У Запоріжжі виправдали чиновника, який просив пожертву до фонду радника губернатора
Орджонікідзевський райсуд виправдав посадовця Запорізької ОДА, якого звинувачували у вимаганні хабаря. Чотири роки тому на прохання чи вимогу чиновника один бізнесмен перевів 10 тисяч гривень як внесок на «благодійний бал» до фонду радника тодішнього голови ОДА.
Восени 2019-го року до обласного Департаменту інфраструктури та промисловості звернувся підприємець, співвласник ТОВ «Сонера Груп», який займався металобрухтом-прийомкою, сортуванням, продажем металу на місцеві заводи. У його фірми був майданчик для цих робіт на Воєнбуді, на початку дороги до Леваневського цвинтаря.
Департамент мав видати акт на обстеження майданчика – чи є на ньому необхідна техніка, обладнання і, чи належить (або в оренді) все це фірмі, яка звернулась за актом.
За версією слідства, заступник директора департаменту, який очолював комісію з видачі цих актів, почав вимагати у підприємця 30 тисяч гривень. Він аргументував свою вимогу тим, що майданчик не відповідає вимогам, і акт, якщо буде виїзна перевірка комісії, йому не дадуть.
Як вважала сторона обвинувачення, «з метою маскування» посадовець наполягав, щоб ці гроші були передані не йому особисто, а переведені як пожертва на рахунок благодійного фонду «Бутидобру». Перемовини тривали півтора місяця, і на початку грудня підприємець перевів 10 тисяч на рахунок фонду.
«Під кінець розмови [звинувачуваний] зазначив про те, що губернатор влаштовує благодійний бал, вечір, та запрошує прийняти участь у вказаному заході підприємців, для чого необхідно перерахувати благодійний внесок, який буде використаний на ремонт інфекційної лікарні. Мінімальний внесок 10 000 грн. Зазначає, що це все офіційно та обіцяли відзвітувати за кожну копійку. Зазначив також, що він так розуміє, що це врахується» – цитують слідчі матеріали прослуховування перемовин.
Ще п’ять тисяч гривень підприємець передав особисто іншій людині, і вже на початку 2020 року акт склали і «Сонера груп» включили до переліку фірм, які можуть працювати з металобрухтом. А згодом, навесні до Департаменту завітали правоохоронці, оголосили підозру та почали виймати документи.
Суд тривав 3,5 роки, і у підсумку чиновника виправдали – на думку суду, слідство не довело, що в його діях є склад кримінального правопорушення.
Як вважає суддя, в розмовах, які фіксувалися «прослушкою», обвинувачений жодного разу не висловився про необхідність надання 30 тисяч гривень за поновлення або видачу акту обстеження, так само не йшла мова зміну суми хабара тощо. Прокурор постановив, що контроль за вчиненням злочину мав проводитись з використанням заздалегідь помічених грошових купюр, тобто кошти повинні були надаватися готівкою, а фактично транзакція пройшла безготівково.
Суддя трактував розмови з прослуховування в тому ключі, що підприємець хотів отримати акт обстеження території для подальшої роботи, а під час зустрічі чиновник лише пояснював йому порядок обстеження території та вказував, які можуть виникнути питання. І те, що під кінець розмови посадовець зазначив, що голова ОДА влаштовує благодійний бал, запрошує на нього підприємців, і треба зробити благодійний внесок на ремонт інфекційної лікарні, мінімально у 10 тисяч гривень, не є вимаганням хабаря.
На думку суду, навпаки, в записаних розмовах посадовець неодноразово розʼяснював порядок обстеження промислового майданчику, яке устаткування повинно бути, щоб робоча група дала позитивний акт обстеження, і зазначав, що у разі відсутності обладнання та устаткування він не зможе написати, що воно є.
У вироку міститься ще купа пояснень щодо того, чи був обов’язковим цей акт моніторингу, і кому насправді належить обладнання на майданчику, але це вже не так цікаво.
Директором і засновником фонду «Бутидобру» є Наталія Попова, дружина бізнесмена Дмитра Попова. Дмитро Попов відомий як співвласник мережі ломбардів «Ломбард Капітал» та ювелірного бізнесу «Золотий Вік». У 2019-20-му роках він був найближчим радником тодішнього голови ОДА Віталія Туринка. Напочатку грудня 2019-го року обласна влада провела благодійний бал, на якому збирали гроші для ремонту Обласної інфекційної лікарні, саме на рахунок БФ «Бутидобру». Загальний дохід фонду за 2019-й становив 1,7 мільйона гривень, це в цілому збігається з офіційними заявами тодішніх посадовців, що на ремонт лікарні змогли зібрати близько півтора мільйона гривень.
Як ми писали тоді, “Золотий вік” Дмитра Попова підозрювали в самовільному захопленні землі під паркінг.
При формулюванні виправдальної частини вироку використані матеріали “Судового репортера”
Обговорення