Неіснуючий дилер – існуючі укриття: що не так з “хоббітхаусами” в Запоріжжі
Пару тижнів тому громадськість Запоріжжя провела моніторинг нових вуличних укриттів, які називають “хоббітхаусами”. Вони зафіксували порушення та передали звернення до міської ради і правоохоронних органів. “Запорізький центр розслідувань” разом з ГО “Хочу вчитись” також проаналізували тендерну документацію по цим укриттям і знайшли багато “цікавинок”
Історія “будиночків хоббітів” почалася в Запоріжжі 20 жовтня 2022 року з листа. Листа до секретаря міської ради Анатолія Куртєва від ТОВ “Керуюча компанія “Буд сіті”. Компанія пише, що “у відповідь на виклики сьогодення наше підприємство має можливість запропонувати вашій громаді модульні укриття цивільного захисту”.
Укриття пропонуються модульні, заглиблені в грунт або розташовані на поверхні і з’єднанні між собою, та мають один або декілька виходів.
Найголовніше в цьому листі те, що компанія запевняє міську раду, що вони офіційні представники ТОВ “Хоббіт хаус”, які є інтелектуальними власниками виробу, тобто таких модульних укриттів. І всього-нічого, а по 420 тисяч за штуку.
“Знак є, я сам його намалював”
І от саме після цього листа в системі “Прозорро” почали з’являтися закупівлі від комунальних підприємств “Зеленбуд”, “Титан”, “ЕЛУАШ”, “Запоріжміськсвітло”, “Міські теплові мережі”. Всім терміново знадобилися такі будиночки.
Звичайно, що під час роботи на дворі, має бути місце, де комунальники могли б швидко сховатися від ракетних атак російської федерації, але чому саме “Буд сіті”, а не той же “Хоббіт хаус” чи інше підприємство. До того ж, як виявила громадська організація “Хочу вчитися”, Більбо зовсім не той, за кого себе видає.
Подзвонивши до “Хоббіт хаус”, які дійсно мають патент на такі модульних укриттів, громадськість дізналася, що на 13 квітня цього року “Буд сіті” не є офіційним дилером, бо не подала весь пакет документів.
Однак до цього моменту майже всі КП встигли провести закупівлю і навіть встановити укриття. Укриття від компанії, яка не є дилером і свого патенту на такі захисні споруди також не має.
Сховки для “Зеленбуду”
Першим підприємством, яке відразу включилось у закупівлю, став КРБП “Зеленбуд”. Компанія “Буд сіті” виграла тендер на 3,3 мільйони гривень, за які вони зобовʼязалися поставити 8 швидкоспоруджувальних захисних споруд модульного типу (самі конструкції та їхні частини). Тобто по 412,5 тисяч кожне.
В тендері не було вказано ніяких подробиць, окрім типу цих споруд. Тобто ніякого технічного завдання немає, аукціон не проведений, а самі споруди взагалі прописані як товар. Також на Прозоро відсутні документи “Буд сіті”.
Відсутність цих документів означає, що порушена сама ідея тендеру, бо він повинен бути відкритий. Громадяни не зможуть зайти і перевірити документацію, перевірити на чесність виконання робіт, бо просто їх не знайдуть.
Строком поставки визначений період 5-12 грудня того року, але на сайті Spending.gov.ua бачимо вже додаткову угоду від 26 грудня про зменшення поставки і вартості. Тепер “Зеленбуд” хоче 6 укриттів по 410 тисяч. Всього 2,46 мільйона гривень.
Додаткова угода є, акти також, але без специфікації, а от трансакції на Spending.gov.ua ми так і не побачили.
Відсутність специфікації означає, що неможливо побачити, скільки і які укриття замовляє КП.
Укриття для “Титан”ів
Другим КП, яке закупило модульні “хауси” став “Титан”. Тендер на 3,78 мільйона гривень оголосили 25 листопада минулого року. Підприємство вирішило замовити відразу 9 штук.
В описі тендеру є місця розташування для укриттів:
- Парк Перемоги,
- Ландшафтний парк вздовж Прибережної автомагістралі,
- Парк Металургів,
- Парк Енергетиків,
- Парк по вул. С. Синенка,
- Сквер 30-річчя визволення України від фашистських загарбників,
- Центральний міський пляж,
- Центральний парк культури та відпочинку «Дубовий гай»,
- Адміністративна будівля (вул. Макаренко, 7)
Тут ми вже бачимо тендерну документацію з технічними вимогами до модульних укриттів. Наприклад, вони повинні передбачати автономне освітлення, лавки, вентиляцію, а виробник має забезпечити не тільки виготовлення, але і поставку та монтаж споруд. Строк поставки 25 грудня 2022 року.
Виробник, ТОВ “КК “Буд сіті”, надає в цьому тендері пакет документів, чого не було у попередньому. З нього ми можемо побачити, що вони прикладають патент, виданий компанії “Хоббіт хаус”, сертифікат якості бетону, який насправді цемент, а також сертифікат якості арматури, яка чомусь виявляється металевими трубами.
За два дні до кінцевого строку поставки комунальне підприємство підписує з “Буд сіті” додаткову угоду про продовження строку, а 26 грудня підписує ще одну – на зміну обсягу товару. Замість 9 укриттів, вони вирішують придбати 5 – 3 із заглибленням по 420 тисяч, і 2 без заглиблення по 410 тисяч гривень.
Щодо трансакцій, то їх чомусь на сайті Spending.gov.ua також немає.
До речі, саме укриття від КП “Титан” громадськість і ходила перевіряти. “Запорізький центр розслідувань” писав про цей моніторинг тут.
Скажемо, що в реальності ці “будиночку” схожі на ті, що в документах, однак не вистачає, наприклад, автономного освітлення. Громадськість перевіряла укриття і на дотримання норм ДБН. Тут вже більше прогалин. Наприклад, немає другого виходу, засобів пожежогасіння, утеплення і багато чого іншого.
Будиночки для “ЕЛУАШу”
Наступне підприємство, яке хотіло закупити аж 10 укриттів, став КП “ЕЛУАШ”. Тендер також має документацію з вимогами, як і у “Титана”.
На сайті Spending.gov.ua договорів і трансакцій немає, але на “Прозорро” є відразу дві додаткові угоди. Перша, що під час підписання договору “ЕЛУАШ” вирішив закупити 5, а не 10 укриттів, а друга угода підписана через тиждень про продовження поставки на три дні.
Два хауси для “Запоріжміськсвітло”
“Запоріжміськсвітло” вирішило замовити тільки два “хоббітхауси” для своїх робітників. На “Прозорро” також є тендерна документація і технічні вимоги до укриттів.
Додаткових угод ні в системі “Прозорро”, ні на Spending.gov.ua немає, як немає і трансакцій.
“Міські теплові мережі”: Ти не пройдеш!
Єдине підприємство, яке хоч і вирішило замовити “хауси”, але у підсумку відмінило тендер, став концерн “Міські теплові мережі”.
Вони збиралися придбати аж 9 модульних укриттів, але змогли таки розгледіти, що замість бетону у “Буд сіті” цемент, а замість арматури – металеві труби. Тож пропозицію відхилили і до сьогодні нового тендеру не оголошували.
Хто за цим стоїть
Бенефіціаром і директором фірми “Керуюча компанія “Буд сіті” є Євгенія Діденко. Вона також керує ТОВ «Будівельна компанія “Місто комфорту”.
Раніше “Буд сіті” володів Андрій Герасімов. Він голова громадської організації “Рада ОСББ Запоріжжя”, а також директор 10 об’єднань багатоквартирних будинків.
Всього, якщо рахувати за додатковими угодами, фірма “Буд сіті” заробила 7,48 мільйона гривень, але жодної трансакції на сайті Spending.gov.ua немає.
Висновок
Фірма, яка не є офіційним дилером запатентованих “хоббітхаусів”, пише листа міській раді і швиденько продає укриття Запоріжжю, якість яких не підтверджена. Деякі документи, що подає “Буд сіті” взагалі не збігаються з потрібними. Мова йде про бетон, який цемент, і про арматуру, яка чомусь труби.
“Запорізький центр розслідувань” разом з громадськістю промоніторили укриття, які придбав КП “Титан”, і висновки не найпозитивніші. Якщо дивитись у тендерну документацію, то в “будиночках”, як мінімум, немає автономного освітлення. Якщо перевіряти за ДБНом та іншими нормативними актами, то там немає води, другого виходу та багато інших порушень. Детальніше тут.
На цю історію відразу хочеться вигукнути – а що, так можна було? Виявляється, що так.
Однак небайдужі громадяни вже написали листи до НАБУ, Держаудитслужби, а ГО “Хочу вчитися” провели ще перевірки. Відео можна подивитися за посиланням.
Тобто цю ситуацію запоріжці відпускати не збираються.
Читайте також: Туди і назад: громадськість Запоріжжя провела моніторинг “хоббітхаусів” – ФОТОРЕПОРТАЖ
Обговорення