Туди і назад: громадськість Запоріжжя провела моніторинг “хоббітхаусів” – ФОТОРЕПОРТАЖ

Зображення завантажується

У Запоріжжі за бюджетні кошти закупили і облаштували вуличні укриття, які звуться “хоббітхауси”. Через деякий час у соціальних мережах почали з’являтися фото, що за укриттями ніхто не доглядає, бо вони нікому не підпорядковані. Тому громадськість Запоріжжя вирішила промоніторити “нори хоббітів”, а результати, разом зі зверненням, передати до міськради для вирішення питання

Моніторинг громадськість призначила на п’ятницю. Погода наче знала, що саме сьогодні запорізька молодь збереться відстоювати своє конституційне право на безпеку, тому сонечко гріло, підштовхуючи до прогулянки по укриттях. 

Місцем збору визначили годинник на Бульварі Шевченка. На зустріч прийшли представники декількох громадських організацій: “Студентство”, “ГероЮ”, “Запорізький центр розслідувань”, БФ “Покоління майбутнього”, а також небайдужі мешканці міста і журналісти. 

Богдан Загорулько, голова організації “Студентство” пояснює, що мета зібрання в тому, щоб перевірити укриття не тільки на факт забруднення, але і на відповідність технічним умовам. 

Ми знаємо, що на них виділяли кошти, які були використані неправильно. І ці укриття не відповідають нормам, які передбачені законом і іншими нормативними актами, – каже Богдан. 

Після невеликого обговорення рушаємо до першого укриття, яке якраз знаходиться в парку Трудової слави, біля вічно непрацюючого туалету. 

Богдан каже, що вони отримали необхідні знання щодо громадського контролю за укриттями від організації «Озон» і мають посвідчення моніторів.

Ми здійснюємо перевірку виключно за затвердженою формою. Серед основних критеріїв – вільний доступ, наявність табличок «укриття», санітарний стан, справне електропостачання, наявність води, місць для сидіння, туалет, пожежогасіння, – зазначає голова ГО «Студенство».

На місці знаходимо земляний насип з двома вентиляційними трубами, які стирчать під прямим кутом і здаються хлипкими. Обійшовши цей “саркофаг”, бачимо вхід — бетонні сходинки ведуть до невеликого чистого приміщення з декількома лавками. З боків сходинок укріплення у вигляді сітки з насипом щебеню. Таблички “укриття” немає.

Одна з активісток помічає, що це каміння, під час влучання ворожої ракети поряд, може навпаки нашкодити, а не захистити. 

Валентин Окунєв, один з активістів, заходячи до приміщення відразу починає перелічувати технічні невідповідності. В укритті немає вогнегасника, аптечки, стіни не утеплені, електрифікації також не видно, немає другого виходу, який буде потрібен у разі блокування першого, а також є питання до вентиляції, бо вона знаходиться під прямим кутом, що може бути проблемою, якщо хоббітхаус засипле. Крім того, в укриттях немає туалету та запасу води, а згідно ДБН повинен бути ще і пандус, якого, звісно, немає. 

Щодо бруду, то на щастя, комунальники встигли прибрати цю територію, тому картинок зі сміттям з фото, зроблених містянами, не спостерігаємо. 

Після перевірки першого укриття, вирішуємо розділитися і пройтись по ще декільком: Ландшафтний парк вздовж Прибережної автомагістралі, Центральний міський пляж, парк Перемоги та парк Дубовий Гай.

Наша команда обирає хобітхаус у Ландшафтному парку біля автомагістралі. Вирушаємо туди. 

Діставшись місця, ми бачимо такий же земляний насип із двома пластиковими трубами. Вхід схожий, але тут вже все зроблено з бетону і немає сітки з щебнем. Всередині такі ж лавки, вентиляція, другого входу, вогнегаснику, аптечки, запасу води немає. Електрифікації, звісно, також не спостерігаємо. 

Заповнивши форму, зафіксувавши фотографіями місце, відправляємо її і звітуємо іншим активістам про перевірку. 

Наступний етап – передати звернення в Запорізьку міську раду, Президенту України, Державній аудиторській службі, заяву до Національного антикорупційного бюро.

Підготувавши документи, активісти вирішили зустрітися у вівторок. Погода і тут не підвела. Місце зустрічі затвердили те ж саме – годинник на бульварі. Після підпису всіх заяв і звернень, громадські організації відправилися до мерії. 

Окрім порушень ДБН і тендерної документації, укриття досі не внесенні на інтерактивну мапу, а частина з них розташовується на території комунальних підприємств, і дістатися до них можна тільки через охоронця.

– Найголовніше – це, звичайно, привести ці укриття в належний вигляд, бо те, як воно виглядає насправді не відповідає тому, що було прописано в тендері. Наскільки вони зможуть довести їх до нормального стану ми не знаємо, але висловлюємо таке прохання, – каже активістка Валерія.

Щодо Держаудитслужби та НАБУ, то головним поштовхом до заяв було те, що за одне укриття з бюджету сплатили близько 420 тисяч гривень, а от у Львові, наприклад, такі укриття коштували удвічі менше.

У мерію нас пустили, хоч довелося трошки і почекати, бо через воєнний стан діють певні заходи безпеки. 

Віддавши і зареєструвавши звернення, активісти на сьогодні свою місію виповнили, але саму проблему не полишать. Тож to be continued…

А детальніше про тендерні порушення “Запорізький центр розслідувань” розповість у другій частині трошки згодом.

Читайте також: “Золоті” бойлери: в Запоріжжі закупили водонагрівачі по захмарній ціні і з невідповідними характеристиками

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
1 Коментар
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі
Богдан
Гість
Богдан
19.05.2023 15:57

Аж стало цікаво порівняти з аналогічними укриттями у м. Дніпро.