Реконструкція Дубового гаю: що насправді треба зробити? Блог Вікторії Чикалової

Зображення завантажується

Наші відео та блог про Дубовий Гай прокоментувала колишня директорка КП «Дубовий Гай» Вікторія Чикалова. Вона очолювала КП у 2014-2016 роках, за часів «пізнього Сіна», і пішла, коли мером став Володимир Буряк. Ми попросили Вікторію розповісти про всі плани реконструкції «Дубовки», адже за 10 років їх було чимало. А також про те, що, на її думку, треба робити зараз із багатостраждальним головним парком міста. Далі – текст Вікторії Вячеславівни

Яким міг би бути «Дубовий гай»

Спроби реконструкції «Дубового гаю» йшли двома непов’язаними шляхами. У 2014 році КП «ЦПКтаВ «Дубовий Гай»замовило дослідження і форпроєкт. Це аналіз можливостей Парку, економічна модель, прорахунок логістики, модель успішного функціонування з урахуванням потреб всіх груп гостей і сценаріїв, за якими вони можуть проводити час у парку. Адже Парк – це складний і важливий об’єкт для запоріжців і гостей міста. Він фактично є серцем міста. 

Не можна проєктувати реконструкцію «Дубового гаю» без урахування збільшеної кількості гостей і їх безпеки, розрахунку завантаженості атракціонів, івентів, активностей. Треба брати до уваги пригощання гостей парку, швидкість процесу, загальну модель HoReCa. Навіщо? Просто уявіть, що в прайм-тайм ви годуєте 10 000 осіб, а потім їм треба у вбиральню.

Форпроєкт – це технічне завдання для архітектурного проєктування. Якби його втілили, то ми мали б високоприбутковий, популярний і водночас доступний Парк. Його прибуток міг би фінансувати інші районні парки, втілюючи туристичну стратегію: Запоріжжя – місто різних тематичних парків.

Проєкт часів Буряка

Інший шлях почався з приходом Буряка і мого звільнення. Нова команда проігнорувала вручений мною особисто Володимиру Волобуєву, заступнику мера з інфраструктури, форпроєкт. Адже з нього було зрозуміло, що не тільки доріг в Парку не може бути – за концепцією, в центрі парку не може бути і пафосного ресторану і, зрозуміло, готелю. За нашим проєктом ресторан міг би працювати як якісний фудкорт на потік у тисячу відвідувачів і отримувати прибуток.

Очевидно, влада мала якісь зобов’язання перед бізнесом. За ними посадовці хотіли узаконити скандальну нерухомість готелю «Санрайз» і надати йому право користування земельною ділянкою. Для цього провели архітектурний конкурс. Ця умова дозволяє робити подальше проєктування без закупівлі і тендерної конкуренції.

Найцікавіше те, за яким технічним завданням робила проєкт фірма-переможець. Адже її рішення просто вбиває Парк. Цей пафосний проєкт лише легалізував «Санрайз» з усіма його паркінгами та проїздами повз парк. 

Для того, щоб узаконити доступ автомобілів до готелю-ресторану, перед ним запроєктували літній театр із навісним дахом, який абсолютно не потрібний парку. Уявіть собі, що в Дубовку перенесли палац спорту «Юність» разом із паркінгом – і ви зрозумієте, що такий об’єкт в центрі Парку не просто ділить «Дубовий Гай» на дві частини. Він його вбиває.

Слайд з презентації “проєкту Буряка”, зліва ближче – “Санрайз”, по центру й далі – театр з навісним дахом

Це дуже дорогий об’єкт, його обслуговування потребує десятків мільйонів на рік. І так, для нього потрібне місце паркування на 400-500 авто. Вулиця Глісерна не має такого ресурсу – отже, бетонувати треба паркові гектари. Тому цей проєкт, а точніше, технічне завдання до нього – це наруга.

Чи можна відновити «Санрайз»?

Потрапляння російської ракети знищило нерухомість і власник матиме право на компенсацію вартості, проте відбудувати комплекс законно вже неможливо. Це треба робити на підставі проєкту реконструкції. Старий проєкт для цього не підходить. У ньому цей об’єкт позначений як готель-ресторан – але готелі в парках будувати не можна за чинними СНіП-ами і ДБН-ами – будівельними нормами і правилами, зафіксованими на рівні держави. 

Новий проєкт розробити неможливо, бо у власників комплексу немає права користування землею. А виділити паркову землю під ресторан на 3 000 м2 рішенням міськради політично дуже небезпечно для депутатів.

Саме тому руїни в центрі парку залишаються недоторканими. Можливо, власники гадають, що якось домовляться з владою про рішення?

Ремонт 2021 року: винищені дерева

На вході з кільця Прибережної магістралі в рамках проєкту уклали тротуарну плитку. Так знищили розділяючу поздовжню клумбу, завданням якої було давати тінь. Адже вона була облаштована з ягідних тисів. Ця рослина може жити тисячу років, є високим деревом і висаджена за кошти міського бюджету (екофонд) у 2015 році. І це дорога рослина.

Тиси висадили дорослими, вони успішно прижилися. А потім в результаті ремонту були знищені. Були знищені зелені насадження, які дорого коштували. Як цього не помітив Гліб Золотарьов? В рамках навіть того, що вони назвали поточним ремонтом, таке «облаштування» неможливе, адже ця клумба є на плані Парку.

А ще в рамках цього ремонту зникла вивіска «Дубовий Гай». Враховуючи знищення юрособи «Дубовий Гай». Можливо, це частина плану для зміни призначення земельної ділянки з рекреаційної на звичайну, щоб нарізати її на шмаття і роздати всім зацікавленим сторонам.

Якого ремонту потребує Дубовка по-чесному?

Тактично. 

1. Державна служба з питань праці  (вони зараз відповідають за дотримання правил безпеки) має провести аналіз конструкцій всіх атракціонів. Не з погляду того, чи можуть вони працювати, а з приводу безпеки знаходження на території парку. Бо якщо кріплення проржавіли, то, наприклад, колесо огляду може впасти.

2. Зробити каналізаційну мережу вздовж Глісерної аж до містечка атракціонів. Це необхідно для нормальної роботи туалетів і точок харчування, щоб не потруїти людей.

3. Треба наповнити озера і утримати в них воду. У Мелітополі, Харкові та інших парках озера штучні. Технічно це цілком реально. Помпа ДСНС відсмоктала мале озеро за 4 години роботи, це коштувало 3 000 грн. Після відбору води можна прокласти вологонепропускний матеріал і наповнити чашу знову. Озера можуть стати фактично басейнами і фільтруватися. Можливо, знайдеться інший спосіб, наприклад – поглиблення озер для розчистки джерел. Але «Дубовий гай» без водойми, або з болотом замість неї – це загибель Парку

4. Відновити встановлену нами систему поливу, щоб зберегти висаджені дерева і кущі, на які витрачені мільйони гривень.

Важко сказати, скільки це буде коштувати. Але навряд чи більше, ніж 25 мільйонів, які витратили на псевдопроєкт і ремонт, який треба буде переробляти. 

Стратегічно.

Вже дуже згодом, після війни, треба пропрацьовувати новий проєкт реконструкції. Він має  базуватися на форпроєкті – вже розробленому документі, який фіксує призначення цього Парку – бути найкращим Парком для родин в Україні. Генерувати найцінніші родинні незабутні враження: закоханість, побачення, весілля, прогулянки з дітьми, катання на атракціонах, активні ігри, випускний, побачення.

Окремо – моральний аспект. Запорізькій міськраді треба стати третьою особою в позові родини Анни Ждан, яка загинула від падіння дерев’яної скульптури в 2020 році. Визнати позов у частині моральних збитків і виплатити їхній родині в повному обсязі.

Вікторія Чикалова 

Колонка є видом матеріалу, який відображає винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться. Точка зору редакції «Запорізького центру розслідувань» може не збігатися з точкою зору автора. Редакція не відповідає за достовірність та тлумачення наведеної інформації, оцінює текст лише з перспективи подання судових позовів, та виконує винятково роль носія.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі