Відпочинок та можливість зібратися з думками: в Запоріжжі відкрили шелтер для біженців із гарячих точок

Зображення завантажується

З початком бойових дій на території Запорізької області та у Маріуполі в Запоріжжя з кожним днем прибуває все більше і більше людей, які евакуюються до більш безпечних місць. Для прийому українських громадян місцева влада відкрила центр, тимчасовий прихисток на базі цирку, який потім переїхав до Козак-Палацу.

Однак не тільки влада потурбувалася про місце, де можна відпочити та зібратися з думками, а і волонтери також. 

Не ідея, а зрозуміла, очевидна річ

Незалежний шелтер створила громадська організація “СВОІ” та Запорізький обласний центр молоді, які працюють на нашу перемогу 24 на 7 на базі волонтерського штабу. Цей прихисток не відноситься ні до міської, ні до обласної влади. 

За словами Яни Бобіно, вона допомагає з постачанням ресурсів між штабом та шелтером, ідея такого прихистку була з самого початку повномасштабного нападу військ рф на Україну. Це навіть була не ідея, а зрозуміла, очевидна річ.

– Було доволі очевидно, що до нас може йти потік переселенців, тому була ідея зібратися у центрі молоді та зробити там місце перебування переселенців. Ми прихистили двох людей, а потім почали надходити запити з ресурсної допомоги. Переселенці до нас не йшли, бо почалася евакуація з жд. Тому ми змінили стратегію, що будемо використовувати наше приміщення як ресурсний центр, бо це більш терміново, а притулок ми можемо зробити у іншому місці, – розповідає Яна.  

Щоб знайти підходяще для комфортного перебування людей приміщення, волонтери витратили багато часу, але врешті все вдалось. Зараз шелтер вже працює.

Екскурсія прихистком

Приїхавши на місце зустрічаємо молоду жінку із стомленим обличчям. Її звати Яна, у мирному житті вона була тренеркою з пол денс, а зараз кураторка шелтеру.

Яна вітається з нами, ми реєструємося у журналі перепусток та йдемо на місце. Виявляється, що житловий блок шелтеру розташовується на цокольному поверсі, майже як укриття. Згодом нам пояснили, що це був один із критеріїв. 

– Я тут з самого першого дня. Ми приїхали дивитися приміщення і відразу привезли речі, які були в пакунках: чоловічі, жіночі, дитячі, постільне. Була така купка в 4 тони, і ми почали сортувати. На другий день хлопці привезли ліжка, – каже Яна.

Поки Яна розповідає, оглядаємо приміщення, у якому окрім столів та поличок з одягом на перший погляд наче нічого і не має. Але волонтерка веде нас далі і ми опиняємося у “спальній”. Там вже набагато тепліше, ніж у приміщенні позаду. Тепло дають уфошки розвішені під стелею.

Виявляється, що це одна велика кімната, однак поділена на зони перегородками. 

– Перегородки тримають тепло, а агроволокно дихає (розвішане під стелею – прим. авт). Ви відчуваєте, що є тепло, зручно, – уточнює волонтерка. 

Роздивляємося двоповерхові ліжка. На кожному є матрац, постільна білизна, ковдра, подушка. Між ліжками подекуди є коврики, що додає затишку. Ліжка встановлені не рядами, а квадратами, що формують кімнати-куточки. 

Йдемо далі і переходимо до ще однієї спальної зони, яку Яна називає – лазаретом. Коронавірус ніхто не відміняв і волонтери про це потурбувалися. Окрім ліжок ця зона має витяжку, яка вже була у приміщенні, тому розташування лазарету дуже продумане. Завдяки витяжці, повітря звідси не буде потрапляти до попередньої зони.

– Є окрема палатка для нас, де будуть волонтери. Тут ще не доробили, буде зона відпочинку з телевізором без телебачення, але з фільмами і мультиками. Тут дитяча, щоб можна було вийти і погуляти. І дівчатка відсортували всі речі по розміру, по віку, по зросту.

Розповідаючи це все, Яна веде нас по тому ж самому приміщенню. Від першого враження, що тут є тільки полички і столи, не залишається нічого. Складається відчуття, що ми вже змінили купу самодостатніх локацій. Якими, в принципі, ці зони і є.

Тут також є зона для кави/чаю із мікрохвильовкою, чайником та поличками з харчами та засобами гігієни, а ще склад із одягом, взуттям та постільним.  

За словами Яни всі речі, які приїхали до шелтеру, були в ідеальному стані. Дещо забруднилося при переміщенні, однак вже все випрали. До речі, у шелтері є харчовий блок (їдальня), душові кабінки і пральна машина. Але це все знаходиться в інших приміщеннях. 

– У нас десять поварів. Є хлопці, які в Вілла Оліва працювали, рівень високий. Тобто буде харчування як в дитячому садочку – сніданок, обід, вечеря, – каже волонтерка.

Йдемо далі..

Виходимо з укриття і по дорозі у харчовий блок Яна розповідає нам, що у них вже повністю сформований штаб. Є лікар, будуть психологи займатися приїжджати, аніматори є. 

Проходимо, бачимо пральну машину, заглядаємо у душові, і врешті потрапляємо до справжньої їдальні зі столами, місцем видачі їжі, кухнею, вже завезеними продуктами. 

– Посуд зібрали люди, харчування забезпечує волонтерський штаб, хліб наші хлопці печуть самі. Будуть випікати булочки, печиво і кондитерку теж. Перше, друге і компот точно буде, а чи буде ще меню на вибір – не знаю. Може бути, але взагалі про це мови ще не було, – розповідає Яна.

З їдальні переходимо до аніматорської. Це декілька кімнат, які раніше були кабінетами фінансового директора, кімнатою нарад, а тепер тут дитячі іграшки, килими, всілякі розмальовки та фломастери. Аніматори будуть працювати по графіку.

Вже працює

Шелтер ми відвідали ще тиждень тому, коли там не було людей, однак зараз прихисток вже працює на повну. Як розповіла нам Яна Бобіно, за тиждень через них проїхало вже близько 50 людей, а у самому шелтері перебуває десь 30 громадян. Однак кількість постійно змінюється.

Зустрічають волонтери новоприбулих людей на Епіцентрі та пропонують поселення у шелтері, якщо є потреба на 3, 5, 7 днів, щоб створити якийсь новий план подальшого руху по Україні або ж залишитися у Запоріжжі. Тому це така перевалочна станція у Запоріжжі. 

Яна каже, що ідея постійно трансформується і якщо від початку була думка селити тільки жінок з дітьми, то зараз у шелтері зупиняються цілими сім’ями, тільки ночують чоловіки у окремій зоні (яка до цього призначалася під лазарет), щоб не бентежити інших жінок. 

Тому зараз волонтери вже задумуються над тим, щоб додати ще і консультаційні послуги:

– Зараз ми вирішуємо проблему з консультуванням людей з приводу подальших кроків для переселенців. Як може підтримати держава, соціальні виплати, подальша евакуація, переїзд на захід України, за кордон та інше. Ми проміжна ланка, але хочемо надавати якісну підтримку людям, які приїздять до нас

Тобто ідея створити щось базове та безпечне на очах перетворюється на справжній центр надання допомоги із цілим пакетом послуг. І це нереально круто!

______________________________________________________________________________________________________________________________

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety . Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі