ТОП-10 криптовласників Запоріжжя: хто задекларував заощадження в цифровій валюті?

Депутати, посадовці, прокурори, судді, поліцейські, військові та навіть пожежні-рятувальники – запорізькі декларанти почали тримати заощадження в крипті. ЗЦР зібрав рейтинг найбагатших криптовласників Запоріжжя
Кампанія декларування публічних службовців-2024 закінчилася. «Запорізький центр розслідувань» слідкував за оприлюдненням даних про доходи та статки відомих та впливових запоріжців в наших публікаціях.
Окремо ми звернули увагу на криптовалюту – на те, хто і скільки грошей тримає не лише в звичайній готівці чи на рахунках, а ще й у цифровій валюті. На наш запит команда Опендатабот зробила окрему вибірку запорізьких декларантів.
Зауважимо, що вартість коїнів (цифрових монет) вказувалася за курсом на момент придбання криптовалюти. Зараз, у період нестабільності ринків через мита від Трампа, курси теж значно коливаються, здебільшого униз.
Перше місце. Олег Буряк – чиновник
Очолює ТОП колишній бізнесмен та депутат облради від вже забороненого «Опозиційного блоку», а нині голова Запорізької районної адміністрації Олег Буряк.
Олег Миколайович з дружиною Оленою протягом 2024 року інвестували в третю за популярністю криптовалюту у світі, так званий криптодолар – Tether (USDT). Посадовець задекларував придбання родиною 110,3 тисячі монет вартістю майже у 4,5 мільйона гривень.
Друге місце. Геннадій Наумов – підприємець
Другу сходинку ТОП-10 криптовласників Запоріжжя посідає депутат Запорізької міської ради від партії Буряка «Єднання» Геннадій Наумов.
За минулий рік він задекларував доходи від підприємницької діяльності та заробітну плату від Держпідприємства «Завод 410 цивільної авіації», що працює на базі аеропорту «Київ».
Криптовалюту пан Геннадій купував вже наприкінці 2024-го. Він також придбав Tether (USDT) – 56 777 монет, а також 0,3491 Binance Coin (BNB) – власну валюту найбільшої криптобіржі Binance. У перерахунку на національну валюту Наумов «холдить» крипти на 2,4 мільйона гривень.
Третє місце. Віктор Приходько – прокурор
Третє місце ТОП-10 – за прокурором, керівником Запорізької обласної прокуратури Віктором Приходьком.
Інвестувати в крипту пан прокурор почав із кінця 2023 року. Тоді він придбав 0,793 біткоїна (Bitcoin (BTC, XBT)) за 985 тисяч гривень. У 2024-му продовжив закуповуватись криптою. Причому з популярних Віктор Приходько придбав лише Tether (USDT), а решта монет в його криптогаманці – токени хмарних сервісів, валютні проекти японських провайдерів тощо.
Але сукупно у прокурора Приходька назбиралося чимало різних монет, задекларована вартість яких складає 2,2 мільйона гривень.
Четверте місце. Ігор Колісник – чиновник у медицині
А чи знали ви, що у криптосвіті також без України ніяк? Існує криптовалюта, орієнтована на українського користувача, з колоритною назвою Karbo, KRB – Karbowanec.
Таку валюту «холдить» директор нині окупованої Веселівської багатопрофільної лікарні (КП Веселівської селищної ради) Ігор Колісник, посідаючи четверте місце в нашому криптоТОПі.
Але більшість його статків інвестовано не в цифрові карбованці, а в стабільно лідируючі Bitcoin та Tether. На відміну від 390 гривень, які він тримає в 186,4 KRB, у нього є ще 983,4 тис. грн в 0,26 BTC та майже 10 тис. грн в 241 USDT.
І хоча «в крипті» Колесник з 2018 року, левову долю інвестицій він влив 30 та 31 грудня 2024 року. Згідно з декларацією, тоді він «поклав собі під ялинку» криптовалюти на майже мільйон – 994 тисячі гривень.
П’яте місце. Олександр Уманський – поліцейський
На п’ятій позиції нашого ТОП-10 криптовласників – поліцейський із Токмака Олександр Уманський. Інспектор сектору моніторингу Пологівського райвідділку тримає на гарячих гаманцях криптобіржи Binance купу непопулярних монет та мемкоїнів (монет, натхненних мемами). Потенційно вони можуть «вистрелити» та суттєво збагатити криптоінвестора.
Однак якщо подивитися на розподіл коштів між монетами, які декларує Уманський, складається враження, що він слідкує за ринком крипти і «вкладається» в дійсно перспективні проекти – такі як, наприклад, Aptos (APT).
Сукупно інвестпортфель Олександра Уманського складається з двадцяти криптовалют загальною вартістю на момент придбання у 698 тис. грн. До речі, всі монети були придбані 31 грудня 2024 року.
Шосте місце. Андрій Кияненко – пожежний
Доволі серйозне місце в нашому рейтингу посідає старший пожежний-рятувальник ДСНС Андрій Кияненко.
На своїх гаманцях біржи Bybit він декларує наявність шести криптовалют. Серед них – відомі мемкоїни Pepe (PEPE) та Dogecoin (DOGE, XDG), а також друга у світі за капіталізацією Ethereum (ETH). В так званий «Ефір» рятувальник Кияненко «закинув» левову долю своїх інвестицій.
Сукупно в крипті у нього 604 тис.грн.
Сьоме місце. Олег Юрченко – військовий
На сьомій сходинці нашого ТОП-10 – посадовець з Донеччини, який нині разом із дружиною несе військову службу у Запоріжжі – Олег Юрченко.
Він задекларував два гаманця на різних криптобіржах, на яких тримає Tether (USDT). Загальна сума криптозаощаджень – 13,7 тисяч USDT на 573 тис. грн (за курсом на момент купівлі).
Восьме місце. Олександр Клешня – поліцейський
Восьме місце рейтингу посідає ще один поліцейський – старший оперуповноважений управління карного розшуку ГУНП у Запорізькій області Олександр Клешня.
Згідно з його декларацією, він володіє шістьма криптовалютами, радше непопулярними серед інвесторів-початківців та тих, хто не в темі. Але «вкладено» в них майже півмільйона – 494 тис. грн. Майже кожному сьогодні відомі Bitcoin, USDT, Etherium, той же Doge Coin, яку Маск хотів зробити офіційною валютою Tesla. А от у гаманцях Олександра Клешні є лише NEAR, Mina, GRT, ICP, IMX та офіційна валюта біржі WhiteBIT Coin (WBT).
Дев’яте місце. Роман Половніков – держвиконавець
Дев’яту сходинку посідає Роман Половніков – начальник відділу примусового виконання рішень Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.
Держвиконавець задекларував шістнадцять видів криптомонет на загальну суму 457 тис. грн.
Десяте місце. Олександр Бреславський – прокурор
Не останній у Запоріжжі криптовласник на нижньому щаблі у нашому рейтингу – прокурор Запорізької обласної прокуратури, кандидат на посаду судді місцевого суду Олександр Бреславський.
У його криптогаманці зберігаються Cronos (CRO) та Tether (USDT) на загальну суму 387 тис. грн.
Відомі, але не найбільші
До цього ТОП-10 не увійшли відомі публічні особи, які лише починають свій шлях у криптоінвестиціях. Це депутат Запорізької міськради Олег Коломоєць, депутат облради Дмитро Чувашкін, керуючий справами апарату облради Володимир Подорожко, суддя Сергій Завгородній та інші.
І не дуже серйозно
Серед запорізьких декларантів є й криптовласники, які інвестували свої гривні у купу різних видів монет, в тому числі – мало кому відомих. На їхніх гаманцях є і потенційно перспективні токени з солідною капіталізацією, і зовсім несерйозні проєкти та суто ігрові монети, деякі з яких не вартують і гривні.
Деякі читачі чули чи власноруч «тапали» таку кріптовалюту, як hamster у месенджері Telegram. Але подібних токенів чимало, і деякі запорізькі посадовці їх теж вказують – разом зі згаданим «хом’яком». Ось декілька прикладів таких криптомонет і їх власників.
GALA – це токен Ethereum, на базі якого працює ігрова блокчейн-платформа Gala Games. GALA використовується як обмін між учасниками Gala Games. Наприклад, цими токенами можна оплачувати покупку внутрішньоігрових предметів. Такі коїни є в головного бухгалтера Заводської районної адміністрації Михайла Заболотного.
Токен Wise Monkey ($MONKY) – це мем-коін, розроблений для поєднання культурної мудрості з сучасними тенденціями в криптовалюті. Натхненний прислів’ям «Три мудрі мавпи», що символізує «Не бач зла, не чуй зла, не кажи зла», токен уособлює мудрість, обізнаність та просвітництво у криптопросторі. На 20 гривень таких «мудрих токенів» задекларував Роман Половніков з місцевого відділення Мінюста.
Xai (XAI) — це криптовалюта, створена для впровадження реальних економік та відкритої торгівлі прямо всередині відеоігор. Це означає, що гравці можуть володіти та торгувати цінними ігровими предметами у своїх улюблених іграх без необхідності використовувати традиційні криптогаманці.
Таку валюту вказує в своїй декларації ще один запорізький працівник Міністерства юстиції Антон Зюбрицький. Загалом же він декларує 982,2 тисяч монет 79 видів на суму 322 тисячі гривень і стає рекордсменом за різноманітністю токенів.
Завдяки пану Зюбрицькому ми дізналися і про коїн на честь нью-йоркської білочки Арахіс. Її минулої осені вилучили у власника і приспали працівники зооконтролю через те, що в штаті Нью-Йорк заборонено тримати вдома білок. Історія з білкою стала великим скандалом – і через права тварин, і в контексті недоторканості житла. Її навіть згадував у своїй агітації Дональд Трамп. А хтось запустив присвячений пам’яті Арахіса мемкоїн.
Василь Сірий
ЗЦР висловлює щиру подяку команді Опендатабот, які оперативно відгукнулись на наш запит і зробили нам чітку вигрузку даних про криптовалюту в деклараціях запорізьких посадовців.
Обговорення