Відбудова чи сертифікати: чому у Запоріжжі “стоїть” процес з відновлення Зестафонської,8
Вже понад рік обстріляний будинок №8 на Зестафонській не відбудовують. Чи правда, що відбудова “стоїть” через мешканців, які не хочуть ремонту? Чи можливо було отримати сертифікати і хто має поставити крапку у цій історії?
Ми поспілкувалися з експертом і розповімо, що там відбувається і чому.
У Запоріжжі 12 багатоповерхівок, що були зруйновані або сильно постраждали внаслідок російських обстрілів. Майже все почали відбудовувати, окрім Зестафонської,8.
Відбудова не рухається, бо не всі хочуть ремонт?
Одна з найпопулярніших думок, що відбудову не починають, через мешканців, які не хочуть ремонту. Проте це не так. За цей час, міська влада двічі проводила закупівлі на відновлення, а це означає, що було прийняте рішення про відбудову.
Нагадаємо, перший тендер скасували, через завищені ціни на будматеріали. Після цього тендер оголосили повторно. У цей раз охочих взятися за капітальний ремонт не було, а тому угоду на відбудову знов не уклали. І саме через це процес відбудови не рухається далі – з формальної точки зору.
Сертифікати vs відбудова: чи може бути й те, й інше
Питання з відбудовою визначено, а тому будинок обовʼязково має бути відновлений. Водночас квартири на Зестфонській зазнали різних ступенів пошкодження. Відтак жителі квартир, які були повністю знищені, повинні були отримати житлові сертифікати.
“Певний вид компенсації він прив’язаний до виду житла і до його стану. Якщо ж воно було знищене, то відповідно, власник може або отримати кошти на відновлення, або житловий сертифікат, який дасть змогу йому придбати нове житло, або на вторинному ринку” – розповів нам Андрій Швадчак, юридичний радник TI Ukraine.
Таким чином могла бути і відбудова, і сертифікати. Визначити це мала комісія, обстеживши кожну квартиру окремо. Саме на цьому етапі власникам житла інформують стосовно відновлення їхнього будинку. Водночас більшість мешканців зазначають, що не знали і не знають про прийняті владою рішення, а також, що взагалі відбувається. Окрім того, не можуть отримати документи і відповіді на інформаційні запити.
Повертаючись до теми сертифікатів, додамо, що проблема з їх отриманням виникла тому, що рішення відбудовувати було прийнято до всього будинку в цілому. І тут виникає питання, чи підходить взагалі “капітальний ремонт” для повністю зруйнованого підʼїзду.
Затягування впливає на права всіх
Поставити крапку у цій історії може й повинна міська влада, зважаючи на те, що на державному рівні загального алгоритму відбудови немає. Відтак рішення приймаються саме на місцевому рівні. Це й про питання відновлювати чи ні, і про економічну доцільність. Юридичний радник TI Ukraine Андрій Швадчак додає:
“Влада мала прийняти рішення і прокомунікувати це з мешканцями. Дуже важливо зазначити, що затягування з прийняттям рішення про відновлення будинку – воно фактично обмежує мешканців цього будинку в отриманні компенсації”
Обговорення