У Запоріжжі відхили ключові пропозиції містян щодо коригування Програми зниження викидів

Зображення завантажується
Фото: Валерія Морозова

За результатами засідання робочої групи міська влада планує остаточно ухвалити екопрограму. Якою стане її остаточна версія та коли на неї очікувати – розповідаємо в матеріалі

Інститут ім. О. М. Марзєєва відхилив ключові пропозиції містян. Серед них – включення до Програми заходів для боротьби з фенолом та формальдегідом, створення системи екомоніторингу та оновлення обладнання на підприємствах. 

Розробники програми також надали останню суттєву частину програми – Звіт про стратегічну екологічну оцінку. Тепер екопрограма готова до подальшого ухвалення та реалізації. Про це повідомив очільник міського управління екобезпеки Гліб Золотарьов під час обговорення. Після затвердження Програми міськрада має оплатити Інституту розробку екопроєкту. 

Учасники засідання робочої групи. Фото: Данило Сайков

Участь у заході взяли близько 50 людей. Більшість склали постійні члени робочої групи. Наразі до її складу входять посадовці, представники екологічних служб, металургійних підприємств та Інституту ім. О. М. Марзєєва, а також науковці та громадські діячі. До засідання долучився і представник омбудсмена в Запорізькій області Михайло Волков.

Невловимі речовини

Протягом двох годин учасники обговорювали проблему забрудненого повітря в Запоріжжі. А також шляхи створення дієвої Програми для поліпшення екологічної ситуації.

Центром дискусії стала відсутність у Програмі заходів боротьби з фенолом та формальдегідом. Це питання неодноразово намагалася порушити очільниця руху «Маю право дихати» Тетяна Ярмохіна

Представниці Інституту пояснили, що фахівці дослідили більше 200 джерел фенолу та формальдегіду, які були вказані у технічному завданні. Перевищення допустимої концентрації цих речовин вони не виявили. Тож необхідно шукати і вивчати інших забруднювачів – і вже після цього розробляти заходи для зниження викидів.

Тетяна Ярмохіна відповіла гостро. Її джерело твердить, що Інститут ім. О. М. Марзєєва раніше допоміг «науково обґрунтувати» та приховати викиди фенолу та формальдегіду для ПАТ «Укрграфіт». 

На папері викиди «перетворилися» на екологічно безпечні. А підприємство законно продовжило скидувати їх в атмосферу. Ось так і зникли з «обліку» майже дві тонни фенолу

Тетяна Ярмохіна, громадська діячка, очільниця руху «Маю право дихати»

Тетяна Ярмохіна. Фото: Данило Сайков

Після цієї розповіді секретарка міськради Регіна Харченко запитала у представниць Інституту, як екопрограма співвідноситься з дозволами на викиди промислових підприємств.

Олена Турос, заступниця директора з наукової роботи Інституту ім. О. М. Марзєєва пояснила, що першочергово робота підприємств регулюється дозволами на викиди від Міндовкілля. Ці документи враховують чинні норми екологічної безпеки.

Відповідь Інституту уточнила заступниця директора Департаменту захисту довкілля ЗОВА Ірина Пірогова. Вона розповіла, що додатково Міністерство може включити до дозволів і заходи з Програми зниження викидів. Саме цього, власне, і вимагає «ЕкоКоаліція Запоріжжя».

Навіщо ви продовжуєте нам мартени?

Таке запитання розробникам поставила Тетяна Ярмохіна. Адже чинні екологічні дозволи передбачають заміну мартенівського обладнання на чистіші технології до 2027 року. 

Попри це, екопрограма подовжує використання застарілого обладнання на два роки від встановленого дозволами терміну. Про це розповів і екоактивіст та член руху «Маю право дихати» Микола Ралик.

Інна Холіна. Фото: Данило Сайков

Відповідь надала Інна Холіна, начальниця управління охорони навколишнього середовища ПАТ «Запоріжсталь». Вона пояснила, що під час воєнного стану заміна обладнання є недоцільною – надто великі інвестиції.

Ще одне ключове питання підняв Микола Ралик. Він зазначив, що проєкт Програми не передбачає достатніх заходів контролю на джерелах викидів, а також контролю стану повітря на межі санітарно-захисних зон навколо підприємств. Це ставить під загрозу майбутню реалізацію екопрограми.

Представники громадськості на засіданні робочої групи. Фото: Данило Сайков

Пояснення надала Аріна Петросян, провідна наукова співробітниця Інституту ім. О. М. Марзєєва. Вона розповіла, що стаціонарні пости екомоніторингу, які були рекомендовані Програмою, наразі вже знаходяться у потрібних місцях. Це підтвердили дані проведених досліджень.

Встановлення таких постів самими підприємствами взагалі не має природоохоронного ефекту. Адже тоді вони зможуть маніпулювати даними

Аріна Петросян, провідна наукова співробітниця лабораторії якості повітря Інституту ім. О. М. Марзєєва

На думку науковиці, найбільш ефективним є незалежний від забруднювачів контроль – державний або з боку громадськості.

Що далі? Інститут просить міську раду ухвалити проєкт Програми зниження викидів. Після цього виконавці можуть отримати оплату за розробку екопрограми. Адже, на їхню думку, проєкт документа цілком відповідає техзавданню. Тільки після оплати розробники будуть готові провести додаткові дослідження, запропоновані громадськістю.

Заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів Андрій П’ятницький зазначає: термін розробки Програми спливає наприкінці жовтня. Він запропонував Інституту продовжити його ще на декілька днів для доопрацювання документації. 

За цей час міськрада детально розгляне наданий звіт зі стратегічної екологічної оцінки. А також пропозиції містян та результати засідання робочої групи.

Тому остаточну версію Програми для ухвалення влада визначить вже за декілька днів. Надалі депутати мають ухвалити екопрограму на сесії міської ради.

Читайте також: Запорізька програма зниження викидів: первісток, якому поки не щастить

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі