Маніпуляція пропаганди про “війну” України і Польщі

Зображення завантажується

Свято для пропаганди: є новий привід написати про протиріччя між Україною та її союзниками. Та ще й як написати! Російській аудиторії обіцяють не більше і не менше, як війну між Україною та “важливим союзником”. На увазі мають Польщу. Яке українське видання перекрутили цього разу, що насправді відбувається і як пропагандисти самі видали роль Росії у конфлікті – читайте далі.

Російська “фабрика фейків” РІА “Новості” не зупиняється. Видання вибрало найбільш гучні цитати із достатньо виваженого матеріалу Vesti.ua, щоб створити враження, що між Україною та Польщею розпочалася “аграрна війна” – але заголовок написали такий, щоб склалося враження, що ідеться про збройний конфлікт. 

Власне, крім заголовка, новина містить лише один абзац історії зернового конфлікту між Польщею та Україною, повідомлення про те, що кабінет міністрів Польщі постановою заборонив імпорт зерна з України від 15 вересня, а також посилання на декілька заяв політиків із цього приводу. Весь текст фактично був написаний заради заголовка. 

РІА “Новості” приділяє темі багато уваги: у цей же день воно публікує посилання на заяву польського міністра сільського господарства про те, що українська аграрка становить небезпеку для сільгоспу усієї Європи (http://surl.li/lcxek).

Звідки такі заяви? Після початку повномасштабного вторгнення Росії Україна втратила можливість експортувати зерно морем. Його вивозили через Європу. Оскільки якість ґрунтів у нас вища, а робоча сила дешевша, собівартість українського зерна значно нижча. Але через вдалу цінову кон’юнктуру у 2022 році українське зерно в Європі нікому не заважало. А от на початку 2023-го ціни змінилися, тож європейські фермери відчули складності у конкуруванні із дешевим українським продуктом. 

Особливо це торкнулося Польщі, яка була першою країною на шляху нашого зерна – тож досить велика його кількість тут і залишалася. Оскільки різниця у вартості польського та українського зерна складала близько двох разів, фермери Польщі почали страйки із вимогами компенсації. Вперше вони відбулися навесні 2023 року. Тоді спочатку окремі країни, а потім Єврокомісія загалом, заборонили імпорт до Європи українського зерна і деяких інших продуктів. Втім, Польща відпочатку заборонила ще й транзит зерна своєю територією – щоб воно не залишалося у країні нелегально.

Тим не менше, заборони не вплинули на співпрацю України та Польщі в інших галузях: влітку сусіди продовжували приймати українських переселенців, надавати Україні підтримку поза аграрним сектором.

Що ж змінилося зараз? Дві речі. По-перше, 15 вересня закінчується термін дії постанови Єврокомісії щодо заборони імпорту зерна. Польща ще влітку попереджала, що продовжить її на своїй території самостійно. Відзначимо, що нові умови м’якші, ніж ті, що були заплановані навесні: цього разу Польща не планує забороняти провезення зерна своєю територією, а тільки його безпосередній імпорт. Це щонайменше дає Україні коридор до інших країн Європи, які вже відміняють свої заборони на ввезення нашого зерна.

Але є й другий фактор. Першоджерело натхнення для РІА “Новості” – Vesti.ua – вказує на нього прямо, а от російська пропаганда – обмовляється. Мова про зернову угоду із рф, яку росія розірвала у серпні і відтоді нищить українські зерносховища, щоб диктувати свої умови. Саме через заблоковані порти експорт через Європу став для України критично важливим, і саме зараз для Росії необхідно, щоб цей експорт не проходив. 

Втім, агресор удає, що для нього зернова угода нібито не є необхідною, тож пропаганда уникає прямо цитувати цей шматок тексту Vesti.ua. Але припускається обмовки: у підзаголовку вказує, що “Украина и Польша начали аграрную войну из-за зерновой сделки” (мовою оригіналу). Суть конфлікту між нашими країнами в умовах імпорту, тож зернова угода виникає тут як “обмовка по Фрейду”.

Інший натяк – ілюстрація до матеріалу. На ній зображені не вантажівки або вагони зерна, яким воно їде до Європи, а сухогруз в одеському порту – тобто пропагандисти пишуть про вивезення зерна до Європи, а ілюструють саме зернову угоду з РФ.

Що ж, люди, з якими спілкувалися Vesti.ua під час підготовки матеріалу, прямо вказують на те, що обмеження на імпорт зерна в ЄС виникли за сприяння проросійських сил. Зараз пропаганда мимоволі вказує на це ще раз.

ВИСНОВКИ:

  • Російська пропаганда прямо зацікавлена у конфлікті між Польщею та Україною стосовно вивезення зерна до ЄС, оскільки він робить більш вірогідним те, що зацікавлені сторони підуть на поступки рф у зерновій угоді з нею.
  • Наразі пропагандисти активно роздмухують цей конфлікт, публікуючи новину про “війну” між Україною та Польщею, причому фактично – тільки заради шокуючого заголовку. Вони також радо дають посилання на емоційні заяви політиків із приводу конфлікту.
  • Пропагандисти воліють не згадувати прив’язку конфлікту до зернової угоди з рф, втім – промовляються, згадуючи її там, де про неї не йдеться, та ілюструючи вивезення зерна суходолом картинкою із морським судном у порті Одеси – тобто судном, задіяним у зерновій угоді з рф. 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі