Пощастить не всім: як у Запорізькій області працює «єВідновлення»
Минуло 3 місяці, як в Україні стартувала програма «єВідновлення». Вона дозволяє українцям отримати до 200 тисяч гривень на відновлення житла, пошкодженого через ворожі обстріли.
Звучить заманливо, та чи все так просто насправді? Загалом по країні вже схвалили 6 тисяч заявок на суму 463 мільйони гривень. Юристка Запорізького центру розслідувань разом з головою громадської організації «Хочу вчитись» стали членами міської комісії, яка розглядає заявки запорожців по цій програмі, і побачили, як працює система зсередини. А ми ще й поспілкувалися із учасниками програми «єВідновлення».
Як та хто може подати заявку?
Почнемо з алгоритму роботи «єВідновлення». У програмі можуть взяти участь українці, чиє майно постраждало від ворожих обстрілів на НЕокупованих територіях після 24.02.2022 року. Заявка подається через додаток або через вебпортал «Дія». Спершу мають розглядати заявки учасників бойових дій, людей, які отримали інвалідність через війну, людей, які призвані на військову службу під час мобілізації, багатодітних родин та людей з інвалідністю 1 та 2 груп.
Якщо приватний будинок, квартира чи житлове приміщення підлягає відновленню, то максимальна сума компенсації – 200 тисяч гривень. Її можна витратити на будівельні матеріали та ремонтні послуги. Гроші зараховують на спеціальний рахунок «єВідновлення». Розрахуватися ними можна лише з компаніями-партнерами програми – у будівельних магазинах, які зареєстровані з МСС-кодом 5211 та 5231; з підрядниками, які зареєстровані за МСС-кодом 1520. Якщо гроші не витратити протягом року, вони повертаються в державний бюджет.
Компенсацію не нарахують, якщо власник пошкодженого житла самостійно зробив ремонт. У такому випадку держава радить чекати репарацій від росії. Втім, якщо ремонт проведений лише частково, то можна отримати гроші, аби завершити роботи.
З 1-го серпня заявку на участь у «єВідновленні» можуть подати і власники повністю зруйнованого житла. Щоправда замість грошей вони отримають електронний житловий сертифікат. За його допомогою можна або придбати житло на первинному чи вторинному ринку або інвестувати у будівництво.
Згодом, обіцяють у Кабміні, з’явиться змога отримати кошти для самостійного будівництва житла.
Нюансів багато, але українці активно беруть участь у програмі, бо для багатьох це чи не єдина можливість зробити власне житло придатним до життя. За даними Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури станом на 10 липня надійшло майже 33 тисячі заявки на участь у «єВідновленні». З них схвалених – 6 тисячі. Це приблизно 18%, якщо порівнювати із загальною кількістю заявок.
Така ж тенденція характерна, наприклад, і для Кушугумської ОТГ, що неподалік від Запоріжжя. Тут налічується вже 337 пошкоджених російськими обстрілами будинків, але успішних прикладів участі у державній програмі «єВідновлення» всього 25.
Плюси, мінуси, підводні камені
Однією з перших виплату від держави отримала жителька селища Малокатеринівка, що у Кушугумській ТГ, Лариса Гритчина. Її будинок пошкодило під час масштабного обстрілу на початку травня.
– Вночі почався обстріл. Над дахом сусідського будинку розірвався ворожий снаряд і в моєму будинку вибуховою хвилею повністю побило увесь шифер та винесло 5 вікон, – розповіла пані Лариса. На ранок прийшла комісія із селищної ради. Вони дуже швидко все оглянули та зафіксували руйнування. А мій син паралельно подав заявку на участь у програмі «єВідновлення».
Поки родина чекала на обробку заявки, помешкання треба було захистити від дощів та вітрів. Із цим допомогли волонтери та селищна рада.
– Селищна рада виділила нам будівельні матеріали – дошки та шифер. Перекрити дах допомогли волонтери, також вони забили вікна листами OSB.
За кілька тижнів до пані Лариси прийшла вже інша комісія від селищної ради – та, яка займається безпосередньо питанням компенсації за пошкоджені будинки в межах «єВідновлення». Оскільки дах вже відремонтований, оглядали вікна – визначили ступінь пошкоджень, заміряли.
– У нас ще додатково просили документи на будинок та ще якісь витяги, назву яких я, якщо чесно не пам’ятаю. На початку липня, тобто за кілька тижнів після візиту комісії, гроші вже прийшли на картку. Нарахували близько 22 тисяч гривень. Плануємо витратити їх на встановлення вікон. Це потрібно обов’язково зробити до зими, – ділиться планами пані Лариса. Ми дивилися, які ціни на вікна у компаніях-партнерах програми. Суми там вказані доступні, тому думаю, що нам має вистачити компенсації. Загалом, я дуже задоволена участю в «єВідновленні». Це стало дуже великою допомогою для мене.
За схожою схемою все відбувалося і у Лілії Бутиріної. Вона також жителька Малокатеринівки, її будинок також постраждав на початку травня.
– У моєму будинку вилетіло 3 вікна та пошкодило дах. Нові вікна поставили волонтери. В селищній раді дали шифер, перекрити дах допомогли друзі. Але є ще невирішені проблеми – з даху позлітали дерев’яні елементи, пошкоджена обшивка стін будинку, дверей на горищі фактично немає. Тож єдиним виходом для моєї багатодітної родини, в якій зараз працює лише чоловік, я бачила участь у «єВідновленні», – розповіла пані Лілія.
Втім, з оформленням заявки жінка не поспішала. Вирішила знайти всю інформацію про програму, порадитись із фахівцями.
– Я багато читала про «єВідновлення», цікавилась у спеціалістів із селищної ради, чи є взагалі сенс подавати заявку, чи я просто згаю свій час і все. Мені сказали, що сенс є. Тоді я і подала заявку через додаток «Дія».
Днями Лілія Бутиріна отримала компенсацію у розмірі 28 тисяч гривень. Для себе жінка визначила низку переваг участі у державній програмі.
– Великий плюс, що не треба десь бігати, стояти в чергах. Все робиться буквально у декілька кліків на телефоні – 10-15 хвилин і заявка готова. У процесі я обрала банк, картка якого у мене вже є. Потім зайшла у додаток цього банку і там побачила картку «єВідновлення». Тобто знову ж таки – ніяких проблем, – ділиться Лілія Бутиріна. Те, що треба замовляти товари та послуги у певних партнерів, мене також не лякає. Я бачила перелік, там вказані доволі солідні організації, з якими мені не страшно співпрацювати. Зручно ще і те, що можна замовити і товари, і послуги. То самотужки я б нічого не змогла зробити.
А от родина Рунових із Запоріжжя компенсацію поки не отримала. Заявку на участь у «єВідновленні» вони подали місяць тому.
– У наш будинок прилетіло на початку квітня. Про «єВідновлення» ми дізнались від дітей, це було влітку. Вирішили подати заявку через «Дію»: відповіли на питання, що були в анкеті, і нам написали, що заявка прийнята, очікуйте. А чого очікувати і коли – ми не знаємо, розповіла Олена Рунова.
У будинку подружжя пошкоджений дах, фронтон, двері та вікна. Відремонтувати це все стане у кругленьку суму, якої родина пенсіонерів немає. Втім, кожного дня віра у те, що їм вдасться отримати компенсацію, згасає.
– Одразу після прильоту комунальники нам замінили кілька листів шиферу на даху. Інші листи – потріскані, лежать аби-як. А під шифером – гідроізоляційна плівка, вся порвана. Тобто треба зняти покриття, замінити плівку, а потім класти шифер заново. У райадміністрації нам сказали, що ресурсів для цього немає. Чи знайдуться ці ресурси завдяки «єВідновленню», залишається тільки здогадуватись, – каже Володимир Рунов. – Скоро осінь, зима. Часу більше не стає, тому хотілося б до холодів встигнути все зробити, інакше ми не зможемо жити в своєму будинку.
Чому так повільно?
Та повернімось до цифр. У Кушугумській ТГ заявки на участь у «єВідновленні» подали лише 25 осіб, хоча пошкоджених будинків у громаді понад 300. Чому так – розповіла секретарка комісії з питань надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна Кушугумської ТГ Тетяна Яркіна.
– Перша і основна проблема – подати заявку на участь у «єВідновленні» можуть лише ті люди, у яких зареєстроване право власності на будинки в Єдиному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Якщо є свідоцтво на спадщину, заповіт, договір купівлі-продажу або інші правоустановчі документи, але вони видані до 2013-го року, тобто до моменту як запрацював оцей реєстр, то особі спочатку потрібно зареєструвати свої права в цьому реєстрі і тільки після того система надасть можливість подати заявку на компенсацію. Теж саме стосується і тих осіб, які є спадкоємцями, тобто які подали заяву на оформлення спадщини, але ще не вступили в свої права.
Навіть, якщо у реєстрі є вся необхідна інформація, проблема може прийти звідти звідки не чекали.
– Банально у людини не може бути смартфона чи доступу до інтернету. А оскільки заявку можна подати виключно через вебпортал або мобільний застосунок «Дія», то літні люди, у яких немає смартфонів та комп’ютерів, вимушені шукати інші шляхи. Вони просять телефон у родичів чи знайомих. Бувають і випадки, коли просити людині ні у кого. Ми очікуємо, що у найближчий час будуть внесені відповідні зміни до постанови Кабміну №381 і люди зможуть подавати заявки на участь у «єВідновленні» через ЦНАПи або через нотаріусів, – розповідає Тетяна Яркіна.
Обробити заявку комісія має протягом 30 днів. Часом це буває складно, адже пошкоджених будинків чимало, треба зв’язатися із власником будинку, домовитись про зручний для всіх час зустрічі, бо господарі можуть бути на роботі чи поїхати жити в інше місце. А члени комісії можуть бути завантажені іншими посадовими обов’язками.
– До складу нашої комісії входить 9 осіб: працівники селищної ради, представники громадськості. Є фахівець, який має освіту архітектора. Не маючи такого спеціаліста, дуже складно вирішувати певні питання щодо складання, наприклад, чек-листа. Заміряти щось – це одна справа, а розуміти якісь нюанси щодо відновлення – зовсім інше. Кожна дія – це час. Чимало часу йде на роботу із заявками, які точно не будуть схвалені. Наприклад, був випадок, коли людина подала заявку, а потім сказала, що все відновила і комунікувати з нами вона не буде, – розповіла пані Тетяна. Просто прийняти рішення про відмову ми не можемо. Багато часу йде на оформлення документів і рішень комісії та завантаження їх до єдиної публічної послуги «єВідновлення», бо кожен етап обробки заяви потрібно засвідчувати електронним цифровим підписом та завантажувати скан-копії документів. Бувають випадки, коли з технічних проблем ми не маємо доступу до Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна та єдиної публічної послуги «єВідновлення». Звісно, це сповільнює роботу.
Як працює комісія у Запоріжжі? Проблеми схожі.
Юристка Запорізького центру розслідувань Аліна Родіна та голова громадської організації «Хочу вчитись» Катерина Звєрєва стали членами міської комісії, яка приймає рішення – схвалювати ту чи іншу заявку у межах «єВідновлення» чи ні. Тож роботу комісії вони побачили «зсередини».
– Засідання комісії дійсно відкриті. Нас повідомляють де та коли вони відбуватимуться, запрошують на виїзди на пошкоджені об’єкти. Але під час першої зустрічі ми одразу зіштовхнулися із труднощами, – ділиться Аліна Родіна. Нам не надали фото- та відеодоказів пошкоджень, ніякої інформації про них. Ми одразу підняли питання: чому ми маємо голосувати за те, чого не бачили? Не без труднощів, але згодом нас все ж забезпечили всією необхідною інформацією.
Та якщо цю проблему вирішили відносно швидко, то над інформованістю громадян треба ще попрацювати, впевнена юристка Запорізького центру розслідувань.
– За 2 засідання, які були, ми ухвалили до 20 заяв. Бо було багато нюансів. Наприклад, приміщення знаходиться в капітальному ремонті, тобто його відшкодування здійснює держава, а не місцевий бюджет. Якби люди про це знали, то і самі б не витрачали час на заповнення заявки, і комісія б не витрачала час на їхній розгляд. Тому хотілося б, що б у ЗМІ було більше інформації про це. А загалом механізм роботи програми нормальний, він працює. Все автоматизовано і немає можливості зловживати повноваженнями, бо сума компенсації за кожне окреме руйнування чи роботу прописана у чек-листі, який надав Кабмін, і члени комісії ніяк не можуть на неї вплинути, – підсумовує Аліна Родіна.
Як зазначає інша членкиня комісії від громадськості, керівниця ГО «Хочу вчитись!» Катерина Звєрєва, поки що по більшості заявок є відмова або зупинка розгляду.
Потрібно більше та чіткіше інформувати громадян про умови участі в програмі «єВідновлення». Оскільки багато заявок з будинків, які в капремонтах. Хоча можливо люди у відчаї подаються всюди, аби хоч щось відновити скоріше. Частим випадком є відсутність доступу комісії з складання чек-листів до самого житла . Тобто люди подаються, але не знаходяться у місті, а тому розгляд зупиняють до моменту надання доступу. Оскільки все відбувається по порядку, такі заявки створюють чергу і зайву роботу комісіям, а ті хто дійсно відповідає всім умовам, буде довше чекати – зазначає Катерина Звєрєва
Зрозуміло, що «єВідновлення» – вкрай необхідна програма для українців, чиї будинки постраждали від ворожих атак. Втім, алгоритми її дії потрібно вдосконалити. Ймовірно, тоді реалізація проєкту пришвидшиться в рази, а отже більше українців швидше зможуть відновити своє житло. Напередодні холодів це питання стає ще гостріше.
Анастасія Остапенко, Сергій Сидоров
На мою думку взагалі це дуже круто, що така програма розпочалась. Якщо це не буде гальмуватися, то люди зможуть знайти або відбувати нове житло, швидше повернутись у нормальне русло життя та відчути підтримку самої держави.