Окупаційні «міністерства» Запорізької області: очільники та реальні завдання

Зображення завантажується

Після окупації частини Запорізької області росіяни почали створювати «міністерства» завданням яких стало впровадження нових порядків на захоплених територіях. На чолі цих структур стали місцеві, які перейшли на сторону Росії, колаборанти з окупованих у 2014 році територій, а також «завезені» управлінці з Росії

Таким чином окупанти взяли під свій контроль ключові аспекти суспільного та економічного життя. Основна мета цих структур – використати на користь Росії місцеві ресурси та населення.

Ми зібрали інформацію про діяльність керівників 17 «міністерств» та їхню участь у встановленні окупаційного режиму.

«Міністерство охорони здоров’я»

На посаду «міністра» охорони здоров’я Запорізької області призначили росіянина Бориса Александрова. Раніше він працював на подібній посаді в Республіці Комі. 

Борис Александров. Джерело: російські ЗМІ.

Під керівництвом Александрова «міністерство» займається так званою націоналізацією медичних установ та їхнього обладнання для потреб російської армії.

«Міністерство майнових та земельних відносин»

Це «міністерство» очолив росіянин Ігнат Яремчук, що прибув до окупованого Мелітополя із Сочі, Краснодарського краю. 

У Росії він працював у «Національній паливній компанії» і був депутатом від «Ліберально-демократичної партії Росії». А у Запорізькій області він відповідає за вилучення майна у місцевих власників, які залишили регіон. 

Ігнат Яремчук. Знімок екрану з відео росЗМІ.

Нещодавно Яремчук заявляв, що залишене майно, включаючи транспорт і складські запаси, буде передано у власність Росії відповідно до нового ухваленого «закону».

«Міністерство культури в Запорізькій області»

Міністерство культури на окупованих територіях очолив Роман Олексин із Алчевська (Луганська область). 

Він вже має досвід на окупованих Росією територіях. Так, Олексин був на посаді керівника відділу молоді «міністерства культури та спорту ЛНР» у 2015 році. А у 2024 році прибув до Запорізької області для контролю за діяльністю місцевих закладів культури — будинків творчості, клубів, бібліотек, музеїв та театрів. 

Роман Олексин. Джерело: російські ЗМІ.

Його завданням також є залучення українських митців до російської культурної спільноти. У межах цих заходів було оголошено рішення про «вступ художників у Союз художників Росії», що нібито відкриє їм можливість виставляти свої роботи у будь-якому місті Росії.

«Міністерство праці та соціальної політики» 

На чолі «міністерства» праці та соціальної політики – Світлана Узунова, що перейшла на бік окупантів. До цього вона очолювала Управління соціального захисту населення, а потім працювала начальницею ЦНАПу Семенівської сільради. 

Зараз основні завдання «міністерства» включають збір податків із місцевих підприємств для російського бюджету, а також контроль над працевлаштуванням і соціальними виплатами для населення.

«Міністерство освіти та науки» 

Посаду «міністерки» освіти на окупованих територіях обіймає Тетяна Дубинська, колишня вчителька, яка перейшла на бік Росії. 

Дубинська працювала заступницею директора Бердянської гімназії з 2006 по 2015 роки, а згодом – вчителькою української мови і літератури. І навіть вела блог, де заохочувала школярів до чистої української мови без суржику. Одним словом, вела активну діяльність – і продовжує її вести. Проте тепер на стороні ворога.  

Тетяна Дубинська. Джерело: російські ЗМІ.

Зараз Тетяна Дубинська займається русифікацією українських дітей на захоплених територіях. Водночас голосує й за рішення у «міськраді», як «депутатка».

«Міністерство економічного розвитку» 

Спершу цю посаду отримав росіянин Юрій Гуськов. У 2004 році він приїхав до Мелітополя зі Свердловської області. Там він очолював «інформаційний портал для роботодавців» і був засновником компанії «Електрон», що спеціалізується на моніторингу забруднення середовища.

Згодом на посаді «міністра» його замінив Іскандер Додонов, про якого відомостей майже немає. Сам Юрій Гуськов отримав підвищення – став радником Балицького,і фактично продовжуючи займатися так званим міністерством. 

Юрій Гуськов. Джерело: російські ЗМІ.

Під його керівництвом у Запорізькій області створюється перший у регіоні технопарк «Запоріжжягрохімтех» на базі заводу «АЗМОЛ». 

Також почалася націоналізація активів українських бізнесменів. На Петербурзькому економічному форумі Гуськов розповів, що в регіоні триває «націоналізація» активів українських підприємців, зокрема нафтохімічної компанії «Азмол» і підприємства «Бердянські жниварки».

«Міністерство молодіжної політики» 

У російському інформпросторі згадують Еліну Айрапетову як очільницю цього «міністерства». До Запорізької області Айрапетова приїхала з нині окупованого Криму. Спочатку, як керівниця-наставниця у російському конкурсі «Росмолодежь.Гранты».

Еліна Айрапетова. Джерело: російські ЗМІ.

Наприкінці 2023 року Айрапетова стала радницею при міністерстві молодіжної політики, а на початку 2024 року обійняла посаду заступника міністра молодіжної політики.

Наразі Айрапетова займається вкладання російських цінностей в запорізьку молодь.  

«Міністерство цифрового розвитку та масових комунікацій» 

Посаду «міністра» цифрового розвитку та масових комунікацій отримав росіянин Григорій Прохватилов, який до цього був керівником Ленінградського округу. 

У 2020 році він отримав посаду в департаменті економічного розвитку Севастополя. І переїхав на тимчасово захоплені українські території. Є членом регіональної політичної ради севастопольського відділення партії «Єдина Росія» і регіональний координатор проєкту «Чиста країна».  

Григорій Прохватилов. Джерело: російські ЗМІ.

«Міністерство» опікується «війною» з фейками, розвитком цифрових послуг (збирають інформацію і відцифровують її).

«Міністерство АПК та продовольства» 

«Міністерство» очолює Світлана Шевченко. До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну жінка жила в місті Бійськ, Алтайського краю. На батьківщині працювала на різних посадах у агрокомпаніях – «Приозерное», «Агрогруп» та заснувала петербурзьку компанію «Новий життєвий світ».

Світлана Шевченко. Джерело: ЦЖР

Однак нині вона перебуває в Запорізькій області, де допомагає реалізовувати схеми з вивезення українського зерна та примушує місцеве населення до співпраці. 

«Міністерство природи, екології і надрокористування» 

Росіянин Олександр Воробйов з Чуваської Республіки, який переїхав в окуповану Запорізьку область, обійняв посаду «міністра природи, екології і надрокористування».

На фото Олександр Воробйов крайній з ліва. Джерело: російські ЗМІ.

До переїзду він обіймав низку посад – працював спеціалістом Пенсійного фонду Росії, був спеціалістом у відділені «Єдиної Росії», директором розвитку екологічної організації «ЭКА».

У 2021 році працював виконувачем обов’язків міністра природних ресурсів та екології Чуваської Республіки, згодом звільнився за власним бажанням. Тепер займається «націоналізацією» екологічних підприємств. 

Запроваджує російські компанії для управління полігонами і сміттям, а також «заохочує» місцевих жителів працювати у структурах, що підпорядковуються його відомству.

«Міністерство по тарифам і регулюванню цін»

«Міністром» став Андрій Кочетов. З 2014-го активно співпрацював із представниками самопроголошених ЛДНР. Обіймав посаду члена президії федерації профспілок і голови профспілки працівників інноваційних і малих підприємств у так званій «ЛНР». Після цього він отримав російський паспорт і вступив до прокремлівської партії «Єдина Росія».

Андрій Кочетов. Джерело: російські ЗМІ.

З початком повномасштабного вторгнення Кочетов переїхав до Мелітополя, де обійняв посаду «міністра» тарифів і цінового регулювання. 

Його основне завдання – «переформатування» системи тарифів і цін під російські стандарти. Він впровадив підвищення цін на комунальні послуги, зокрема на електроенергію, газ і воду, і працював над переходом на розрахунки у російських рублях. 

Крім того, Кочетов заборонив імпорт товарів з-за кордону та з підконтрольних Україні територій, що ускладнило доступ місцевого населення до важливих ресурсів.

«Міністерство транспорту та розвитку транспортної інфраструктури» 

«Міністром» транспорту став Сергій Прудіус, про якого майже немає інформації у відкритих даних. Відомо, що «міністерство» відповідає за громадський транспорт, морські порти та залізничні шляхи. 

Сергій Прудіус розповідає, що з окупованої Запорізької області Росія планує перевезти залізницею понад 20 мільйонів тонн вантажів протягом наступних 10 років. А також використовує ресурси портів і залізниці для підтримки російської армії. 

Для цього і вивезення ресурсів росіяни провели роботи з відновлення залізничної інфраструктури, зокрема «Мелітопольської залізниці».

 «Міністерство промисловості та торгівлі запорізької області» 

У 2024 році «міністеркою» промисловості та торгівлі стала росіянка Анна Уголкова, яка раніше була співзасновницею фірми, що займалася організацією заходів і виставок. 

У липні вона відвідала незаконно захоплені підприємства, такі як «Бердянські насоси», «Світанок», завод «Екопромліт» і «Запорізький залізорудний комбінат». 

Анна Уголкова. Джерело: російські ЗМІ.

«Відомство» також відповідає за встановлення цін на товари, контроль підприємців у сфері торгівлі та видачу субсидій для промисловості. 

До слова, Уголкова вже третя керівниця цього «міністерства» з Росії. 

«Міністерство спорту і туризму»

«Міністром» спорту і туризму став Ігор Котляр, який раніше обіймав посаду заступника міністра курортів і туризму в окупованому Криму. 

Наразі його «міністерство» займається заходами для молоді на окупованих територіях. Наприклад, проводила туристичний диктант для студентів, або день активностей для дітей.

А також намагається створити свій історичний екскурс. Наприклад, нещодавно проводили екскурсії для профспілкових організацій «ЛНР» і «ДНР» у Бердянську.

Найменше інформації про три «міністерства» – фінансів, енергетики, будівництва та ЖКГ.

«Міністерство енергетики»

Відомо, що посаду «міністра» обіймає Олександр Гомонов. У відкритих джерелах інформації про чоловіка не має. Саме «міністерство» контролює системами енергозабезпечення на окупованих територіях.

Ліворуч на фото Олександр Гомонов. Джерело: російські ЗМІ.

 «Міністерство фінансів»

Посаду «міністра» фінансів Запорізької області у 2023 році отримав громадянин Росії Андрій Захаров, який прибув з Ямало-Ненецького автономного округу. До окупації Запорізької області він працював першим заступником Департаменту фінансів «ЯНАО», а у липні 2023 року звільнився і переїхав на окуповані території.

Поки не відомо, як його функції відрізняються від інших «міністерств».

 «Міністерство будівництва, архітектури та житлового-комунального господарства» 

Олексій Лисенков отримав посаду міністра будівництва, архітектури та житлового-комунального господарства. 

До цього він працював генеральним директором фірми у Москві. Ця фірма займається електрозв’язком, торгівлею та будівництвом.

«Міністерство» контролює ЖКГ та будівництва. 

Отже, половина так званих міністрів це росіяни. Також 3 «очільники» місцеві, що перейшли на сторону ворога. Ще четверо приїхали з тимчасово захоплених у 2014 році територій. Двоє людей ідентифікувати не вдалося.

Організаційна структура на окупованих територіях, яку встановлюють призначені Росією «міністерства», націлена на інтеграцію місцевих економічних, соціальних та адміністративних систем до стандартів російської влади. 

Ці структури впливають на всі сфери життя – підвищення тарифів, обмеження економічної свободи, запровадження російської валюти, вплив на історичний і культурний екскурс, що суттєво впливає на повсякденне життя місцевого населення. 
Використання ресурсів і підприємств, налагодження транспортної інфраструктури, а також «націоналізація» активів сприяють експлуатації регіону на користь російської економіки та армії, залишаючи місцевим жителям дедалі менше можливостей для самостійного управління та розвитку.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі