Три тендери на шість мільйонів і зарплатний проєкт – деталі “справи Куценка”

Зображення завантажується

Тендери за витратні матеріали які важко облікувати, та постачальники, що вже фігурують в інших кримінальних справах. В судовому реєстрі з’явились деталі про затримання заступника голови облради Владислава Куценка. ЗЦР розповідає, за які тендери він, за версією НАБУ, передавав хабарі. 

Якщо ви вже трішки забули..

Майже два місяці тому, в лютому, оперативники НАБУ затримали заступника голови Запорізької облради Владислава Куценка і його помічника Олександра Чижеликова. Їх підозрюють у сталій передачі хабарів директору Центру екстреної медичної допомоги Костянтину Малашенку, сумарно більше ніж на 600 тисяч гривень. Це декілька років ув’язнення, але до цього ще треба “досудитись”. Судді не відсторонили Куценка від посади, але зобов’язали його не виїзжати з Запоріжжя без погодження зі слідством і носити “браслет”. Минулого тижня Куценко повернув собі через суд вилучені в його будинку гроші, а ми вирішили розповісти деталі – що то були за тендери.  

“Забезпечення перемоги у закупівлях”

Як згадується в реєстрі, все почалось навесні 2023-го року. Десь у нетрях Запорізької обласної ради помічник Куценка Олександр Чижеликов мав бесіду з директором Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Костянтином Малашенком. Під час розмови, як вважають слідчі, Чижеликов “довів до відома Малашенка необхідність його співпраці з учасниками організованої групи при здійсненні господарської діяльності КНП «ТМО «ОЦЕМД та МК» ЗОР і попередив, що у разі відмови від такої співпраці Куценко використає надану йому як заступнику голови ЗОР владу та службові повноваження для усунення Малашенка із займаної посади”.  

І далі, за версією слідства, починаючи з липня 2023-го по лютий 2024-го, Куценко через Олександра Чижеликова передавав директору Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф гроші “за забезпечення перемоги у закупівлях”. Загальна вартість цих тендерів трохи менше шести мільйонів, але завищення від цієї суми зовсім невелике.

Так, за даними з реєстру, у серпні Костянтин Малашенко отримав 15 тис.грн , за що мав забезпечити перемогу у тендері із закупки стерилізаторів. Як і планувалося, в тендері переміг харківський ФОП Єльников Михайло Володимирович, єдиний учасник торгів. Єльников поставив 10 стерилізаторів за ціною 25 600 грн на загальну суму 256 тис.грн. Середня ціна таких стерилізаторів – 13 500 грн. Переплата склала 120 тис.грн.

Інші два тендери за цінами були цілком адекватними. 

За даними реєстру, у вересні посадовці і директор домовлялися про наступний тендер. Задача директора полягала в тому, щоб скасувати один тендер і оголосити новий, в якому має перемогти ТОВ «Дойч-Фарм». За цю роботу директор медзакладу отримав 13 700 гривень. «Дойч-Фарм», будучи єдиним учасником торгів, отримала замовлення на 274 тис.грн різних препаратів за цілком ринковими цінами. 

Щоправда, в 2022 році ТОВ «Дойч-Фарм» фігурувала в кримінальному провадженні як фірма, яка «спільно із службовими особами налагодили злочинну схему пов’язану зі збутом лікарських засобів за завищеними цінами та заволодінням і розтратою коштів державного підприємства». В іншому кримінальному проваджені «Дойч-Фарм» згадана серед інших фірм, які «мають «фіктивності» або «транзитності» для прикриття незаконної діяльності». 

Упродовж жовтня-січня директор отримав, у порівнянні з минулим, значно більші гроші, 483 600 грн. Але тепер мова йшла вже про тендер на 5,2 млн грн. Як ідеться у матеріалах справи, цього разу за зговором мала перемогти в тендері фірма «3Д-Фарм». Виконавець робіт мав поставити 4 000 повітроводів по 1284 грн. Ціна за “повітропроводи трахеальні зі стравохідним обтуратором” цілком типова і не вища за інші ціни в базі закупівель. Цей повітропровід – складна трубка, яку в реанімобілі приєднують до апарату штучного дихання і ставлять людям в горло, щоб вони у непритомному стані і з пораненнями доїхали живі до лікарні. 

Тоді навіщо за чесну ціну передавати “конверт”? Можливо, постачання відбувалося не в повному обсязі, або після закупівлі ці одноразові повітроводи списувалися невикористані і продавались в інших мережах. Такі речі вже значно складніше доводити, ніж завищення цін на закупівлях.   

Не дуже відомий банк

Також, як вважає слідство, влітку 2023-го року Малашенку передали ще 156 тисяч гривень за те, щоб він перевів рахунок закладу до “МТБ-Банку”. Це невеличкий і не дуже відомий банк, який належить одеським бізнесменам. 

В чому взагалі сенс переходу з рахунками до такого банку? 

Бюджетні структури можуть тримати в банках свої “зарплатні проєкти”. Так називається цілісна система окремого підприємства чи установи для нарахування зарплат і податків з них. Банк отримує декілька десятих відсотку від загальної суми фонду оплати праці, не дуже великі гроші. Навіть з фонду оплати праці Центру екстреної медицини, який минулого року становив 363 мільйони гривень. 

Але коли в банка є клієнти-бюджетники зі стабільним “зарплатним проєктом” , то це додає йому свободи в роботі. З’являється більше вільних грошей, які можна позичити бізнесу чи звичайним людям з кращим відсотком.  

Що відбувається у справі зараз? 

Владислав Куценко в суді спромігся зняття арешту з грошей, які в нього та його сім’ї вилучили – це до мільйона гривень у різних валютах. 

Що на додаток до трьох тендерів і одного банку ще з’ясувало слідство – поки що невідомо. 

Слідчі вважають, що Куценко був головним у команді. Нібито саме він “організатор вчинення злочинів, залучав інших учасників організованої групи та здійснював загальне керівництво їх діями, розробляв та корегував детальний план діяльності групи, розподіляв функції із визначенням ролей кожного учасника, налагоджував комунікацію, забезпечував використання конспірації та приховання злочинної діяльності; використовував особисті зв`язки в різних органах влади з метою сприяння та приховання діяльності учасників”.

А що було раніше? 

Досить давно, коли ще тільки відкрили реєстри майна, в 2015 році публічно стало відомо про значні земельні активи сім’ї Куценко. Як писали раніше наші колеги із Руху Чесно, що родичам Куценка вдалося отримати гектари землі сумнівним шляхом. Наші гроші в 2015-му писали про 30 гектарів землі оформлених на тещу прокурора. 

В декларації за 2023 рік Куценко показав родинні доходи: 673 604 гривень річних, що складає місячну зарплату заступника голови облради – 46 тисяч гривень,  дохід дружини за кордоном тотожний доходу від власної підприємницької діяльності – 808 268 грн. І накопичені грошові збереження – 94 232 доларів, 5 000 фунт стерлінгів, 13 000 євро, 1 104 497 грн.

В суді Куценко свідчив, що дружина з дітьми зараз мешкають за кордоном в США і отримають там підтримку американського уряду за відповідною програмою.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі