Перемогли, щоб зректися перемоги: які заміни провели серед нових депутатів Запоріжжя

Зображення завантажується

На першій сесії усі побачили, що присягу приносили трошки інші депутати, ніж ті, яких обрали. Декого з переможців не було, зате з’явилася низка програвших. Хто відмовився від мандату, хто його отримав замість “отказніка”, і чому взагалі так буває – ми вам розповімо далі.  

Обрана депутатом людина завжди може відмовитись від своєї посади – і тоді замість неї стане депутатом інша – наступна або за місцем в списку, або за кількістю голосів. Перша причина офіційна – кандидата одночасно обрали і до міської ради, і до обласної. Кандидат має зробити вибір, де він буде працювати, і відмовитись від іншого варіанту. 

Про другу причину майже ніколи не кажуть вголос, але вона так само очевидна, як і перша офіційна. Поважна і статусна людина не пройшла, а хтось менш поважний пройшов. Найбільш показовий приклад стався на виборах до Запорізької облради ще п’ять років тому. Григорій Самардак, що був тоді губернатором і балотувався від Блока Петра Порошенка, програв на окрузі, що складався з південного краю Запорізького району – Кушугума, Балабина, Григорівки та інших сел. Тоді, щоб Самардак пройшов до облради та його обрали головою ради, від мандатів відмовились одразу два інших БПП-шника-переможця. 

Зараз партіям змінювати депутатів стало ще простіше, адже запрацював імперативний мандат, про який ми розповімо згодом, і влади над депутатами у партій стало набагато більше. Але, перейдемо таки до замін у Запорізькій міській раді.  

Новий депутатський склад міськради 1 грудня зібрався на свою першу сесію. Вона тривала недовго, і окрім оголошення результатів виборів ЦВК та складання присяги, цікавим фактом стала публікація списку новообраних депутатів. Цікавим цей список виявився, бо перелік депутатів у ньому відрізнявся від переліку переможців на виборах, тобто частина кандидатів відмовилася йти у міськраду. Хто ж саме відмовився від депутатського мандату, і на кого таких кандидатів замінили? 

У списках партії «ОП-ЗЖ» місця Геннадія Криворученко, Володимира Кальцева, Миколи та Тетяни Ярмощук відійшли Олегу Домбровському, Дмитрові Міщенку, Людмилі Шаталовій та Сергієві Журавлю. Микола та Тетяна Ярмощуки працюють керівниками обласних комунальних установ і за результатами місцевих виборів змогли отримати депутатські місця і в облраді, тому, вочевидь, й поступилися своїми мандатами в мерії. Стосовно Володимира Кальцева, то нині він нардеп від «ОП-ЗЖ», тому не захотів змінювати депутатську прописку.

Олег Домбровський – балотувався у Вознесенівському районі на 2 окружному місці, проте набрав 340 голосів і обратися саме за результатами виборів до міськради не зміг. Вказувався керівником Запорізької міської організації “ОП-ЗЖ” та працівником у ПАТ “Запоріжтрансофрматор” – підприємство на 97% належить Фонду “Сьомий” ТОВ “Компанія з управління активами “Сварог Ессет Менеджмент”, який пов’язували з бізнесменом Костянтином Григоришиним.

Особа з його ПІБ значилася власником ТОВ «Фірма «Альфа-ос» (оптова торгівля промисловим обладнанням), також вказується співзасновником ТОВ «Марисвет» (діяльність готелів) та ТОВ «Промресурсгруп» (виробництво металів).

Дмитро Міщенко – балотувався у Дніпровському районі на 2 окружному місці (також мав 9 місце у загальноміському списку), проте набрав 270 голосів і обратися саме за результатами виборів до міськради не зміг. Комерційний директор ТОВ “НКМ ГРУП” (будівництво). Фірма отримала декілька підрядів по Україні на 12 млн грн (у Запоріжжі не отримувала). На місцевих виборах 2015 року Дмитро Міщенко балотувався від партії “Самопоміч”, місцем роботи тоді вказував директор ТОВ “Спецбудмонтаж ХХІ” (зараз у цій фірмі він співзасновник). За місцем реєстрації цієї фірми також значиться ТОВ «НВП «Контактсіч-аква» з орбіти колишнього депутата Запорізької міськради Олега Афанасьєва.

Також Міщенко керує ТОВ “Спецмонтаж-інвест ХХІ” (виробництво з металу), та разом з колишнім  депутатом Запорізької міськради Віктором Прітом був співзасновником ТОВ “Вітторіо прітті”.

Сергій Журавель – балотувався у Олександрівському районі, був на 2 окружному місці, але набрав 239 голосів і не зміг потрапити до міськради саме за результатами виборів. Директор дніпровської фірми  ТОВ «Інвест трастгруп» (торгівля нерухомістю), вказувався головою політради запорізької «ОП-ЗЖ».

Людмила Шаталова – балотувалася в Олександрівському районі, була на 3 окружному місці, але отримала 405 голосів, і саме за результатами виборів не пройшла до міськради. Працює заступницею директора з управління персоналом ТОВ “ТД “АК Ритм”, до якої мали відношення брати Кальцеви, а нині кінцевим бенефіціаром значиться їхня мати. Також Людмила Шаталова разом з матір’ю Володимира Кальцева володіє ТОВ “Укрбудсервісінвест” та ТОВ “Преміумбудінвест”. На місцевих виборах 2015 року Людмила Шаталова балотувалася від партії “Наш край”. Була депутаткою Запорізької міськради від Партії регіонів.

У партії «Європейська солідарність» на місцях Андрія Хімічева, Ольги Стадніченко та Анастасії Піскун опинилися Олександр Лобас, Галина Гончаренко та Олександр Федоров. Андрій Хімчев та Ольга Стадніченко також змогли обратися до облради, тому й склали мандати у міськраді.

Олександр Лобас – балотувався у Заводському районі, був на 1 окружному місці, але набрав 379 голосів і не зміг потрапити до міськради саме за результатами виборів. Начальник штабу, перший заступник командира військової частини 3425. Один з керівників місцевої “Самооборони майдану” на початку 2014-го року і перший командир 37-го ОМПБ, сформованого переважно з мешканців Запорізької області.

Галина Гончаренко – балотувалася у Комунарському районі, була на 3 окружному місці (та на 9 місці у загальноміському списку партії), але отримала 475 голосів і не змогла потрапити до міськради саме за результатами виборів. Керівник ГО “Волонтерський центр “Солдатський привал” – це двоповерхове приміщення біля залізничного вокзалу, у якому можуть зупинитися військові, волонтери, родичі поранених. Галина Гончаренко вказувалася лікарем, нині волонтер, директор благодійного фонду «Майбутнє Запоріжжя».

Олександр Федоров – балотувався у Шевченківському районі, був 2 в окружному списку, але отримав 362 голоси і не зміг потрапити у міськраду саме за результатами виборів. Лікар-отоларинголог Запорізької міської лікарні №3, головний лікар мережі клінік «Інмедіко». Олександр Федоров – це брат Івана Федорова – вже колишнього першого заступника голови Запорізької ОДА, а нині він міський голова Мелітополя. Іван Федоров раніше був заступником міського голови Мелітополя Сергія Мінька і обидва були представниками від партії «Блок Петра Порошенка Солідарність». Іван Федоров також декларував торгову марку «Инмедико».

У партії «Нова політика» провели лише одну зміну – замість інженера «Мотор Січ» Наталі Губанової, депутатом став заступник голови профсоюзу авіабудівників «Мотор Січ» Сергій Лоцман. Останній балотувався у Шевченківському районі, був на 3 окружному місці (та дев’ятим загальноміському списку партії), але отримав 502 голоси і не зміг обратися до міськради саме за результатами виборів. Сергій Лоцман вже був депутатом Запорізької міськради (попереднє скликання) від партії «Нова політика». Також він вказується головою Запорізької міської організації політичної партії “Нова політика”. Дружина колишнього помічника Лоцмана як депутата – Ольга Калянова – володіє ТОВ “Вільна енергетична компанія “Палівенерго”, яка отримала від комунального «Запоріжелектротрансу» підрядів на 68 млн грн (на постачання електроенергії). Особа з ПІБ Калянов Андрій Валентинович керує двома ОСББ – “Кам’яногірська 16” та “Кам’яногірська 14“, які отримали від міськради фінансування на 3,64 млн грн.

Партія «Шарія» також провела одну заміну – замість Олексія Вівчарюка, депутатом став Олександр Скирта. Останній балотувався у Вознесенівському районі, був на 1 окружному місці (та на шостому місці у загальноміському списку партії), але отримав 421 голос і саме за результатами виборів до міськради не пройшов. У довідці ЦВК вказано, що Олександр Скирта тимчасово не працює. За його словами, раніше працював на «Запорізькому трансформаторному заводі» та на «Дніпроспецсталь».

Як скупо пояснили в місцевому партійному чаті, заміна відбулась “через сімейну ситуацію, а ситуації бувають різні”. 

Одну заміну також провела партія «Єднання» – замість Володимира Буряка (який став мером) у списку з’явився Олексій Нікіфоров. Останній балотувався у Комунарському районі, був на 4 окружному місці (та на шостому у загальноміському списку партії), але отримав 282 голоси і саме за результатами виборів до міськради не потрапив. Олексій Нікіфоров працює генеральним директором КП “Водоканал”. До цього тривалий час працював у структурах “Метінвест” – на “Запоріжсталь” та “Метінвест-СМЦ”. Отримував дохід від ГО “Платформа спільних дій”, у керівництво якої входять представники з “Запоріжсталі” та “Метінвест”.

Тож, у результаті список осіб, які врешті-решт стали депутатами, на 10 людей відрізняється від списку кандидатів, які перемогли на виборах. Окрім «Слуги народу», заміни у своєму складі зробили всі партії, але якщо у випадку з Сергієм Кальцевим, Володимиром Буряком та депутатами, які вирішили піти до облради, ці перетасування очевидні, то у решті випадків – ні. І, як бачимо, не завжди переможців політичних перегонів визначають власне виборці, а кандидати, які програли перегони, можуть отримати мандат депутата й іншими способами. І, що залишається невтішним – причини заміни не є прозорими та зрозумілими для виборців.

Олег ШЕМЧУК

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі