Монополіст, “улюбленець” мерії, фігурант кримінальних справ: ТОП-5 постачальників по закупках Covid-19
Навесні 2020-го, запровадили спрощену процедуру торгів у зв’язку з коронавірусною хворобою.“Запорізький центр розслідувань” проаналізував ТОП продавців, які надавали послуги та товари за процедурою COVID-19 для Запоріжжя.
Наприкінці березня 2020 року Кабмін запровадив процедуру закупівлі COVID-19. Завдяки цій постанові лікарні та іншим бюджетні установи змогли купувати товари та послуги з переліку без торгів і обмежень по сумі, тобто за прямими угодами. Такий крок мав надати можливість в обмежений термін знайти все необхідне для боротьби з вірусом. Водночас це дало певні ризики, адже така процедура виключає будь-яку конкуренцію, яка потрібна для укладання договору за нижчою ціною та вигіднішими умовами.
Кожна закупівля проведена за спрощеною “ковідною” процедурою відзначена спеціальною позначкою на Prozorro. І ми проаналізували їх, щоб визначити хто і що поставляв для установ Запоріжжя.
ТОП-5
“Автоспецпром”
Лідером є фірма “Автоспецпром”, яка отримала 2 тендери на загальну суму в 111,7 мільйона гривень. Вона поставляла машини швидкої допомоги з обладнанням. Обидва тендери були для КНП “Обласний центр екстреної медичної допомоги”.
Центр замовив швидкі типу В з обладнанням, які призначені для проведення заходів медичної допомоги силами бригади і транспортування пацієнта на догоспітальному етапі. Вони не мають апаратів штучної вентиляції легень. Нагадаємо, що апарати потрібні для порятунку пацієнтів хворих на Covid-19, які потребують госпіталізації.
Їх немає в “швидких” типу В. Хоча “Автоспецпром” випускає машини з необхідним обладнанням. Однак вони належать до С. Наприклад, на Київщині у фірми замовляли машини обох типів за “ковідними” закупівлями.
“Автоспецпром” – це виробник автомобілів швидкої медичної допомоги, який постачає авто до державних, комунальних та приватних установ. Кінцевими бенефіціарами зазначені Еміль та Артем Фісталі. А також Герман Фісталь, через підприємство «Регіон 2002».
Це члени сім’ї відомого лікаря і професора Еміля Фісталя. Він працює в окупованому Донецьку. Зокрема, у 2018-му отримав нагороду “ДНР”. Водночас Герман Фіскаль мав бізнес з двоюрідним братом впливового нардепа від «Слуги народу» Михайла Радуцького, про що писали Наші.Гроші.
“Гарант-строй 2007”
Друге місце займає “Гарант-строй 2007” уклавши угод на суму 66,7 мільйона за 11 тендерів.
Найбільшим замовником є КП “Дитяча лікарня №5”, яке замовило реконструкцію інфекційно-боксового відділення на 46,6 мільйона і ремонт приміщень на 3,9 мільйона.
Лікарня входить в перелік закладів для госпіталізації пацієнтів з COVID-19. Тобто лікарні, які першими прийматимуть пацієнтів з вірусом. Такі заклади повинні мати необхідне обладнання та кількість працівників , щоб надавати допомогу хворим. Однак, сама ж реконструкція мало стосується боротьби з Covid-19.
Ще за 3,3 мільйона “Гарант-строй 2007” має провести ремонт операційного блоку «Пологового будинку №4”.
Кінцевим бенефіціаром “Гарант-Строй 2007” є Юлія Готовкіна. Починаючи з 2016 року фірма регулярно отримувала підряди від міськради – усього 194 на 334 мільйони. Зокрема, вона ж ремонтувала й приміщення самої запорізької мерії. Або, наприклад, виграла тендер на капремонт спортзали у школі № 65 за коштом субвенцій.
“Медгарант”
Бронзове місце в ТОПі займає фірма “Медгарант”, яка отримала 3 тендери на 43,3 мільйона. Вона постачала рентгени для “Запорізької обласної клінічної лікарні”, а також для двох лікарень області – “Багатопрофільна лікарня” Мелітополя та “Дніпрорудненська багатопрофільна міська лікарня”.
Київська фірма “Медгарант” належить Олександру Островському. Раніше фірму пов’язували з народною депутаткою 8-го скликання Тетяною Бахтеєвою. В тендерному портфоліо фірми понад 690 виграних тендерів на 3,05 мільярди очікуваної вартості.
“Сучасна лікарня”
Передостаннє місце займає ТОВ “Сучасна лікарня”, що виграло 25 тендерів на 42,5 мільйона.
Найбільші три тендери були на поставку апаратів для штучної вентиляції легень та обладнання для анестезії. Наприклад, “Міська лікарня №9” замовила апаратів на 4,7 мільйона, а “Міська лікарня №2” на 3,6 мільйона. Водночас “Міськлікарня екстреної та швидкої меддопомоги замовила обладнання для анестезії на 8,2 мільйона гривень.
ТОВ «Сучасна клініка» належить Світлані Спірідоновій. Фірма є фігуранткою кримінальної справи по ввезенню на територію України медичного обладнання та виробів медичного призначення по завищеним цінам в період 2014-2019. Крім того, зазначається, що фірми ухилялись від податків. Серед інших згадується й ТОВ “Автоспецпром”.
“Дельта мед”
Закриває наш рейтинг ТОВ “Дельта мед”, яке отримало один тендер на 30,5 мільйона. Кисневий концентратор для КНП “Обласна інфекційна клінічна лікарня” ЗОР.
ТОВ “Дельта мед” належить Михайлу Сингаю, а управляє нею Юрій Маркович. Згідно з інформацією YouControl фірма входить в групу адвокатське об’єднання «Калита, Маркович і партнери». У своєму тендерному портфоліо має 19 виграних закупівель на 128 мільйонів очікуваної вартості.
Висновок: Таким чином, найбільшими постачальниками за “коронавірусними” закупками стали фірми, що мають велике тендерне портфоліо та зв’язки. Водночас в Запоріжжі по більшості тендерів замовниками були саме медичні заклади. Інші установи закупали маски, антисептики, захисні костюми тощо. І це важливий нюанс, адже в деяких областях закупками користувалися й без потреби. Наприклад, Одеська інфекційна лікарня почала активно скуповувати меблі на кшталт тумб та диванів за високими цінами.
Але є і виключення. Наприклад, НЗ “Хортиця” замовив ремонт та встановлення відеокамери на вежі скориставшись “ковідною” закупкою. Проте сума всього 17 тисяч гривень. А от “Водоканал” замінив двері за 8,5 тисяч гривень.
Виходить, що установи могли використовувати можливість купувати за спрощеною процедурою не за призначенням.
Також читайте: Запорізький залізорудний комбінат проігнорував штраф за забруднення повітря: прокуратура подала до суду
Обговорення