Як подати заявку на компенсацію за пошкоджене житло, щоб дійсно її отримати: досвід запорізької комісії з єВідновлення

Зображення завантажується

Як отримати компенсацію за пошкоджене житло через «Дію»? Питання важливе: Запоріжжя та область продовжують потерпати від ворожих обстрілів. Тож продовжує роботу і комісія з єВідновлення, яка розподіляє виплати на відновлення житла. Які складнощі можуть виникнути на шляху до компенсації і як не загубитися у круговерті довідок і паперів, розповідають учасники комісії

Станом на шосте вересня 2024 року допомогу від держави отримали 570 власників пошкоджених будинків у Запоріжжі та області. Загальний розмір виплат сягнув понад 31 мільйон гривень. 

Покрокова інструкція, як отримати компенсацію розроблена ЗЦР

Що потрібно, щоб подати заявку в «Дії» на компенсацію пошкодженого майна?

Перший крок, щоб отримати відшкодування за пошкоджене обстрілами майно – подати повідомлення у «Дію». Тут з’являється і перший нюанс, який може стати на заваді виплаті компенсації. Подавати заявку має саме власник майна, а не, наприклад, людина, яка орендує квартиру. 

Але у декого інформація про їх житло просто не відображається на порталі. Тоді подати заявку на компенсацію через «Дію» неможливо. Слід звертатися до ЦНАПу, нотаріуса чи державного реєстратора офлайн.

Запорізька комісія з єВідновлення зустрічала ще один, хоча й не дуже частий, випадок, коли повідомлення про пошкодження майна через «Дію» подати неможливо. Проблеми можуть виникнути тоді, коли людина не має ідентифікаційного коду – наприклад, через релігійні переконання. Тоді «Дія» не може автоматично підтягнути дані про власника та майно. Тому і заявку не виходить сформувати. 

Як діяти у цьому випадку? На жаль, проблему тільки починають вирішувати. Розповідає заступник голови комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України у м. Запоріжжя, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» (далі – заступник голови Комісії з «єВідновлення») Юлія Яланська:

Законодавство не обмежує громадян в отриманні компенсації по програмі «єВідновлення», якщо у них або у співвласників пошкодженого об’єкта нерухомого майна за релігійними переконаннями відсутній ІПН (індивідуальний податковий номер, – ред.). У такому випадку вони мають подати інформаційне повідомлення через портал «Дія» (послуга «єВідновлення»), зазначивши лише дані свого паспорта. Однак наразі, на жаль, ця функція відсутня на порталі «Дія». Вона має запрацювати вже найближчим часом. Але поки що, якщо у заявника чи співвласника відсутній ІПН, подати заяву на «єВідновлення» такі особи не можуть ні через портал «Дія», ні через нотаріуса, ні через ЦНАП

Юлія Яланська, заступник голови Комісії з «єВідновлення»

Але є ще один тип помилки – і він найчастіший. Люди просто не до кінця розбираються у тому, що вони мають зробити.

При поданні інформаційного повідомлення через портал «Дія» інколи людина робить не всі необхідні кроки. Наприклад, вибирає тільки перший крок і подає лише повідомлення про пошкоджене майно. Для одержання компенсації необхідно зробити ще й наступний крок – сформувати засобами порталу Дія заяву про виплату

Юлія Яланська, заступник голови Комісії з «єВідновлення»

Таким чином, на першому етапі подання заявки про пошкоджене майно через «Дію» обов’язково переконайтеся ось у чому:

  • Заявку подає власник або співвласник майна;
  • «Дія» може підтягнути всі необхідні документи – паспортні дані, ІПН, інформацію про майно;
  • Ви подали не тільки повідомлення про пошкодження, але і заяву на виплату компенсації.

Якщо у «Дії» немає всіх ваших даних – зверніться до ЦНАПу або нотаріуса.

Згода співвласника: що це та навіщо вона?

Після того, як особа подала заявку на компенсацію в «Дії», пошкоджене житло має оглянути спеціальна комісія. Для цього чиновники мають отримати згоду власника майна. Але що, як цих власників декілька? Так часто буває із будинками у приватному секторі.

По-перше, згода на огляд має бути письмовою. По-друге, якщо пошкоджений будинок належить одразу кільком людям, то документів буде декілька. 

Як це виглядає на практиці? Заяву у «Дії» подає хтось один. Але перед цим решта співвласників має дати нотаріально завірену згоду на це. Причому кожен має дати цю згоду окремо. У ній має бути зазначено, що співвласник дозволяє іншому власнику звернутися до органів влади для встановлення факту пошкоджень та отримання компенсації за зруйноване майно. За нотаріальне оформлення доведеться заплатити.

Місцева жителька Вікторія ділиться власним досвідом:

Заява-згода завіряється на етапі подання заявки в «Дію». Я зверталася до нотаріусів. Більшість із них вказали, що Мінʼюст і досі не затвердив форму такої згоди. Виходить, що кожен нотаріус самостійно бере на себе відповідальність за той документ, який він оформив. Середня вартість послуги – близько 1000 гривень

Вікторія, мешканка пошкодженого будинку

Що робити, якщо одним із співвласників є неповнолітня або недієздатна людина? Вихід стандартний. Тоді згоду на оформлення компенсації має дати її представник. Юлія Яланська уточнює:

Якщо співвласником житла є недієздатна, обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, компенсацію має отримувати один із дорослих дієздатних співвласників (за наявності). Згоду недієздатного, обмежено дієздатного або неповнолітнього співвласника на отримання компенсації має надати його законний представник. У такому випадку згода повинна бути нотаріально засвідчена. На жаль, ця послуга у нотаріусів є платною

Юлія Яланська, заступник голови Комісії з «єВідновлення»

Виїзд комісії на місце обстрілу. На що звернути увагу?

Один із ключових етапів для отримання компенсації –  виїзд комісії на місце інциденту. Чиновники оглядають житло та складають чекліст пошкоджень. Потім на основі цього переліку рахується сума до компенсації. 

Але спочатку до житла треба потрапити. І це не завжди реально: власник пошкодженого житла цілком вже міг перебратися до іншого міста. Або ж пошкодило квартиру людей, які ще на початку повномасштабного вторгнення виїхали за кордон. Що робити у такому випадку?

Розповідає Юлія Яланська:

Якщо заявник перебуває за кордоном, йому треба надати Комісії з «єВідновлення» нотаріально засвідчену довіреність своєму представнику. Це може бути будь-яка особа, яка, своєю чергою, зможе надати Комісії доступ до житла

Юлія Яланська, заступник голови Комісії з «єВідновлення»

Під час огляду може виникнути й інша проблема. Інколи здивовані власники житла не бачать у чеклісті чиновників життєво необхідних для відбудови квартири чи будинку робіт. Чому так?

Законодавством передбачені не всі види робіт, які необхідно виконати для відновлення експлуатаційної придатності об’єкта. Цей перелік затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381. Комісія з «єВідновлення» при призначенні компенсації не може відступати від встановленого законодавством переліку робіт і матеріалів. Цей перелік доповнюється. На онлайн-семінарах, які проводяться Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України, постійно обговорюються питання про внесення змін у формі чекліста щодо переліку ремонтних робіт

Юлія Яланська, заступник голови Комісії з «єВідновлення»

Кошти надійшли на карту – це все?

Не можна просто так взяти і витратити державні кошти. Чиновники мають право перевірити, чи дійсно компенсація пішла на ремонт пошкодженого обстрілами житла. Це – так звана вибіркова верифікація. 

Комісія з єВідновлення у роботі. Джерело: Запорізька міська рада

Після того, як ви завершили ремонт, ви маєте зробити повідомлення про це в «Дії». Протягом наступного місяця комісія може відібрати вашу оселю для перевірки. Звісно, прийдуть не до всіх. Перевіряють 5% усіх ремонтів, на які виплатили до 200 тис. гривень, і 10% ремонтів, на які виділили від 200 тис. до 500 тис. гривень.

Як обирають будинки для перевірки після виділення компенсації? Відбір проводять автоматично – за даними Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Як бачимо, щоб отримати компенсацію за пошкоджене обстрілами житло, треба знати купу не завжди очевидних нюансів. Втім, розробники «Дії» обіцяють доопрацьовувати недоліки і спрощувати процеси – аби зрештою скористатися програмою «єВідновлення» зміг кожен.

Читайте також: Запорізькі мрії відбудови – трішки для людей, трішки для звітності 

Авторка – Аліна Родіна

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі