У Запоріжжі продовжили термін розробки програми зниження викидів у повітря
Розробник має завершити створення програми до 31 березня. Але договір укладений таким чином, що розробка може тривати і до кінця року. Представники екологічного руху вже заявили, що це може бути використано для затягування прийняття програми
На сторінці закупівлі на розробку Програми поетапного зниження викидів опубліковано додаткову угоду. Згідно з нею, Інститут громадського здоров’я ім. О.Марзєєва має завершити документ не пізніше, ніж 31 березня 2025 року. При цьому у нього залишається право закінчити роботу раніше.
Водночас термін дії усього договору продовжено до 31 грудня 2025 року – із уточненням, що документ діє «в будь якому разі до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань за цим Договором».
Нагадаємо, розробку Програми поетапного зниження викидів мали завершити влітку 2024 року. Але проєкт, який було оприлюднено незадовго до цього терміну, викликав незадоволення громадськості. Зокрема, представники мітингу «Маю право дихати» стверджують, що документ не відповідає технічному завданню. Він не містить заходів для зниження кількох речовин, вказаних як пріоритетні – фенолу, формальдегіду, сірководню. Причина: офіційно, за документами, у Запоріжжі немає великих підприємств, які могли б спричиняти таке сильне забруднення фенолом і формальдегідом, яке фіксує місцевий Гідрометцентр. А якщо забруднювачів немає, то і заходи розробити неможливо.
У грудні 2024 року на засіданні робочої групи, що координує проєкт, представники влади домовилися із розробником про додаткове дослідження. Міське і обласне екологічні управління мають надати Інституту ім. Марзєєва дозволи на викиди малих та середніх підприємств, які забруднюють повітря фенолом і формальдегідом. За цими документами мають знайти причини перевищень допустимого рівня забруднення.
Представники руху «Маю право дихати» натомість ініціювали збір підписів під вимогою провести перевірку найбільших підприємств-забруднювачів, щоб виявити їх фактичний, а не за документами, вплив на стан повітря.
Один із координаторів руху «Маю право дихати» Микола Ралик на своїй сторінці прокоментував продовження дії договору на розробку Програми:
Ще одна можлива причина для продовження – міське управління з питань екологічної безпеки передбачає проведення нових додаткових досліджень. Але у грудні 2024 року Інститут ім.Марзєєва погодився шукати нові джерела фенолу і формальдегіду виключно на умові, що це доопрацювання буде останнім.
Обговорення