«Туалетна схема» по-запорізьки: Шурма, 30-річне сміття і фазани

Зображення завантажується
Колаж Юлії Савчук

Поки Bihus.info у Києві вчергове відкриває для містян «туалетну схему» і рахує незаконну забудову, у Запоріжжі захоплена ділянка заростає чагарником. Колись тут планували трансформаторну підстанцію, далі – ТРЦ, потім – «Епіцентр». Насправді ж тут гуляють фазани і лежить сміття 1992 року «народження». ЗЦР розповідає історію закинутої Вознесенівської гірки

«Туалетною схемою» в Україні користуються десятиліттями. На «смачній» ділянці самочинно ставлять маленьку будівлю, умовний «туалет». Її узаконюють – а потім лояльні посадовці віддають забудовникам цілі гектари довкола неї. 

У Запоріжжі таким чином отримують землю на узбережжі Дніпра. Ми вже писали про подібну схему у посадці біля «Райдуги». А найбільш помітна ділянка, яку захопили завдяки маленькій будочці – Вознесенівська гірка та Тарасова груша.

Кадастрова ділянка № 2310100000:05:003:0045 – це 10 гектарів схилу між Набережною магістраллю і вулицею Перемоги. Вони поросли модним «суперфудом» – кущами дерези, з яких збирають популярні ще нещодавно ягоди годжі. Запорізькі безхатченки могли б заробляти тут непогані гроші на зборі врожаю.

Скраєчку – облаштована ділянка, на якій росте Тарасова груша. Колись тут стояла садиба, у якій гостював Тарас Шевченко. Час від часу сюди приходять поратися ентузіасти – в основному пенсійного віку.

А на виході на вулицю Перемоги – «скелет» розваленої будівлі, офіційно оформленої як… трансформаторна підстанція. Вона стоїть тут із 2000-х років, коли ділянку під час «Великого запорізького розподілу землі» віддали в оренду такій собі фірмі «Стерк». На той час місце було популярне: поруч іще працював Вознесенівський ринок, а плани забудови бульвару Центрального аж до Дніпра ще не припали пилом.

Не зовсім трансформаторна будка, але для захоплення ділянки вистачило…

Саме псевдо-будка врятувала «Стерк», коли міська влада таки згадала про цю землю і спробувала її відсудити. Марно: у суді представники «Стерка» заявили, що вони не тільки сумлінно сплачують орендну плату, але й мають на цій землі майно. Ділянка залишилася в оренді. 

За 15 років, які минули відтоді, у фірми змінилося чимало кінцевих власників. Адже простіше продати ТОВ-ку, ніж передати іншій компанії в оренду землю. А шість років тому четвертим чи п’ятим власником «Стерка» стали структури братів Ростислава і Олега Шурми. Саме в той час і заговорили про плани зведення на схилах Набережної торговельно-розважального комплекса. До речі, забудовувати тоді хотіли ще й місце під ринком і паркінг при ньому – і от тут починалися порушення

Втім, будівельний бум у Запоріжжі так і не стався, а ТРЦ на Набережній – так і не з’явився. І незадовго до вторгнення «Стерк» знову перепродали – разом з примарною підстанцією і правом оренди на ділянку. Новим орендарем ділянки стала мережа «Епіцентр», але жодних рухів так і не встигла почати.

Зараз ділянка у кількох хвилинах від головного проспекту може скласти конкуренцію хортицьким і бабурчанським балкам за непроходимістю – і перемагає їх за засміченістю. Тут облаштовані стежки, якими ходять «закладники», і «житлові місця» безхатченків. Місце для кострища, старий одяг, будівельне сміття, величезні поклади пластику. 

По грунтовці, що проходить від вулиці Перемоги до Набережної, коли-не-коли проїздить патрульне авто. Імовірно, деякі з поліцейських молодші за сміття, яке вони проїжджають: в одному із місць ми знайшли газету «Ізвєстія» 1992 року…

Майже бібліотека: 30-річна газета замість ТРЦ

Також вам буде цікаво:

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі