Що змінилося з запорізьким єВідновленням, коли стало «прилітати» частіше?

Зображення завантажується

З осені в Запоріжжі стало більше «прильотів» – росіяни почали діставати до міста модифікованими КАБами. Як адаптується до неприємної реальності цивільна влада?

Цей текст дописувався саме в той день, коли РФ вчергове вдарила по Запоріжжю, і перед центральною прохідною Мотор Січі горіли автівки.

Попри наявні бази з відновлення, зараз важко оцінювати, яка частина міста більше страждає. Багатоквартирні будинки – найбільш наочний приклад, але за кадром лишаються не тільки склади-СТО-майстерні і напівзакрита «промка». Приватний сектор потерпає дещо «безособово».    

ЗЦР розбирався, як зараз відбувається процес компенсацій, і як впливає на роботу посадовців збільшення кількості постраждалих. Адже останні удари припали на приватний сектор, були пошкоджені десятки домоволодінь.

Нагадаємо, що з жовтня до міста від фронтової лінії стали долітати керовані авіабомби, які здатні «накривати» більші площі, ніж «Іскандери», і набагато дешевші. Тому росіяни можуть дозволити собі витрачати їх на атаки по житловій забудові. Прильоти таких КАБів були в центрі міста, між мерією і будівельним коледжем, у приватному секторі на Зеленому Яру та ще в низці місць. 

Приватний будинок, пошкоджений уламками після обстрілу // Фото ілюстративне, від Запорізької ОВА

Перекидання посадовців та зависання через тих, хто виїхав

Що почали робити в міськраді? Розповідає заступник міського голови з ЖКГ Віктор Гординський, який очолює комісію з єВідновлення.

«Концентрація була в двох районах: Комунарському і Шевченківському. Ми побачили величезний перекос з надходження звернень саме з цих районів. На реалізацію публічної послуги нам відведено 10 діб, тому ми були вимушені перебудувати роботу.

З тих районів, де на той час не було прильотів, ми задіяли членів мобільних груп для того, щоб вони допомагали Комунарському і Шевченківському. Можна сказати, у два рази збільшили кількість людей. Також у Запорізькій ОВА нам дали в допомогу представників окупованих громад, які знаходяться у нас на території», – розповідає посадовець.

За його словами, тоді була велика потреба в людському ресурсі. І для підготовки документів, і для внесення даних в реєстри. Але головне навантаження впало на мобільні групи, які виконують обстеження обстріляних будинків.

«І знову росіяни обстріляли мій рідний район у Запоріжжі, загинули мирні люди, поранені діти… Якийсь нервовий тремор. 5 чи 6 раз влучає туди, де я була за 20-30 хвилин перед цим. Починаю вже боятися кудись ходити» – написала 6 грудня громадська активістка Тетяна Жавжарова. Вона мешкає на Зеленому Яру, який протягом двох тижні двічі потерпав від обстрілів.

Проблемою лишається приватний сектор, в якому чимала частка будинків досі не внесена в реєстр майнових прав. 

«Є питання з оформлення власності, і це стосується не тільки Запоріжжя. Ті ж самі проблеми в інших містах, як ми вже згодом почали дізнаватись на воркшопах і семінарах. Іноді ми навіть поспішали, виходили і робили обстеження «авансом», але потім з’ясовувалось, що документів таки ж немає. Іноді мешканці сумлінно вважають, що у них є право власності, ну або воно не внесене було в реєстр майна. І на це витрачається час» – каже Гординський.

Як розповідає посадовець, за два роки роботи єВідновлення, як послуги, вона вже відпрацьована, і на комісію виносяться саме проблемні ситуації.

Масові виїзди після КАБів стали ще одним викликом в роботі комісії. Сотні, якщо не тисячі людей вирішили покинути Запоріжжя, коли зрозуміли, що росіяни можуть дістати до міста не такою штучною зброєю, як «Іскандер», та їм байдуже, куди саме діставати. Серед виїхавших були й ті, хто вже знаходився в процесі єВідновлення. Їх заявки зупинились, і стали гальмом для подальшого процесу, адже в роботі на певній території може бути не більше визначеної кількості  заявок.

 «Безпекова ситуація погіршувалася, були прильоти, ще прильоти, і потім прильоти. З числа перших заявників багато хто виїжджав, постійно чи тимчасово, і це зупиняло роботу. Тобто ми свою частину зробили, а далі або отримати документи не можемо, або верифікувати не можемо. Ці заявки вже в обробці, а реєстратор комісії по певним бізнес-процесам має ліміти взяття заявок в роботу. І тому поки старі заявки не опрацюють, нові не візьмуть в роботу. Такі запобіжники зробили на самому старті системи, і зараз ми зараз звертаємося до технічних фахівців, щоб нам цей ліміт змінили» – зазначає голова комісії. 

Крім єВідновлення: На що зараз взагалі можуть розраховувати запоріжці, які постраждали від обстрілів?

З міського бюджету передбачена щомісячна виплата 10 тисяч гривень на одне домогосподарство, яке визнане непридатним для проживання. У 2024 році прогнозна кількість отримувачів допомоги збільшилась майже на 50% –- з 301 до 444. Але зважаючи на обстріли останніх місяців, це навряд чи перекриває «новоприбулих» до переліку постраждалих.   

Приватний будинок, з якого зірвало дах вибуховою хвилею // Фото ілюстративне, від Запорізької ОВА

Одразу після прильоту 

Зараз подача заявки на єВідновлення починається вже в перші години після прильоту, на базі «оперативного штабу», який міська влада розгортає на локації вибухів. «Оперативний штаб» – це зведена команда посадовців з районної адміністрації, служб соцзахисту, департаменту цивільного захисту, психологів. Серед їх функцій також є і допомога постраждалим розібратись з механізмом єВідновлення.  

Тетяна Іващенко очолює виїзну комісію в Вознесенівському районі. Але восени її команду «відрядили» в Комунарський, вона працювала на локації перед заїздом на Космічний мікрорайон. 

«Ми надаємо людям роз’яснення, консультації і психологічну допомогу, заспокоюємо, бо люди в паніці. Громадяни потребують, щоб з ними хтось поговорив, допоміг скоординувати їх подальші дії стосовно єВідновлення. Допомагаємо викликати правоохоронців, щоб вони все зафіксували і далі пішов процес реєстрації заявки на відновлення. Чимало людей такого віку, що мають смартфон, але не можуть ним користуватися на необхідному рівні. І ми прямо на місці прильоту в наметі допомагаємо їм запустити процес» – каже Іващенко. 

За її словами, посадовці залишають постраждалим свої контакти, до них в районні адміністрації також потім доходять оформити заявку. 

Проблему неоформлених будинків в приватному секторі частково вирішують коштом гуманітарних і благодійних організацій. Посадовці почали формувати окремі списки людей і домогосподарств без реєстрації в Реєстрі майна, яких вони не можуть запустити по процедурі єВідновлення. Ці списки йдуть на Інститут розвитку міста, який комунікує з гуманітарщиками, що мають ресурс будівельних матеріалів і можуть допомогти працею.  

Що зараз в місті з відбудовою?

З’явились випадки, коли вже не починають «відбудову заради відбудови». Вже два обстріляних будинки визнали нерентабельними для відновлення, коли порахували, що вартість житлових сертифікатів для усіх мешканців буде менша, ніж вартість відбудови.

Загалом по місту перебуває на різних стадіях відбудови після обстрілів вже 10 будинків. З них чотири вже майже-майже готові і чекають на повернення мешканців. 

До речі, якщо ви бачите, що підрядники роблять в вашому будинку не те, що вам показували в проєкті, чи запізнюються по термінах – можна залишити скаргу в коментарях на Big Recovery Portal, на сторінці окремого об’єкта. Типовий приклад, хоча вже й спізнілий – балкони на задньому фасаді будинку 151 по Соборному проспекту. Як нам вже розповідали згодом, чимало людей були незадоволені їх формою та розмірами, коли побачили фактичне втілення, що значно відрізнялось від презентованого раніше. 

Приватний будинок, пошкоджений уламками після обстрілу // Фото ілюстративне, від Запорізької ОВА

Більший біль зараз – «закрити процес»

Якщо збільшення кількості постраждалих вдалось опанувати, то зараз масово починається інша проблема – довести кожен окремий ремонт до кінця і «поставити галочку» по кожній адресі. 

Все більше зростає відсоток тих людей, які отримали допомогу, але не надали фінальне підтвердження, що використали надані гроші за призначенням. Через це посадовцям доводиться починати верифікацію – виїзну перевірку виконаних робіт. 

Отримувачі допомоги потрапляють на перевірку у двох випадках. 

Перший – якщо постраждалий не подав вчасно звіт про завершення ремонту. Про поточний ремонт на суму до 200 тис. грн треба відзвітувати протягом року. Про капітальний, на суму від 200 до 500 тис. грн – через 18 місяців.

Другий випадок – якщо заява потрапила у випадкову вибірку для верифікації. ЇЇ щомісяця автоматично формує Реєстр пошкодженого та знищеного майна. До вибірки потрапляють 5% заяв з поточними ремонтами і 10% заяв із капітальними роботами. Перевірку проводять протягом місяця.

У Запоріжжі перевірки дали невтішні результати. Запорізька комісія з єВідновлення має провести 160 верифікацій. Станом на 18 листопада опрацювали 85 заяв. І 40 із них отримали статус «нецільове використання коштів». Найчастіша проблема: учасникам комісії просто не дали доступ, щоб перевірити стан ремонту. 

«У нас є на день перелік з п’яти адрес на верифікацію, і лише на одну з них нам вдається потрапити. Отака приблизно статистика. Іноді можуть просто не поставити в Дії позначку, що роботи завершено, тому нам доводиться їхати до них. І так, є люди, які вже виїхали» – зазначає Тетяна Іващенко. 

Як говорить учасниця запорізької комісії з єВідновлення по квоті громадськості Катерина Звєрєва, треба розуміти, що гроші дають на певних умовах. 

«Компенсація і відшкодування збитків – це різні речі. Відшкодування збитків передбачає вину того, хто дає гроші. Але у державній послузі «єВідновлення» мова йде про компенсацію. Це цільова допомога, і держава не бере на себе вину за російські прильоти. Відповідно, є умови і порядок надання такої допомоги, з якими отримувачі погоджуються, коли подають заявку на компенсацію. І одна з ключових умов – сумлінно прозвітувати, що гроші були використані на те, на що їх давали» – зауважує Звєрєва. 

Матеріал створено у рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі