Харків та Запоріжжя: як працює єОселя у прифронтових містах

Зображення завантажується
єОселя у Харкові й Запоріжжі

Попри близькість до фронту, мешканці Харкова та Запоріжжя теж беруть кредити на житло за програмою єОселя. Скільки, на що і кому з місцевих забудовників пощастило – розповідаємо в нашому тексті.

За даними на 27 березня, з початку 2024 року за програмою доступного кредитування єОселя 8 495 українських родин взяли кредити на суму 13 млрд грн для придбання житла. Але у Харкові та Запоріжжі показники не вражають. У Харківській області програмою скористались 88 родин на суму 115 млн грн, а у Запорізькій – всього 19 родин на суму 24 млн грн. 

У цьому переліку Запорізька область остання, а Харківська – четверта з кінця. З огляду на те, що обидва обласних центри з новобудовами в досяжності російських С-300 – не так вже й погано. 

“єОселя” – що це і для кого?

Це державна програма іпотечного кредитування житла, яка стартувала у жовтні 2022 року. За цією програмою можна придбати житло в іпотеку під 3% і 7%, у той час як банки пропонують ставки 15-25%. 

Іпотечні кредити  зі ставкою 3% річних доступні для людей, що належать до однієї з пільгових категорій: військовослужбовці, правоохоронці, педагоги, медики, працівники освіти та науковці, детективи Національного антикорупційного бюро, співробітники ДБР, детективи Бюро економічної безпеки та члени їхніх сімей.

Але програма ця стосується лише тих, хто не має власного житла або має житло площею менше 52,5 кв. м + 21 кв. м на кожного члена сім’ї додатково, або володіє житлом, ‍розташованим у районі бойових дій чи на тимчасово окупованій території.

Також доступні кредити зі ставкою 7% річних. Їх можуть отримати ветерани війни та члени їхніх сімей; учасники бойових дій; особи з інвалідністю внаслідок війни; сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, а також сім’ї загиблих (померлих) захисників і захисниць України; інші громадяни України, які не мають власного житла або у власності яких менше ніж 52,5 кв м для сім’ї з однієї особи та додатково 21 кв м – на кожного наступного члена сім’ї (житло на ТОТ до уваги не береться).

Програма передбачає перший внесок в розмірі до 20% (для обох категорій). Однак у деяких випадках банк може поставити умову сплатити мінімум 30%. Строк кредитування – до 20 років. 

Де можна придбати житло

Під програму “єОселя” підпадають квартири у багатоповерхових будинках, а також приватні будинки та таунхауси. 

Вік висотки має бути не більше 10 років. Це може бути навіть недобудоване житло, але тут є умови. До участі в програмі “єОселя”  допускають будинки з готовністю 20-30%, де вже зведено декілька поверхів моноліту і помітна динаміка будівництва. Є перелік таких будинків.  Щодо площі: на одну людину виділяють 52,5 м². Але якщо це сім’я, на кожного члена родини додають 21,5 м². 

Площа для будинків і таунхаусів, доступних до придбання учасниками програми, розраховується так: 62,5 квадратних метрів для однієї людини і додатково 21 квадратний метр на кожного наступного члена сім’ї. Тобто сім’я із чоловіка, дружини і дитини може придбати за програмою єОселя будинок площею 104,5 метри.

Прицьому вартість потенційного житла не має перевищувати середньої вартості спорудження житла за регіонами України, визначеної Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури України, та помноженої на коефіцієнт.

На зараз гранічна вартість одного квадратного метра житла для Харкова становить 44 754 гривень, а для Запоріжжя – 41 240 гривень

Отримати кредит на житло за програмою “єОселя” українці зараз можуть у таких банках:

  • ПриватБанк;
  • Ощадбанк;
  • Укргазбанк;
  • Глобусбанк;
  • Sky Bank.

Приміром, у Харківській області 95% кредитів надав саме Ощадбанк. 


Харків’яни у 90% випадків брали кредити на придбання житла на вторинному ринку. На стадії будівництва у Харкові можна стати власником житла лише в чотирьох будинках. Мова йде про багатоповерхівки неподалік станції метро імені Масельського.

Забудовник – ПАТ “Трест-Житлобуд-1”. Фактично найбільша компанія міста, яка зараз є й головним підрядником на відбудові міста та залучена до будівництва фортифікаційних споруд. Головним акціонером компанії є член виконкому міськради Олександр Харченко. Багато років ця фірма отримувала найбільші підряди з будівництва в місті, зокрема, на реконструкцію зоопарку.

У Запоріжжі кредити за єОселею також переважно беруть на вторинному ринку. І, як і в Харкові, головними отримувачами пільгової іпотеки є поліцейські. Лише два незавершених будинки отримали можливість участі в єОселі. По-перше, це ЖК “Основа” на вулиці Поштовій, за зачиненим ТРЦ “Аврора”. По-друге, ЖК “Смарт” на початку вулиці Сєдова, неподалік від обласної адміністрації. 

ЖК “Смарт” на вулиці Сєдова

Забудовником обох об’єктів є компанія Prostir, юридична назва – “Простір Девелопмент”. Через фірму “Легат Стандарт” і інвестфонд “Квантум” кінцевим бенефіціаром “Простора” є Олег Шурма, брат заступника голови ОП Ростислава Шурми. ЖК “Основа” збудована на землі КП “Паркування”, яке ніби уклало договір підряду з ще однією фірмою на зведення будинку на цій ділянці – і за кілька років там виросла “Основа”.  

ЖК “Основа” на вулиці Поштовій

В обох містах поліцейські та військовослужбовці займають перші місця серед категорій населення, які отримали кредити.

У підсумку можна сказати: статистика чітко показує, що більше кредитів беруть у регіонах, віддалених від лінії фронту, а у прифронтових Харкові та особливо Запоріжжі, готових ризикувати коштами та купувати житло набагато менше. Очевидно також, що основні вигодонабувачі програми – не постраждалі від збройної агресії рф громадяни чи мобілізовані військовослужбовці, а поліцейські та військові за контрактом, які живуть та працюють у своїх містах.

Сергій Сидоров, Павло Новік

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі