НЕПРАВДА італійського видання: чудернацький список країн, що підтримують Україну або Росію

Зображення завантажується

Телеграм-каналами шириться неправдива інфографіка про те, що світ поділився навпіл задля підтримки або України, або росії. Що так радує у ній російських пропагандистів і чому картинка абсолютно необґрунтована – читайте у нашому матеріалі

Картинка не нова. Ще 31 січня італійське видання Libero опублікувало інфографіку, у якій поділило деякі країни світу на ті, що підтримують Україну, та ті, що підтримують росію (http://surl.li/etqfm). Інфографіка має яскравий заголовок «Війна світів». 

Текст, що супроводжує графіку, містить такий собі огляд міжнародної підтримки двох держав, який, втім, майже не обґрунтовує розподіл союзників на графіці. Власне, із тексту виходить, що на українському боці – ті, хто надсилав до нас зброю, тоді як на російському – ті, хто… зброї не надсилав. 

Країни БРІКС, наприклад, записали у союзники Росії усім загалом на підставі того, що Сильво да Лула відповів відмовою на німецьку пропозицію надіслати боєприпаси. Щодо Китаю та Індії зазначено, що вони допомогли росії полегшити тягар санкцій. Проте автора вистачає на те, щоб визнати: Індія та Китай просто скористалися важким становищем росії, аби вирішити власні проблеми без додаткових зусиль. При цьому і Бразилія, і Індія, і Китай надсилають до України гуманітарну допомогу, що вказано у тексті. 

Ще один критерій «підтримки» росії, стверджують автори інфографіки – це голосування в ООН. Не оцінюючи результативність ухвалених в ООН резолюцій, ми проаналізували склад країн, які не підтримували Україну у п’яти важливих голосуваннях 2022 року. Це резолюції «Агресія росії проти України» (http://surl.li/etqfp), «Гуманітарні наслідки агресії проти України» (http://surl.li/etqft), «Призупинення права на членство російської федерації в Раді з прав людини» (http://surl.li/etqgc), «Територіальна цілісність України» (http://surl.li/etqgj) та «Подальший захист та відшкодування збитків за агресію проти України» (http://surl.li/etqgl).

Аналіз доводить, що і за цим критерієм інфографіка від Libero більш ніж умовна. Так, у симпатики росії записали ту саму Бразилію, яка двічі утрималася при голосуванні за важливі для України документи. Але у трьох інших випадках Бразилія прямо підтримала проукраїнські резолюції! Китай висловлював проросійску позицію лише двічі, ще тричі – утримувався. Індія усі п’ять разів не висловлювалася ні за росію, ні за Україну. Вписувати країни, які декларують нейтральну позицію, у коло підтримки росії, м’яко кажучи, некоректно. Знов, за логікою авторів, проти України усі, хто не за неї? 

Компліментарну для росії картинку розтягують проросійські телеграм- та твіттер-канали, включно із Олегом Царьовим (http://surl.li/etqij). Причина очевидна: пропагандисти намагаються створити враження, що росію підтримує щонайменше півсвіту, тож її перемога невідворотна. Депутат дерджуми рф Вячеслав Ніконов ще у березні 2022 року нарахував аж 7 млрд. людей у всьому світі, які за росію (http://surl.li/etqju). Нинішню графіку також намагаються оцінювати за населенням псевдосоюзників (http://surl.li/etrve). 

Це – ще одне некоректне узагальнення. Навіть якщо не брати до уваги, що список країн-симпатиків росії створено штучно, чи проводилися у них опитування, щоб стверджувати, що все їх населення – проросійське? Вочевидь, ні. 

Щоб оцінювати потенціал підтримки рф, базовим критерієм спроможності цього «альянсу» має бути не кількість населення, а ВВП країн-союзників. Якщо взяти за основу підрахунку горезвісний перелік від Libero, а також дані Світового банку щодо ВВП країн у 2021 році (http://surl.li/ryxb), отримаємо такі цифри:

Союзники УкраїниСоюзники Росії
КраїнаВВП (млн. дол.)КраїнаВВП (млн. дол.)
Країни НАТО без Угорщини та Турції43662330Китай17734063
Японія4937422Індія3173398
Південна Корея1798534Іран359713
Австралія1542660Бразилія1608981
Швеція627438Аргентина491493
Ізраїль481591Венесуела482359
Ірландія49856Білорусь68219
Пакістан346343Судан34326
Колумбія314323Малі19144
Фінляндія299155Буркіна-Фасо19738
Нова Зеландія249992Сирія1108
Марокко132725Центральноафриканська республіка2517
Азербайджан54622Разом23995059
Камбоджа26961Відсоток від світової економіки25%
Разом54523952
Відсоток від світової економіки56%

Такі результати порівняння менш приємні для російських пропагандистів, тож ми не побачимо їх у російських медіа. Сумарний ВВП країн, що підтримують Україну, більш ніж удвічі більший, ніж ВВП союзників росії – навіть за більш ніж сумнівним поділом від італійських журналістів. 

ВИСНОВКИ

• Інфографіка італійського видання зроблена необґрунтовано: журналісти так і не змогли пояснити, чому віднесли ті чи інші країни до симпатиків росії. Вони записали до «групи підтримки» деякі країни, які відмовлялися постачати Україні зброю або боєприпаси, а також деякі країни, які хоча б 1-2 рази не голосували за проукраїнські резолюції в ООН. При цьому проросійськими названо, наприклад, цілком нейтральну Індію або Бразилію, яка тричі голосувала за Україну.  Деякі країни надавали Україні гуманітарну допомогу, але внесені на «російський» бік картинки. 

• Російські пропагандисти поширюють інфографіку, бо вона підтримує важливий для них наратив про те, що від половини до майже всього населення Землі підтримує Росію, що нібито дає гарантії її перемоги.• Порівняння підтримки України і росії за населенням країн не є коректним: спроможність воювати забезпечується фінансово, тобто оцінювати треба ВВП країн. Але навіть за некоректним переліком від італійського ЗМІ ВВП країн, що підтримують Україну, більш ніж вдвічі більший, ніж у «симпатиків» росії, тож навіть ця неправдива картинка насправді не є компліментарною для рф.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі