Скільки запорізькі мажоритарники «наколядували» на свої округи?

Зображення завантажується

Хтось вирішує, що на його окрузі треба ремонтувати невеличкі дороги по півмільйона – а інший вирішує витратити 10 мільйонів на льодову арену. Скільки “соціально-економічної” субвенції отримали запорізькі народні депутати, і на що вона піде – у нашому огляді.

Загалом про ситуацію: гречкосійство або підтримка виборців?

Вже дев’ять років, з 2012-го року, в Україні в тій чи іншій формі існує пряник, яким виконавча влада годує слухняних законодавців. Ми маємо на увазі субвенцію з державного бюджету на соціально-економічний розвиток територій. 

Це гроші з державного бюджету, які дають на об’єкти на кшталт лікарень чи доріг, що насправді мали б робитися за гроші місцевого бюджету. Розподіл субвенції фактично залежить від нардепа-мажоритарника, який обраний від цієї території, і він вирішує, куди її спрямувати. А розмір субвенції (або взагалі, чи є вона) залежить від наближеності нардепа до влади, потрібності його фракції в парламенті та особистих зв’язків.

Деякі вважають, що така субвенція – це лише злегка замасковане «гречкосійство» і хабар для нардепів. Щоб вони голосували так, як потрібно Кабміну і/або Президенту, та «інвестували» субвенцію в голоси виборців і/або в своїх підрядників. Більше детально, чому субвенція не ок, можете прочитати у цій статті Опори.

Інші опонують, що це шанс для додаткового розвитку округів і показник того, чи є нардеп вдалим лобістом та справжнім захисником своїх виборців. Адже людям треба не тільки закони десь у Києві, вони голосують і за конкретні справи, щоб їхні території розвивались і були кращими. І тут можна розпочати дискусію про те, що це обов’язок місцевої влади, а не законодавчої, але давайте до справи. 

Отже, чи вдалими лобістами (або гречкосіями) стали запорізькі нардепи?

Скільки і на що

Для початку – звідки інформація. З сайту Держскарбниці, з розділу “Міжбюджетні трансферти / Субвенція на соціально-економічний розвиток”. Ми викачали останню таблицю, станом на початок вересня, виокремили з неї сегмент Запорізької області, а потім “промаркували” кожен з об’єктів в таблиці, на окрузі якого нардепа він знаходиться. 

Якщо дивитись на загальний обсяг бюджетного пирога під назвою «Субвенція Кабміна», то він зараз становить десь 3,3 мільярда гривень. Запорізька область загалом отримує з цього пирога більш-менш середній шматочок – 155 мільйонів.  

З цих 155-ти мільйонів 36,6 припадають на купівлю нового медичного обладнання в обласну клінічну лікарню і обласну онкологію. Хоча обидві установи знаходяться формально на окрузі нардепа Генадія Касая, ми не зараховуємо цю суму саме в його «профіт», адже цим обладнанням будуть користуватись люди з усієї області, а не тільки його виборці. 

А що буде, якщо подивитись на більш локальні витрати?


Юлія Яцик, 79 округ (Енергодар, Василівка, Дніпрорудне та райони довкола них з західного краю області) – 20 мільйонів.
По 5 мільйонів піде на ремонт центральної площі в Кам’янці-Дніпровській і реконструкцію міського парку у Василівці. Інші 10 мільйонів більш-менш порівну розподілять на системи цифрової мамографії в лікарні Василівки, Енергодара і Дніпрорудного. 

Марія Нікітіна, 82 округ (Запорізький район й інші райони з північного краю області) – 17,9 мільйона гривень. Гроші підуть на капремонти в школах і лікарнях, придбання харчоблоків для них, по усьому округу нардепки  

Сергій Штепа, 77 округ (Шевченківський район Запоріжжя) – 16,4 мільйона. Гроші планують витратити на багато невеликих ремонтів-реконструкцій доріг, освітлення, огорож шкіл по тій частині району, яка… ну, не дуже парадна і презентаційна, а дещо периферійна – в приватному секторі ДД, по той бік траси, на Зеленому Ярі.

Генадій Касай, 74 округ (Олександрівський і Комунарський райони Запоріжжя) – 14,24 мільйона. Гроші мають піти переважно на спортивний майданчик в 110й школі на Южному мікрорайоні, на придбання кисневих концентраторів в лікарню на Космос, і на різний дрібний благоустрій. 

Сергій Мінько, 80 округ (Мелітополь і Мелітопольський район) – 12 мільйонів. Більша частина суми, 10 мільйонів, піде на будівництво оздоровчого центру з льодовою ареною в Мелітополі. 

Павло Мельник, 81 округ (Токмак, Приморськ, Кирилівка та інший південний захід області) –  10,34 мільйона.  5,6 мільйона піде на будівництво нового футбольного майданчика в Приморську. Інше – приблизно порівну на школи й лікарні Токмака й Приморська.

Роман Соха, 75 округ (Заводський і Дніпровський райони Запоріжжя) – 7,7 мільйона. Майже всю суму витратять на зовнішнє освітлення й огорожі в школах та декількох вулицях Павло-Кічкаса. Дніпровському району чогось ніц не дістанеться. Євгеній Шевченко, 76 округ (Вознесенівський і Хортицький райони Запоріжжя)  – 3,12 мільйони, на капремонти художньої школи і бібліотеки на Бабурці.

Цікаві нюанси

Кого немає в цьому переліку, помічаєте? Так, немає Олександра Пономарьова, якого обрали за 78-м округом , в Бердянську і прилеглих районах. В минулому скликанні він був в лідерах за розмірами цієї субвенції серед усіх парламентарів, а не тільки запорожців. Але зараз він обрався від ОПЗЖ Медведчука, яка в опозиції до уряду й Зеленського, і субвенції на його окрузі чогось немає.

А ось Сергій Мінько, який обрався не від «Слуг народу», а від власної партії «імені себе», і зараз входить в парламенті до групи «За майбутнє» Ігоря Коломойського, «вписався» краще, і спокійно отримує субвенції на округ.

План – це ок, а що там з фактом?

Але, скільки грошей розпланували в держбюджеті, і скільки вже фактично перевели на місцеві рахунки – це дві великі різниці. І за даними на початок вересня ситуація у запорізьких мажоритарників не дуже вдала.

Найбільше «залетіло» на оздоровчий центр з льодовою ареною на окрузі Сергія Мінька – 8,7 мільйона гривень. За ним, з великим відривом, йде Юлія Яцик – з трьома мільйонами на систему мамографії в Василівській лікарні. 

Усі інші нардепи за рівнем фактичного перерахування не змогли перетнути відмітку в мільйон гривень.  У Генадія Касая і Романа Сохи взагалі «по нулях». Можливо це пов’язано ще й з тим, що конфлікт міської влади Запоріжжя з усіма іншими, в тому числі – з СН, закінчився лише минулого тижня, а субвенцію почали роздавати на початку літа. І під час конфронтації депутати не могли домовитися, на які об’єкти і на яких умовах підуть гроші.

Відтак, які будуть висновки?


По-перше, ми можемо бачити, що в лідерах “за планом” на субвенцію, крім публічної Юлії Яцик, опинилась ще й тиха не дуже помітна Маріна Нікітіна. По-друге – що фактично “лоббістського ресурсу” у владних коридорах виявилось найбільше у Сергія Мінька, який хоч і не входить до провладної партії, але на об’єкт на його окрузі гроші зашли вчасно, на відміну від колег-”слуг”. У яких на отримання реальних грошей на свої округи часу лишається вже обмаль. 

Читайте також: В Запоріжжі проти “Міста для людей” порушили провадження за шахрайство, – голова ОСББ

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі