Як “центр” допомагає Харкову та Запоріжжю у відбудові: на що і скільки дають

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Війна в Україні триває, плани міст на швидку відбудову не спрацювали. Якщо у 2022 році та частково у 2023-му у Харкові намагались розповідати про потенційні інвестиційні проєкти, то в 2024 році про перспективи говорять дуже мало

Перший і головний висновок – менше грошей стало не лише на армію, а й на відбудову. Головна мета у 2024 році хоча б частково завершити відновлення будинків та об’єктів інфраструктури, які були розпочаті у 2023 році.

9 лютого 2024 року міжвідомча робоча група затвердила проєкти по регіонах щодо виділення коштів із Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Загалом на відновлення об’єктів, які подали на фінансування, із Фонду ліквідації в 2024 році потрібно 1,7 млрд грн.

Що є в цьому фонді для Харкова та Запоріжжя? 

 

Запоріжжя – будинки і садочки

Запоріжжя отримає значно менше грошей, бо в місті пошкоджені набагато менше будинків у порівнянні з Харковом. Для обласного центру саме з Фонду передбачено лише фінансування відбудови обстріляних багатоквартирних будинків – 172 мільйони гривень.  

Це три об’єкти, на яких уже ведуться роботи – на Соборному 151, Зестафонській, 10 і Сталеварів, 16. Також субвенцію отримає будинок, на якому ще не починали роботи – на Кияшка, 22. 

Найбільша частка зі 172-мільйонного бюджету передбачена для будинку №151 на Соборному – йому “відписали” 125 мільйонів з фонду. Попри скандальні історії з завищенням цін на матеріали і недопуск аудиторів на будівництво, центральна влада  продовжує тримати будинок серед “фаворитів”. Із чим порівняти цю суму? Наприклад, це як аварійний ремонт доріг по всьому місту. І повна ціна відбудови цього будинку теж потроху зростає – вона сягнула вже 340 мільйонів. 

Будинку 10 на Зестафонській дадуть 29,6 мільйони гривень, а Сталеварів, 16 – 12,4. 

Будинок на Кияшка, 22, де ще не починались роботи, отримає 14,6 мільйонів гривень. 

Будинок на вулиці Кіяшка. Джерело: фото Верооніки Хорольської

Також, в місті продовжується проєкт з часів ще “до 24 лютого”. Це програма Європейського інвестиційного банку “Програма розвитку муніципальної інфраструктури України”. За нею місто отримає 87 мільйонів гривень на термомодернізацію 7 дитячих садочків та 4 шкіл. 

А що тоді в іншому обласному центрі?

Харків

У 2024 році Харків має три пріоритети, на які будуть витрачати кошти. Це фінансування ремонтів постраждалих багатоповерхівок, відновлення освітніх закладів, зокрема будівництво “підземних шкіл”, а також ремонт критичної інфраструктури.

Про відновлення чи хоча б консервацію об’єктів культурної спадщини, виші – не йдеться.

Джерело: Харківський антикорупційний центр

Ремонт будинків

Із Фонду ліквідації у 2024 році у Харкові планують фінансувати відновлення п’яти будинків на Північній Салтівці.

Це багатоповерхівки за адресами:
1. вул. Дружби Народів, 228-а

2. вул. Дружби Народів, 267

3. вул. Бучми, 32

4. вул. Бучми, 28/64

5. вул. Бучми, 36

Джерело: Перелік проєктів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії

На їхнє відновлення потрібно 281 млн грн.

Варто зазначити, що в бюджеті міста також є мільярд гривень на обслуговування та технічну експлуатацію житлового фонду, і ці кошти також можуть направляли на ремонт постраждалих за час повномасштабної війни будинків.

Ще мають бути завершені та профінансовані ремонти будинків, які розпочались минулого року.

Ремонт шкіл

Джерело: Харківський антикорупційний центр

За рахунок Фонду ліквідації наслідків збройної агресії планують відновити понад 20 харківських шкіл. Тендери та ремонтні роботи розпочались ще у 2023 році.

За даними Міжвідомчої робочої групи, на завершення ремонтних робіт у школах потрібно понад 300 мільйонів гривень.

Крім того, у 2023 року Харків розпочав будівництво освітніх бомбосховищ, у яких планує відновити навчання офлайн. Першу підземну школу добудовують в Індустріальному районі, такі ж мають з’явитися у кожному районі міста. Адже Харків залишається чи не єдиним містом в Україні, де за партами навчаються усього 5% школярів, усі інші третій рік (без урахування пандемії коронавірусу) вчаться за екранами.

Під час міжнародної конференції “Kharkiv: Education Under Ground”, яка була присвячена відновленню освітнього процесу та покращенню якості послуг у прифронтових регіонах, міський голова Ігор Терехов озвучив перспективи зведення “підземних шкіл”.

 “Проєкт метрошколи був першим кроком у відновленні освітнього процесу в екстремальних умовах. На п’ятьох станціях метрополітену була організована справжня школа. Нашою метою було не лише навчання, а й соціалізація дітей”, – сказав Терехов. Але можливості метрошколи давно вичерпані. 

“Тому ми будуємо справжню школу під землею, у якій вчитимуться по 450 учнів у дві зміни. Такі школи з’являться в усіх дев’ятьох районах міста Харкова”, – пообіцяв міський голова.

Джерело: “Об’єктив”

Зараз триває розробка проєктно-кошторисної документації для кількох шкіл.

Нарешті у Харкові починають ремонтувати дитячі садки. Перший проєкт, який фінансуватиметься в місті Службою відновлення та розвитку інфраструктури в Харківській області, – це відновлення дитсадка № 136 на Північній Салтівці

Під час тендеру вартість ремонту знизилась з 93,6 млн грн до 74,99 млн грн, однак, угода з переможцем торгів – ТОВ “Спецтермомонтаж-Енерго” – поки що не підписана.

У планах також будівництво укриттів у закладах обласного підпорядкування. Так, у програмі соцекономрозвитку 92 мільйони гривень запланували на будівництво нового бомбосховища на території Харківського фахового вищого художнього коледжу на вулиці Ніжинській. Аналогічні споруди мають з’явитись на території двох спортивних закладів у Харкові: спортшколи “ХТЗ” (60 млн грн) та школи вищої спортивної майстерності на вул. Динамівській (36,5 млн грн).


Будівництво захисних споруд дозволить проводити тренування, змагання та інші івенти офлайн, навіть у прифронтовому місті.

Ремонт критичної інфраструктури

За кошти Фонду ліквідації наслідків Збройної агресії рф у 2024 році продовжать реконструкцію ключового магістрального водоводу Кочеток-Харків. Загальна вартість робіт 118 млн грн. На цей рік для завершення робіт потрібно ще понад 40 млн грн.

Із бюджету Харкова у 2024 році планують спрямувати 259 млн грн  на підтримку теплопостачання міста, із яких 160 млн грн – на реконструкцію теплових мереж.

Джерело: Перелік проєктів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії


Це і є витратні пріоритети Харкова на 2024 рік.

Сфери охорони здоров’я, транспорту та відновлення культурної спадщини відкладаються на кращі часи. Що стосується, наприклад, транспорту, то міськрада продовжує його дотувати на суму понад мільярд гривень, залишаючи безкоштовний проїзд у місті. За таких умов про розвиток та покращення якості не йдеться.

Крім того, фактично відклали у довгу шухляду створення нового генплану міста. На 2024 рік заплановано лише частково зробити топографічну зйомку, на що витратять близько п’яти мільйонів гривень.

А що ще могло бути?

З огляду запланованих витрат на Харків, ми бачимо, що попри близькість до кордонів з РФ і більші руйнування, є речі, які в Запоріжжі теж могли б бюджетувати та просити на них грошей. 

Насамперед, це великі укриття для масових заходів – зараз у Запоріжжі їх лише два, це хаби під “Орбітою” і “Титаном”. І так, їх могло бути більше, по всіх районах міста, а не лише в центрі. Про підземну школу, якій байдуже на повітряні тривоги, лише зараз почали говорити – але від планів до реального договору і початку робіт може пройти мінімум рік.. 

Можливо, на запорізьку владу та горизонт її планування у минулому році вплинуло очікування контрнаступу, який би відсунув лінію фронту від міста та зробив такі речі менш потрібними. Можливо, просто нижча компетентність і спроможність до “вибивання грошей” у порівнянні з Харковом-мільйонником. 

Павло Новик, Сергій Сидоров 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі