МАНІПУЛЯЦІЯ пропаганди про те, що в Україні «створили» найбільше мінне поле у світі

Зображення завантажується

Російські ЗМІ вчергове знайшли сенсацію стосовно України – і вчергове ухиляються від відповідальності своєї країни за її виникнення. Пропагандисти передрукували витяг із інтерв’ю українського прем’єра Дениса Шмигаля, але у власному неповторному стилі. Втім, цього разу боротьбу за найбільше перекручування виграло… білоруське видання

Приводом для викривлень стало інтерв’ю прем’єр-міністра України південнокорейському агентству Yonhap. Заголовок розміщеного на сайті агентства – прямий і однозначний: «Український прем’єр-міністр заявив, що Росія створила в Україні найбільше мінне поле у світі». Про це ж ідеться і безпосередньо у тексті ( http://surl.li/eiqmh )

«Прем’єр-міністр розповів, що війни призвела до створення в Україні мінного поля площею в 250 000.кв.км. 250 000 кв. км  — це більше не лише за площу Корейського півострова (близько 221 000 кв.км), а й площі Румунії (близько 238 000. кв. км) чи Великої Британії (близько 244 000 кв.км).

«Зараз це найбільше мінне поле у світі. Воно не тільки ускладнює пересування людям, воно створює велики складнощі для фермерства, яке є одною з наших головних галузей”

Російські ЗМІ не пройшли осторонь інфоприводу, але «скоригували» його відповідно до власних інтересів. Вони обійшли роль росії у появі мінного поля, а заголовок у виконанні більшості видань звучав вже ось так: «Премьер Украины заявил о создании крупнейшего минного поля в мире» ( http://surl.li/eiqmu )

Це більш ніж прозорий натяк, що прем’єр України нібито звітує про те, що мінне поле було «створено» саме українськими зусиллями ( http://surl.li/eiqnw ). Тобто українська влада ледь не мінувала країну сама. Не забули вказати й на шкоду, якої такі дії завдали сільському господарству країни.

Маніпулятивний посил більш ніж не відповідає дійсності. ДСНС України регулярно звітує про роботи із розмінування територій. Так, станом на 8 січня сапери служби знешкодили від початку повномасштабного вторгнення більше 313 тис. вибухонебезпечних предметів та майже 3 тис. кг вибухової речовини. Зокрема, знешкоджено більше 2 тис. авіаційних бомб. Обстежено територію площею близько 77 тис. 611 га ( http://surl.li/eiqnk )

Але деякі українські ЗМІ також знімають у заголовках акцент із російського «авторства» мінного поля, як це робить, наприклад, «Кореспондент.net» або «Фокус». «Кореспондент», втім, все ж таки наводить точні слова Дениса Шмигаля на початку новини ( http://surl.li/eiqof ).

А от «Фокус» не тільки подає заголовок без згадки Росії; «Більше, ніж Британія: Україна перетворилася на найбільше мінне поле у світі». Далі він стверджує, що: «Вторгнення Росії в Україну призвело до того, що країна перетворилася на найбільше у світі мінне поле.» http://surl.li/eiqok )

Втім, лідерство із перекручувань в цьому випадку впевнено виборює білоруський підрозділ «Комсомольської правди». Їх матеріал має пряму й невибагливу назву:

«Украина заявила, что создала самое большое минное поле в мире, заминирована и граница с Беларусью» http://surl.li/eiqqe )

Можемо припустити, що білоруські журналісти взагалі не читали оригіналу, а ще більш «творчо» переробили доробок своїх російських колег, що призвело вже до прямої брехні.

Але крім того, що це брехня – це ще й чудова ілюстрація того, як можуть викривлятися у сприйнятті читача неконкретні заголовки. В тому числі і в українських медіа.

ВИСНОВОК

  • Російські ЗМІ викривили текст інтерв’ю Дениса Шмигаля. Викинувши 1-2 слова, вони переклали відповідальність за замінування українських територій з Росії на саму ж Україну.
  • Таким чином вони ще раз підкреслили для своїх читачів, як погано зараз жити в Україні, а заразом ще  й натякнули на неадекватну войовничість українського керівництва, яке нібито і «створило» мінне поле всупереч інтересам власної країни. 
  • Окремі українські ЗМІ також змістили акцент із провини Росії на проблеми в Україні. Деякі далі таки вказали, хто ж, за словами Шмигаля, винен у виникненні мінного поля. Але є й такі, хто підіграв російській пропаганді, не вказавши на вину Росії взагалі. 
  • Білоруська «Комсомольська правда» наочно демонструє, як частина аудиторії сприйме заголовки (в тому числі й українских видань), у яких провина Росії не акцентована прямим текстом. Вдавшись до перекручування вже перекрученого інфоприводу, білоруські «журналісти» створили ідеальний приклад того, чому тексти ЗМІ мають бути прямими і недвозначними.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі