Вирубка 600 дерев у сквері Тарасова у Запоріжжі: науковці порівняли температуру до і після неї

Земля у сквері Тарасова тепер прогрівається набагато сильніше. У половині випадків влітку її температура сягає 40 градусів і вище. Це – висновки аналітичної довідки, яку склали в Українському гідрометеорологічному інституті. Перевіряли за допомогою супутникових даних
Дослідження замовили активісти організації «Захистимо парки і дерева Запоріжжя». Воно стало одним із аргументів у судовій справі щодо скверу Тарасова. Громада вимагає відмінити рішення про передачу землі в оренду фірмі «Ленд Дівелопмент», пов’язаній із Володимиром Кальцевим.
На меті, зокрема, – довести, що вирубка близько 600 дерев у сквері у серпні 2018 року була порушенням права запоріжців на безпечне довкілля. Сторона «Ленд Дівелопмент» раніше не змогла дослідити вплив цієї події на екологію. Тепер аргументи наводять позивачі.
Серед них – аналітична довідка від завідувача лабораторії моніторингу атмосферного повітря Українського гідрометеорологічного інституту Михайла Савенця. Експерт порівняв інформацію про температуру поверхні у сквері Тарасова за майже п’ять років до вирубки – і стільки ж місяців після неї.
Ви можете підтримати нашу роботу і підписатися на щомісячний донат!
Щоб переконатися, що вплинуло саме знесення дерев, а не зміна клімату, дані порівняли із сусідньою ділянкою – але невирубаною. Для аналізу використали дані супутника Landsat 8.
Результати доводять: після вирубки дерев температура підстилки (грунту з травою та асфальту) у сквері помітно змінилася. Ідеться про літні та осінні місяці. До серпня 2018 року влітку земля прогрівалася вище 40 градусів у кожному четвертому випадку, коли проводили заміри. Після вирубки – вже у кожному другому.
Осінні температури поверхні теж змінилися. До вирубки у кожному четвертому випадку вони сягали 30 градусів. Після – вже 33 градусів. Для клімату це суттєве підвищення.
Інформацію від науковців оприлюднили на засіданні суду у справі. Але це не останнє дослідження, яке замовили активісти.
Наразі Інститут екології Карпат НАН України проводить наукову оцінку потенційних втрат екосистемних послуг внаслідок видалення зелених насаджень на території скверу імені Дениса Тарасова. Її мають показати вже на наступному засіданні суду, у вересні цього року.
Сподобався текст? Підтримайте команду ЗЦР!
Зробіть донат
Або скористайтеся карткою
5169330531391628
Призначення: «Благодійна допомога»
Дякуємо за підтримку!
Обговорення