Ресторан «Росія» у Запоріжжі: від зразкового ресторану та фарци до «смотрящіх» і занепаду

Коли запоріжці бідкаються, як у місті все занедбано, то серед перших прикладів згадують колишній ресторан «Росія». Ми вирішили розповісти про те, що за лаштунками загальновідомої історії цього місця
У радянські часи ресторан збудували як взірець соціалістичного «общепіту»: фрески, величезні зали для обідів на кількасот людей, в’їзд у підземний гараж, внутрішній дворик.
А ввечері починалася жива музика, танці, алкоголь, торгівля «фарцою» і ще багато чого, що не вписувалося у радянський лайфстайл. Але тодішня влада, скоріш за все, вважала, що краще тримати все неправильне під наглядом в одному місці. Так зручніше контролювати.
Барів у «Росії» було аж три: «Експрес», «Пивний», «Березовий». Останній назвали за берізками, що і досі ростуть у внутрішньому дворику. Але асортимент у них не дуже відрізнявся – лише компанії, які проводили там час.
Зараз це виглядає парадоксом, але ресторан відкрили в рамках антиалкогольної кампанії. Ми здебільшого пам’ятаємо антиалкогольну кампанію Горбачова, з вирубуванням виноградників. А насправді ці кампанії в СРСР проводились неодноразово. Кампанія 1972 року та її базовий нормативний документ, «О мерах по усилению борьбы против пьянства и алкоголизма», заклали фундамент для створення мережі закладів зі слабоалкогольною барною картою. Тому в згаданих трьох барах робили коктейлі, а чистої горілки чи коньяку можна було придбати в бармена лише «по блату».
Ви можете підтримати нашу роботу і підписатися на щомісячний донат!
У 90-х роках будівля почала занепадати: вона була занадто великою для безгрошів’я того часу. Окремі приміщення ще здавали під більярди, сауну, репетиційні бази та студії звукозапису. Але ніхто не хотів повністю брати на себе чималий ресторан.
Офіційних обстежень не робили. Але люди, що там працювали, розповідали, що будівля почала просідати. Стінами пішли тріщини. Одна з можливих причин деформації – комплекс будували на насипних грунтах, адже колись це була балка Широка, про яку ми вже згадували в розслідуванні про заводські шлаки і осади в Дніпрі.
У нульових роках «Росія» доживала останні часи. На цокольному поверсі ще працював бар із музичним автоматом, де грав хард-рок. Вище у різні часи розташовувалися комп’ютерний клуб і навіть перша ітерація славетного запорізького гей-клубу «Модест».
А у 2008 році будівлю у поганому стані викупила у Фонда держмайна ТОВ «Фірма Антія». Вона належала сім’ям двох бізнесменів з відвалів – майбутнього «смотрящого» Євгена Анісімова та його партнера Сергія Троцка. Останній зараз відомий лише знавцям тіньової історії нульових років, але колись це була поважна у Запоріжжі людина. Він помер у 2009 році, а його частка перейшла брату і дружині.
Але будівлю продали без землі під нею. І хоча Анісімов кілька років мав контроль над міськрадою, оформлювати її він не став. Можливо, вже тоді усвідомлював, що на цю «коробку» треба витрачати надто багато часу і грошей. Втім, фірму «Будівельник-2007» з китайським інвестором, на яку оформили дозволи з видобутку марганцю під Степногорськом, Анісімов прописав саме в цій будівлі.
А «Росія» занепадала і далі. І зрештою остаточно закрила останні робочі приміщення. Це сталося ще 10 років тому.
Чи могла б міська влада повернути будівлю до власності громади? Важелі та механізми є. Але потрібні гроші бодай на символічний викуп. І дуже багато – на приведення розвалин до ладу. Особливо якщо вони дійсно просідають.
Але і зараз у будівлі є сторож. Хтось проводить тут прибирання: мотлох та шматки штукатурки акуратно запаковані у мішки.
Колись символ «фарцу» і «красивого життя» пізнього радянського періоду, тепер «Росія» стала хіба що місцем для запису тік-токів у «вайбовому» антуражі.
Сергій Сидоров
Сподобався текст? Підтримайте команду ЗЦР!
Зробіть донат
Або скористайтеся карткою
5169330531391628
Призначення: «Благодійна допомога»
Дякуємо за підтримку!
Обговорення