Рубають тисячами: у Запоріжжі б’ють на сполох щодо знищення дерев

Зображення завантажується

Екологія – не останнє питання, яке турбує жителів Запоріжжя. Звісно, дещо покращити ситуацію в нашому індустріальному місті можна було б шляхом грамотного озеленення. Втім, все відбувається навпаки. Що не так – у нашому матеріалі

Журналістки “Запорізького центру розслідувань” поспілкувалися із запоріжанкою Ольгою Сладковою, яка намагається власними силами змінити ситуацію на краще. 

Пані Ольга “закидає” міську владу запитами, і, виходячи з відповідей, аналізує питання масової вирубки дерев у Запоріжжі, а також веде просвітницьку діяльність на цю тему, ведучи окрему сторінку в Instagram.

— Я робила запит по кожному району міста за останні 5 років, і який я висновок можу зробити? Відповіді не мають чіткого формату і посадовці часто грають термінами. Наприклад, мішають в одну купу дерева та зелені насадження (хоча я підкреслювала, що мої запити стосуються саме дерев). Але все ж тенденція в цифрах все одно прослідковується: найбільше в Запоріжжі садили дерев у 2020 році. Як я розумію, це було завдяки всеукраїнському проєкту “Озеленення України”. А найбільше рубали у 2022, і в цьому ж році зовсім нічого не висаджували. Зараз 2023, і все залишається на тому ж рівні – нульовому, – розповідає запоріжанка.

Судячи з даних, які зібрала пані Ольга з відповідей на запити, 2018 по 2023 рік в місті видалили 4 976 дерев, висадили – 1 602. Тобто за цей період Запоріжжя в мінусі на 3 374 дерева.

А скільки ж дерев повинно взагалі бути?

Тут починаються нюанси, бо українське законодавство не рахує, скільки штук дерев має припадати на одну людину – воно оперує, ще з радянських часів, такою одиницею, як “квадратні метри зелених насаджень на одну людину”.  

І з цим абстрактним показником справи не дуже. Станом на 2017 рік у місті Запоріжжя під деревами було лише 617 га, що складає 7,94 кв. м на людину. А повинно бути 15 кв. м на людину. 

Якщо пояснити простими словами, то 617 гектарів — це трішки менше, ніж площа усього району Павло-кічкас (з приватним сектором), 7,94 кв.м — це приблизно як площа кухні в типовому панельному будинку, а 15 квадратів можна порівняти із великою гостинною кімнатою у такому ж будинку. Це коротко, а в наступних двох абзацах пояснюємо, звідки взялися ці дані:

За результатами Експертного звіту щодо розгляду містобудівної документації «Внесення змін до генерального плану міста Запоріжжя» філії «Київоблбудекспертиза» ДП «Київоблбудінвест» від 19 вересня 2017 року №01-0329-17/МД встановлено, що в м.Запоріжжя під зеленими насадженнями загального користування лише 617 га, що складає 7,94 кв. м на людину. 

Згідно з додатком №6 до розділу 15 «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України», затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10 квітня 2006 року №105 та Таблиці 5\.1. п. 5.4. ДБН 360-92 «Планування і забудова міських і сільських поселень» площа озеленених територій загального користування в населених пунктах з кількістю населення від 100 до 1 000 тис. осіб повинна складати 15 кв. м на людину.

До речі, про 2017-й рік. “Запорізький центр розслідувань” розповідав про те, як посадовці обіцяли запоріжцям створити більше парків та скверів – намалювавши їх на паперах.

Повертаючись до сьогодення. Так, дані за 2017-й рік не те щоб нові, але, дивлячись на тенденцію вирубки та висадки дерев у Запоріжжі, робимо висновок, що ситуація кращою не стала. Наприклад, у 2021-му році міська рада Запоріжжя затвердила Програму “Тополя 2022-2025”, у рамках якої в місті планувалося видалити 21 тисячу тополь. При цьому, у Програмі немає детальної інформації про те, як відбуватиметься відбір “найслабшої ланки” – тобто тополь, які дійсно мають пух (адже, наприклад, жіночі дерева – з пухом, а ось чоловічі – зовсім ні).

— Я бачу, що в місті просто вирубають дерева, але не знаю, чи в рамках вищезгаданої програми, або ж ні. І бачу, що нові практично не висаджують, – розповідає Ольга Сладкова. – Якщо мене спитати, чи потрібно виділяти зараз гроші на висадку нових дерев — думаю, що може і не треба. Набагато краще просто бути чесними та професійними зі старими деревами, бо статистика за 2022 рік справді вражає: цей рік став рекордсменом в боротьбі з “аварійними” деревами. І 2023 рік зараз теж не відстає: так багато аварійних дерев стало саме зараз чомусь.

А що в інших містах України? Чи є з кого Запоріжжю брати приклад? У Києві видалення може проводитися виключно на підставі акта обстеження дерев, що підлягають видаленню. Після оцінки стану дерев представниками Постійно діючої комісії з обстеження зелених насаджень. До її складу входять фахівці КО “Київзеленбуд”, Управління екології та природних ресурсів КМДА, Державної екологічної інспекції та представник заявника (власника земельної ділянки).

У Львові почали перевірку всіх дерев, які знаходяться на території шкіл та дитячих садочків. Після оглядів планується створити базу даних про дерева. У цій базі будуть детально описані дерева, включаючи інформацію про їхній вид, вік, стан здоров’я та можливі ознаки аварійності. 

Екоактивісти Харкова ж, наприклад, б’ють на сполох вже з десяток років: у цьому місті дерева, так само масово, як і в Запоріжжі, перетворюють на пеньки. Комунальники “Харківзеленбуду” називають це “процедурою омолодження”, а активісти – варварством. 

Як можна змінити ситуацію в Запоріжжі, на думку пані Ольги?

— Треба цікавитись, намагатися розібратися трошки глибше, не бути байдужими. Я веду сторінку в Інстаграмі на цю тему, в мене там 300 підписників, але при цьому люди писали  звернення (людей 10, мабуть, може і більше), коли я до цього закликала. Нам ніби не вистачає якоїсь освіти в питаннях громадської активності. Наприклад, я була здивована, що багато хто не знає про сайти 1580, 1545. Я це пояснювала в Інстаграмі і люди робили заявки. Значить є бажання, є небайдужі люди.

Також запоріжанка вважає, що в місті точно треба ввести чітку програму щодо озеленення/обрізки дерев. За основу можна взяти європейські правила – як це роблять в деяких містах України. Перший крок до цього міська рада зробила цього тижня на сесії – були прийняті нові рекомендації з обрізки чагарників та дерев.

Вирубка дерев у містах, де вже існує погана екологічна ситуація, може погіршитися та мати негативні наслідки для середовища і здоров’я людей. Ось деякі причини, чому це погано:

  • Забруднення повітря: дерева є природними фільтрами повітря, оскільки вони поглинають деякі види забруднюючих речовин і викидають кисень. Вирубка дерев може призвести до збільшення рівня забруднення повітря і погіршити його якість 
  • Погіршення мікроклімату: дерева також впливають на мікроклімат у місті, зменшуючи температуру, підвищуючи вологість повітря і створюючи затінення. Вирубка може призвести до збільшення тепла в місті (тепловий острів) і зниження комфорту місцевих жителів.
  • Втрата біорізноманітності: дерева є частиною природного середовища і надають притулок та їжу для багатьох видів рослин і тварин. Вирубка може призвести до втрати біорізноманітності і зниження кількості видів 
  • Затоплення та ерозія: дерева також впливають на водну систему допомагаючи зменшити ризик затоплень та боротися з ерозією ґрунту. Після вирубки дерев ці проблеми можуть погіршитися.
  • Психологічний комфорт: дерева вносять позитивний внесок у психологічний комфорт мешканців. Вирубка може позбавити містян можливості відпочивати в парках, скверах тощо та вплинути на їх емоційний стан.

У разі необхідності вирубки дерев в місті з тих чи інших причин важливо обов’язково враховувати екологічні наслідки і планувати відновлення. Також важливо враховувати думку і інтереси містян і залучати їх до процесу прийняття рішень.

Читайте також: Сесія у двох актах: огляд прийнятих рішень депутатами Запорізької міськради

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі