“Велике будівництво” у Запоріжжі: кримінальні історії підрядників

Зображення завантажується

В рамках програми “Велике будівництво” у Запоріжжі за 2020 рік витратили понад 300 мільйонів гривень. Серед підрядників важливих інфраструктурних об’єктів – фірми з кримінальним послужним списком за розіграні тендери, завищені ціни й зірвані строки.

Заявлена мета проєкту «Велике будівництво» – масштабна розбудова інфраструктури України. Сюди входить будівництво доріг, шкіл, дитячих садків, центрів медичної допомоги та спортивних об’єктів. Загалом за 2020 рік в Україні збудовано та реконструйовано 114 шкіл, 101 спортивний об’єкт, 71 відділення медичної допомоги та 6,6 тисяч кілометрів доріг та мостів.

Статистика “Великого будівництва” у Запорізькій області за минулий рік теж могла би вразити: 14 збудованих об’єктів, бюджети в розмірі 306 мільйонів гривень… Але, на жаль, у цій сухій кількісній статистиці вам не покажуть важливих якісних показників – хто і як виконував роботи у цих дитячих садочках, школах, спорткомплексах. А це могло и вразити більше, аніж цифри. Просто не позитивно вразити.

Кошти на “Велике будівництво” для Запоріжжі збирали із усіх можливих місць: місцевий бюджет, державні фонди, а половину, понад 160 млн грн, взяли з кредиту Європейського інвестиційного банку. Потрійна відповідальність. Але значна частина цих коштів дісталася підрядникам із сумнівною господарською репутацією.  Досліджуючи об’єкти “Великого будівництва” ми виявили, що деякі “великі будівельники” вже встигли встрягнути у кримінал через сумнівно розіграні тендери, підозри в завищенні цін або й навіть невиконанні робіт. Одна фірма на момент виграшу тендеру вже була фігурантом кримінального провадження. Ще по одній відкрили провадження вже в ході роботи – і саме за об’єкт “Великого будівництва”. І наостанок, підрядник із криміналом за роботи по ще одному проекту національного масштабу у військовій сфері.

Капітальний ремонт школи №8 у Мелітополі за 25,3 мільйони.

Роботи по капітальному ремонту школи №8 м. Мелітополь, включаючи благоустрій території та облаштування спортивного майданчика, проводились в декілька закупівель, основну частину виконувало ТОВ “Компанія Позитив”. Фірма належить Максиму Гайдаю, раніше власником був Микола Бєлий – депутат Запорізької міської ради від “ЄС”, власник фірми-виробника вікон “Віконда-Запоріжжя” та співвласник “Клініки Святого Миколая”

“Позитив” виграв тендер на цей об’єкт і підписав контракт – в листопаді 2019 року. На той час уже понад півроку тривало розслідування щодо можливої розтрати коштів на іншому його ж об’єкті – теж школі, теж у Мелітополі. 

Підряд на капремонт, заходи з енергозбереження та благоустрій Мелітопольської спецшколі № 23 “Позитив” отримав навесні 2018, і того ж року мав би закінчити. Вже у лютому 2019 Мелітопольська прокуратура розпочинає розслідувати ці ремонти, при чому відразу за кількома фабулами.

Спочатку правоохоронці запідозрили завищення цін на будівельні матеріали: “Позитив” кілька разів змінював свою тендерну пропозицію, упродовж тижня підвищуючи ціну на деякі матеріали в рази, наприклад на лінолеум – в 1,5 рази, утеплювач – у 3 рази, мінватні плити – у 3,6 рази. Загалом вийшло “коригування” на 2,5 мільйони – при тому что в кошторис мала би закладатися найнижча ринкова ціна, обрахована на підставі аналізу ринку будівельних матеріалів в регіоні. Ринок, звісно, коливається, але ж не в 3 рази за 6 днів?

Потім слідство зацікавилося роботами у спортзалі. У кошторисі були закладено загальнобудівельні роботи у переході та спортзалі школи вартістю 600 тис грн. При тому що за рік до того цьому ж “Позитиву” вже замовляли капітальний ремонт спортивної зали з заміною вікон на енергозберігаючі за 1,3 млн грн. На думку слідства, фінансування робіт з капремонту спортзали за двома різними договорами, що укладені через незначний проміжок часу, може свідчити про безпідставне витрачання бюджетних коштів на проведення робіт. Простими словами – вочевидь, слідчі підозрюють, що за одні й ті ж роботи могли заплатити двічі.

Зрештою, коли дійшло до перевірки вже виконаних робіт, виявилося, що деякі роботи, оформлені актами в 2018 році – “доганялися” вже в 2019, коли весь ремонт в школі вже давно мав би бути завершений. Тобто питання грошей та документації закрили раніше, ніж самі роботи. А деякі так і не зрозуміло, чи “догналися” взагалі: підтвердження  роботам із вогнезахисту дерев’яних конструкцій, наприклад, не знайшли.

Наразі у справі триває будівельно-технічна експертиза, строки розслідування продовжені до 2022 року.

Капітальний ремонт школи-інтернату №7 у Запоріжжі за 19,6 мільйонів

Капітальним ремонтом школи-інтернату у Запоріжжі по вулиці Ленській займалося ТОВ НВФ “Вогнетривавтоматикасервіс”. Фірма нині належить Яні Варфоломєєвій, тривалий час власником був Володимир Колосов, якого пов’язують із Артуром Гарсляном – засновником групи компаній Global Genesis (керуюча та інвестиційна компанія).

Ця ж фірма займалась капітальним ремонтом Веселівської районної різнопрофільної гімназії, теж в рамках “Великого будівництва”. Перший тендер на гімназію фірма виграла ще в 2018 році, загальний кошторис – на суму 8,8 млн грн, виконати всі роботи компанія мала до кінця року. Але за даними слідства – не виконала. На початку 2019 поліція починає розслідувати кримінальне провадження за фактом можливої розтрати бюджетних коштів.

Правоохоронці кілька разів робили огляд об’єкту. Спочатку в грудні 2019, тобто через рік після того, як усі роботи по утепленню та опорядженню фасадів уже мали б бути завершені, виявилося що – гімназія утеплена, але роботи завершені до етапу оздоблення тільки з одного боку, стіна заставлена будівельними лісами, а перший поверх – будматеріалами. Директор школи визнав, що графік робіт зірваний, ремонт розтягнувся на три роки, через що вартість тієї частини робіт, які фінансує селищна рада, вже виросла вдвічі. 

При цьому, вже зірвавши всі строки в 2018 році, в 2019 вирішили змінити тип оздоблення стін – за що доплатити фірмі ще 4 млн грн. – і розтягнути ремонт ще до літа 2020-го. 

А потім ще розтягнути і ще доплатити: у грудні 2020 року фірмі відписали ще 3,4 млн грн., без конкурсу, як на додаткові роботи. При чому в переліку цих робіт – знову утеплення й облицювання фасадів і цоколя, знову капремонт горища, й заміна покрівлі, котру за попереднім договором мали відремонтувати.

Строк досудового розслідування продовжений до 2022 року – триває судова будівельно-технічна експертиза.  

Реконструкція дитячого садочка у селищі Малокатеринівка за 17,2 мільйони. 

Реконструкцією дитячого садочку у селищі неподалік Запоріжжя, почали займатись ще у 2017 році, через брак учасників тендер вдалося провести тільки із третьої спроби.

На момент укладання договору у 2017 році переможець тендеру, фірма “Вайт-Білдінг”, не мала за плечима кримінальних історій. Але наразі підрядник фігурує щонайменше у двох кримінальних провадженнях у Миколаївській області. Фірма належить Ригвава Джоні, заснували її Мамука Шонія та Андрій Бєлий. Вони також володіли та володіють фірмами, які отримували значну кількість підрядів у Запорізькій області.

Наприкінці 2018 року компанія “Вайт-Білдінг” потрапила у перелік фігурантів великого розслідування щодо будівництва військових казарм у Миколаївській області. Мова про той самий масштабний проект будівництва 184 казарм поліпшеного типу для розміщення 23 тисяч військовослужбовців ЗСУ, на який заклали 2,6 млрд грн. Замовником будівництва і розпорядником коштів по південних областях визначили Південне територіальне квартирно-експлуатаційне управління ЗСУ. Так от, фірма “Вайт-Білдінг” отримала від Управління 9 підрядів на загальну суму 96,6 млн грн.

При чому практично всі вони отримані не на відкритих торгах, а через переговорну процедуру. Перші закупівлі пройшли без конкурентів через “потреби оборони”, як вказується у самих тендерах, а подальші додаткові – через потребу у продовженні робіт саме цим підрядником. Так, від одного замовника, упродовж двох років “Вайт-Білдінг” отримав державних коштів більше, ніж від решти за всі 6 років свого існування. 

За версією слідства контракти на будівельні роботи з низкою підрядників казарменного проекту, у тому числі “Вайт-Білдінг”, були укладені за, цитуємо, “явно завищеними цінами, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.” Правоохоронці порівняли ціни на казарми в різних областях і виявили: у той час, як із “Вайт-Білдінг” укладали договори по 16-17 млн грн за об’єкт, аналогічні казарми в інших областях замовляли за 10-12-13 мільйонів. Кілька з казарм фірма у визначені строки не добудувала (ухвали тут і тут). Про підозру поки нікому не повідомляли – у справі тривають будівельні експертизи.

Ще один кримінал фірма отримала за ремонт мереж водопостачання в Миколаєві. Роботи вартістю 6 млн грн фірмі замовив Квартирно-експлуатаційний відділ (КЕВ) Миколаєва. Віддав без відкритою конкурсу за переговорною процедурою, і вже це на думку слідства будо порушенням, адже жодної обґрунтованої причини обмежувати конкуренцію і укладати контракт з ким заманеться – не було.

А потім правоохоронці вчиталися в кошториси й виявили по деяких позиціях суттєво завищені ціни. Наприклад, дизельний генератор, який коштував максимум 210 тисяч, включаючи доставку, вписали у вартість ремонту по ціні 400 тисяч гривень. А насосну станцію пожежогасіння, ринкова ціна котрої була до 200 тис. грн. – “впарили” за 505 тисяч. Наразі в справі якраз мають завершувати експертизи.

***

Ми намагалися контактувати із усіма замовниками та підрядниками. Але надати коментар у телефонному режимі погодилися лише в ТОВ НВФ “Вогнетривавтоматикасервіс”. За офіційним номером фірми чоловік, який назвався комерційним директором, але не захотів називати своє ім’я, заявив, що вважає провадження по шкільних ремонтах, які проводила компанія, сфабрикованим і що будівельна експертиза, яку замовляла сама фірма – нібито підтвердила відповідність актів – фактично виконаним і оплаченим роботам: “Це триває вже 2-3 роки, вони ходять, дивляться, заважають робочим і ніякого закриття справи немає. Тому що нікому це не вигідно. Це абсурд. І ніяким чином ніхто не може вплинути на це, а на нас відображаються тепер чорні пятна. Це брехлива інформація та сфабрикована справа”

Решта або не брали слухавки, або відмовилялися давати коментар телефоном, тільки через офіційний запит. Станом на публікацію матеріалу відповідей на запити не надійшло. У разі, якщо хтось із замовників чи підрядників усе ж надасть якусь відповідь, вона буде додана до статті. 

Лілія Статівко

Матеріал створено в рамках проєкту “Лабораторія викриттів 3.0”. Проект реалізується спільно Bihus.Info та Interlink Academy за підтримки German Foreign Ministry.  

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі