договорі, але був серед контрагентів підрядника. 

Втім, у правоохоронців були претензії і до самої «Ніка-буд плюс». Зокрема, вони підозрювали енергодарських посадовців у спільному з компанією збагаченні на облаштуванні дитячих майданчиків. Провадження закінчилося нічим ще до тимчасової окупації Енергодара, у 2020 році.

Зрештою, періодично «Ніка-буд плюс» виступає постраждалою стороною. Так, компанія у судовому порядку стягувала оплату своїх послуг із Дніпровської райадміністрації. Суми були різні – від 29 тис. грн до 361 тис. грн. Власне, це і є одним із типових ризиків для компаній, які співпрацюють із владою.

Чому це важливо?

Зазвичай суспільний резонанс виникає тільки у випадках, коли йдеться про мільйонні, а то й мільярдні закупівлі чи про корупцію у вищих ланках влади. А от повсякденні справи міста залишаються без уваги і ЗМІ, і самих мешканців. 

Але за встановленням урн і гойдалок можуть стояти невеликі, але постійні переплати бюджетних коштів, звертати увагу на які у правоохоронців просто немає часу. А також невеличкі оборудки і угоди, у кращому випадку – дрібні кримінальні справи, які закінчуються нічим. Це можуть бути сталі схеми, через які роками витікає частина бюджету міста.

Зараз, коли грошей у Запоріжжя обмаль, саме час почати придивлятися і до цих схем.

Читайте також: Яким влада бачить Запоріжжя у 2025 році?

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі