“Український прапор дає віру”: історія запорізької волонтерки, що створює унікальні обереги для військових

Зображення завантажується

Психологиня і волонтерка Катерина Прохорова навчилася використовувати свій талант — вміння малювати петриківський розпис — для допомоги іншим. Майстриня розмальовує прапори для військових, бере участь у благодійних акціях, проводить арттерапію для дорослих, зокрема для сімей військових, а також вчить малювати дітей. Про історію першого прапору та значення розпису у сьогоденні розказуємо далі 

Фото з архівів Катерини

За останні півтора року Катерина розписала близько сотні українських прапорів для військових. Вони служать оберегами на Донецькому і Запорізькому напрямках. Наразі до художниці звертаються волонтери, а інколи й самі військові, проте її перші прапори були створені ще на початку війни.

Десять років назад, коли Росія розпочала війну проти України це торкнулася багатьох родин. Зокрема, й сімʼї Катерини. У 2015-му дівчина вчилася у школі, а її близька людина — дідусь, пішов захищати українські території. Саме для нього художниця розписала прапор. 

Коли чоловік повернувся з війни додому, то прапор повернувся з ним. Військовий сказав, що він служив оберегом від ворожих куль. 

Кожному треба своєрідна віра в те, що зі мною все буде добре. І я можу продовжувати спокійно проходити свою службу

ділиться з нами Катерина.

І саме символом такої віри для багатьох став прапор-оберіг. Надалі художниця створювала їх для друзів і знайомих, а згодом почала передавати захисникам. Паралельно з цим розписувала прапори для проведення грошових зборів й аукціонів. 

 Фото: Катерина Прохорова

Значення петриківського розпису 

Взагалі наші предки вірили в те, що петриківський розпис захищає. Кожен рік перед Пасхою вони малювали саме петриківку

каже художниця.
Архіви Катерини

Для створення оберегів Катерина використовує стандартні для Петриківки кольори – червоний, жовтий, зелений. Й елементи, що мали сакральне значення для нашого народу – калина, квіти, рослини. Наприклад, калина, як символ України. Водночас живопис набуває й нових рис, поєднуючи минуле наших предків та теперішній час.

Обов’язково це малюнок тризуба і напис “Слава Україні – Героям Слава! “ Мене один раз військової попросив написати там те, що було важливо для їх батальйону

додає, що кожний прапор особливий і може включати й додаткові елементи
Фото: архів Катерини Прохорової

Процес створення оберега

Художниця поділилася й тим, як відбувається процес розпису прапору. Так, робота над одним оберегом триває 6-8 годин. Все залежить від настрою і фізичних можливостей. Потім виробу треба дати час добре просохнути.  

Для розпису Катерина зазвичай використовує акрилові фарби. Однак якщо прапор тканий, то потрібна фарба для тканини. Підкреслює, що важливо, щоб розпис тримався добре.  

Ділитися вмінням, щоб поширювати культуру і давати психологічну підтримку

Катерина має ще й досвід адаптації військового у буденному для нас житті  – отримала його після повернення з війни її близької людини. Адже суспільство повинно бути готовим до того, щоб допомогти нашим захисникам. А ще і – рідні самих військових. 

В мене є мета бути психологом. Я прожила свій власний досвід того, що близька людина знаходилась на війні, допомагала їй в реабілітації і адаптації. І тому, у дорослому віці почала працювати, як цивільний психолог з родинами. А також допомагати військовим, котрі повернулися із зони бойових дій або знаходяться там на реабілітації, або просто потребують допомоги

Катерина Прохорова

Свою роботу психологині Катерина змогла поєднати з мистецтвом, що стало потужним інструментом для допомоги іншим.

Зараз я використовую в роботі петриківський розпис. Це важливо особливо для дорослих, для них це більше ніж майстер-клас з малювання. Арттерапія допомагає знизити напругу, виразити переживання й думки, наповнити себе. І це таке своєрідне створення ресурсу. Людина самостійно створила для себе щось, що дарує її позитивні й сильні емоції. І це допомагає боротися зі стресом. Зараз важко кожен день і  кожний день треба боротися з наслідками війни

Катерина

Окрім того, художниця допомагає через арттерапію дітям і молоді. Підкреслює, що молоді важливо навчитися правильно спілкуватися і підтримувати захисників. Водночас уникати питань, які можуть травмувати. Зрозуміти, що відбувається з емоціями військових, а також із власним емоційним станом — тобто знати, як можна допомагати спочатку собі, а потім іншим. 

З дітьми ж дівчина концентрується на позитивних емоціях, а також прагне розвивати у них любов до нашої культури:

Дітям я нагадую про те, що петриківський розпис – це надбання нашої культури. Разом ми продовжуємо традиції українського народу, а також зберігаємо і поширюємо їх.

Катерина Прохорова

Здійснено в рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обовʼязково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Читайте також: Як змінився запорізький будинок за півтора року — фоторепортаж відбудови

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі