У Запоріжжі розповіли, чому закриті деякі укриття в підвалах багатоповерхівок

Зображення завантажується
версія для сайту (1296 × 600 пікс.) - 1

Хоча підвали багатоповерхівок позначені у Фонді захисних споруд цивільного захисту Запоріжжя як укриття, не всі вони відкриті під час повітряних тривог. У частині випадків недоступність приміщень правомірна. Причина – у неузгодженості між вимогами до найпростіших сховищ та правилами воєнного стану. “Запорізький центр розслідувань” отримав коментар президента Асоціації ОСББ Максима Рогальського з цього приводу.

Підвали багатоповерхівок були внесені до реєстру укриттів у 2014 році, після початку війни. Але внесення відбувалося без необхідних оглядів, і більшість так званих сховищ потрапили до переліку суто механічно.

У травні 2023 року представникам керуючих компаній та ОСББ, яким належали приміщення, повідомили, що їм необхідно забезпечити доступ до укриттів. Тоді у Києві люди загинули під дверима зачиненого сховища, тож усі регіони отримали вказівку забезпечити вільний доступ до захисних споруд.

Втім, ОСББ, які мали на балансі непристосовані підвали, почали викликати до них зведені комісії від райадміністрації, Національної поліції та ДСНС. Як розповідає Максим Рогальський, після огляду комісія фіксувала відсутність двох виходів, вентиляції, туалету тощо. Приміщення визнавали таким, що не відповідає вимогам до найпростіших укриттів. Комісія видавала голові ОСББ відповідний акт, а він розміщував його копію на вході до спірного помешкання. Таким чином, підвал втрачав статус укриття, а його двері були зачинені правомірно.

То чому ж ці об’єкти все ще перераховані у Фонді захисних споруд? За словами Максима Рогальського, під час воєнного стану вносити зміни до реєстру укриттів просто заборонено. Таким чином, перелік далеко не у всьому відповідає реальності – не тільки через недбалість. 

“Якщо буде пряме влучання в сектор панельного будинку, як от на Зестафонській, то підвал під місцем влучання буде могилою, адже панелі поверхів “складаються”, своєю сукупною вагою проламують усі перекриття і падають вже в підвал” – додає Рогальский.

Зауважимо, що описане пряме влучання в будинок, попри їх резонансність і болючість – не такий вже частий випадок, у порівнянні з прильотами поряд чи влучаннями в приватний сектор.    
У Харкові, який також потерпає від регулярних обстрілів з боку Росії, підвали багатоповерхівок практично не використовуються як сховища. Про причини цього, а також про інші проблеми укриттів двох міст читайте у статті “Укриття в прифронтових Запоріжжі й Харкові – які та нащо?”

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі