«Найвищий туалет Запоріжжя»: історія новобудови у парку Трудової слави

Один підпис – і Запоріжжя має чи не найвищий «підземний туалет» України. Аж шестиповерховий. Щоправда, туалет це тільки за документами, і стоїть він на землі, де мала б бути зона відпочинку. ЗЦР нагадує нашумілу історію «схематозного» медичного центру у парку Трудової слави і розповідає, де зараз її учасники
Парк Трудової слави – один із центральних парків Запоріжжя, який із півтора десятки років тому був ще й одним із найбільш занедбаних. У 2012 році тут почали масштабну реконструкцію радянських атракціонів і гойдалок. Про неї писали наші колеги з 061.ua. Задоволені тоді були не всі: задля великого, сучасного, але досить стандартного на вигляд дитячого майданчика знесли улюблену багатьма, але напіврозвалену міні-фортецю.
Нешвидко, але парк оновлювався хоча б частково. З’явився автодром, нові атракціони. Несподівано знайшов інвестора і підземний туалет у дальній частині території. У 2021 році з’явився бажаючий провести його реконструкцію – і надбудувати «нежитлові приміщення для розміщення пункту надання первинної медичної допомоги». Нічого іншого тут, власне, і не можна було побудувати: земля у парку має рекреакційне призначення. Медпункт – максимум, на що можна було розраховувати.
Але був один нюанс. Висота паркового «туалета + медпункта» за документами могла складати майже 19 метрів – тобто повноцінні 5-6 поверхів. Відповідний дозвіл у січні 2021 року затвердив міський департамент архітектури і, зокрема, його тодішній керівник Павло Назаренко. І вже влітку запоріжці спостерігали, як «туалет» зростає до тих самих 5-6 поверхів.

За проєкт вирішив взятися Роман Работенко – згідно з його профілем у Фейсбуці, власник та CEO клініки Vidnova. Мережа спеціалізується на «преміумних» сегментах медицини: пластичній хірургії, стоматології, косметології, гінекології тощо.
Будівництво вела компанія Sensar братів Марченків. На сайті компанії «медпункто-туалет» значиться як багатофункціональний комплекс. Марченки мають спільні фото із Романом Работенком з баптистських молитовних завтраків.

Що в цей час робила міська влада? Не зовсім те, що треба. У 2021 році міськрада таки подала позов про розірвання договору оренди. Правоохоронці почали досудове розслідування… аж до початку повномасштабного вторгнення і далі. Тим часом будівництво тривало. У жовтні 2023 року Роман Работенко опублікував ролик про відкриття Vidnova у Запоріжжі.
Тим часом суд вирішив, що підстав для претензій на адресу клініки і Работенка немає: зрештою, цільове призначення ділянки не змінилося. Висоту будівлі місто в особі депархітектури затвердило само. А що медпункт трошки розширив свою сферу діяльності до багатофункціональної клініки – то вже нюанси…
Ми вже писали, що алгоритм, яким скористалася міська влада у суді, від початку давав мало сподівань на успіх. Перед тим, як висувати претензії орендарю, необхідно було скасовувати дозвільну документацію, затверджену у Депархітектури. Без цього суд і не міг би винести іншого рішення.
Де зараз фігуранти гучної справи? Роман Работенко нещодавно відвідав Ukrainian Week у Вашингтоні у складі української делегації. Місцем проживання колишнього василівця тепер значиться Львів. Він публікує дописи про волонтерство – а також спільні фото з Марком Марченком і схвальні відгуки про заходи Sensar Development.

Брати Марченки активно забудовують захід України – і знов не без схематозу. У вересні минулого року суд відмінив схожу на запорізьку схему у передмісті Львова – Брюховичах. Там комплекс приватних апартаментів планували будувати «довіском» до центру реабілітації учасників АТО. А незадовго до цього імена братів Марченків прозвучали на всю Україну у зв’язку зі скандальним тендером на відбудову Охматдита.
Павло Назаренко у перші дні повномасштабного вторгнення вступив до 110 бригади ТРО Запоріжжя. Був, зокрема, вибухотехніком у групі ударних дронів. А незадовго до того, як братів Марченків почали спіткати скандали, колишній головний архітектор Запоріжжя потрапив під артилерійський обстріл. Він втратив око і кисть руки.
«Туалет», він же багатофункціональна клініка, продовжує працювати на землі рекреаційного призначення. Міська влада до цього претензій не має: подавати апеляцію юристи мерії не стали.
Читайте також: Передня Померанія і Запоріжжя, «Газпром» та «Запоріжсталь». Що спільного?
Обговорення