Міф про могутню економіку Росії: три показники, у яких Габон із Нігером та Бермудами потужніші за РФ

Зображення завантажується

Поруч із міфом про “другу армію світу” Росія довгий час вкладалася у створення ще однієї легенди – про свою могутню економіку. І хоча корисні копалини та значні людські ресурси дійсно мають свою вагу, зараз європейці із подивом усвідомлюють, на яких хистких підвалинах стоїть РФ з економічної точки зору. Що здивувало нещодавно французьких журналістів і які показники можуть вразити їх ще сильніше – далі у матеріалі. 

Міжнародне франкомовне ЗМІ “Air&Cosmos International” не так давно опублікувало інтерв’ю із генералом Мішелем Яковлефф. Обговорюючи перебіг війни в Україні, інтерв’юер та гість із подивом згадували той факт, що Марокко обходить Росію за рівнем промислового виробництва на душу населення (http://surl.li/gmsvc, коротка версія із російським перекладом – http://surl.li/gmsvx). Для учасників розмови це – сигнал замислитися над шансами, що Росія розпадеться ще до військової перемоги України. 

Втім, це – не єдиний показник, за яким “надпотужна” економіка країни-агресора поступається найбільш неочікуваним суперникам. Ми знайшли три індикатори, які могли б здивувати французьких журналістів ще більше.

Реальний ВВП, або ВВП за паритетом купівельної здатності на душу населення. 

Якщо звичайний показник валового внутрішнього продукту (ВВП) – це просто усі товари та послуги, які за рік було вироблено на конкретній території, то реальний ВВП – це їх перерахунок з урахуванням того, що країни різні за кількістю населення та цінами. Реальний ВВП демонструє, скільки товарів та послуг було вироблено однією людиною за усередненими цінами, тож за ним можна більш чесно порівняти величезний Китай та маленький Люксембург, дешевий Нігер та дорогу Норвегію. 

Що ж демонструє нам реальність? Ще до великої війни, у 2021 році, Росія посідала за цим показником аж 54 місце. Її показник в 4 рази менший, ніж у лідера – Люксембурга. У цьому рейтингу рф поступається не лише найбагатшим учасникам ЄС, а й таким невеликим країнам, як Бермуди, Мальта та Аруба. Попереду й наші друзі, до яких росіяни звикли ставитися зверхньо – Польща, Литва, Латвія та Естонія (http://surl.li/gmthr).  

Валова додана вартість виробництва у відсотках до ВВП

За нею можна підрахувати, яка різниця між фінальною вартістю усієї виробленої у країні продукцією та її собівартістю. У високотехнологічних інтелектуальних галузях додана вартість вища, ніж у видобувництві та продажі сировини. Тож за цим показником можна зрозуміти, що переважає у ВВП країни – хай-тек-галузі або умовне видобування руд та енергоносіїв, які рано чи пізно виснажуються. 

За даними Світового банку, у 2021 році Росія за цим показником перебувала у районі 40-50 місця у світі, поступаючись таким країнам, як Габон, Екваторіальна Гвінея, Бутан (не для всіх країн наявні точні дані за 2021 рік, тож місце визначено умовно). Найближчим сусідом рф був Бангладеш (http://surl.li/gmttf) Втім, тут не на користь агресора зіграв той факт, що країни із меншим ВВП і не аж зовсім сировинною економікою будуть у цьому переліку вище: враховується саме частка від розміру ВВП. 

Рівень безробіття – частка населення країни, яка офіційно ніде не працевлаштована.  За даними Світового банку, рівень безробіття у Росії у 2021 році складав близько 5% (http://surl.li/gmtyl). Надивовижу кращим цей показник був у Нігері (0,75%), на Соломонових островах (1,03%) , у Бурунді (1,79%) та Чаді (1,88%). 

Але навіть якщо вважати, що йдеться про складності підрахунку у цих країнах, то вкажемо, що у близьких до нас Польщі та Молдові, які традиційно вважаються економічно слабшими за рф, рівень безробіття складає, відповідно, 3,37% та 3,96%. Це також краще, ніж навіть офіційно задекларований російський показник. 

ВИСНОВКИ:

  • Традиційна думка про Росію як про економічно потужну наддержаву насправді є стереотипом, який базується на сировинному та людському потенціалі рф, але ажніяк не враховує реального стану справ – орієнтації на продаж сировини та низькотехнологічного виробництва, яке потерпає в умовах санкцій.
  • Якщо вивести за дужки кількість населення Росії та різницю у цінах, ВВП країни стає значно нижчим, ніж у менших та більш ефективних країн, включно із Бермудами, Мальтою та Арубою.
  • За часткою виробництв із високою доданою вартістю (тобто більш високотехнологічних виробництв) рф  поступається маленьким Габону, Екваторіальній Гвінеї, Бангладеш тощо.
  • Рівень безробіття в Росії вищий, ніж у Нігері, Бурунді та Чаді.
  • Є й інші економічні показники, які доводять, що реальний стан справ в економіці росії значно гірший, ніж звикли вважати у світі та Європі зокрема. Це не означає, що найближчим часом на рф чекає повний економічний колапс, але нагадує про залежність агресора від зовнішньоекономічних зв’язків та зовнішньої підтримки.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі