“Локдаун” тюремне слово | Де прихована маніпуляція

Зображення завантажується

Найпопулярнішою темою на початку грудня став локдаун, адже саме в цей час вирішували коли Україна піде на карантин. Водночас у Фейсбуці розлетівся допис про те, що локдаун — тюремне слово! Звичайно, чому б фейкмейкерам не зачепитися за таке популярне слово і в чергове не створити умови до приниження гідності пересічних громадян і поширення недоброзичливого, а часом і негативно-агресивного ставлення людей, до дій влади, не зважаючи на країну проживання. Тож, пояснюємо де прихована маніпуляція. 

МЕСЕДЖ 1: “Локдаун (англ.) – слово из тюремной лексики. Это когда заключенных не выпускают из камер за нарушения. Про нас?”

СПРОСТУВАННЯ

Слово локдаун походить з англійської мови. За Кембриджським словником “Lockdown” має декілька значень: 

  • Надзвичайна ситуація, коли людям заборонено вільно входити, виходити або пересуватися в будівлі чи районі через небезпеку;
  • період часу, протягом якого людям не дозволяється залишати свої будинки або вільно подорожувати через небезпечного захворювання.

Про використання й значення слово дописували й на сайті Оксфордського словника. Так, в статті “Corpus analysis of the language of Covid-19” ( укр. Цілісний аналіз мови Covid-19) описується, що слово локдаун, перш за все, визначається, як карантин й належить до тематичних слів в розрізі Covid-19. В такому значенні його використовують в усьому світі.

Словник Collins трактує слово наступним чином: 

  • запобіжний захід, при якому люди, що перебувають у будівлі чи районі, повинні певний час залишатися в них;
  • введення жорстких обмежень на подорожі, соціальну взаємодію та доступ до громадських просторів.

До речі, саме лексикографи цього словника оголосили слово “локдаун” словом року. В матеріалі CNN пояснюється чому вибір був зроблений саме таким чином: 

“Наші лексикографи вибрали ” локдаун “як” Слово року “, оскільки це об’єднуючий досвід для мільярдів людей у всьому світі, котрі разом взяли участь у боротьбі з поширенням COVID-19, – Collins написав після оголошення нагорода.”

Слід зазначити, що в цьому матеріалі є й пояснення в контексті історії, щодо походження слова: 

“Шокує пам’ятати, що спочатку слово локдаун було частиною в’язничного словника: це коли ув’язнених залишали в камерах, через певні порушення та небезпеку. Проте, 2020 рік – це рік, коли значення цього слова безповоротно змінилося: у свідомості більшості людей локдаун зараз є заходом охорони здоров’я – його використання з 2019 року зросло в геометричній прогресії”. 

ВИСНОВОК:

  • Допис про те, що локдаун є словом пов’язаним з в’язницею і це має негативний підтекст стосовно нас – маніпуляція. По-перше, слово має багато значень. 
  • По-друге, в британському англійському, звідки ми запозичуємо слова слова має інше значення. В американському варіанті одне з значень дійсно використовувалось в схожому значенні, але таке значення є застарілим й на цьому наголошують більшість словників. Водночас допис у Фейсбуці взагалі “вирвано” з контексту. 

Активно продовжують розповсюджувати й інформацію про те, що маски вбивають. Ми розібралися в чому тут маніпуляція й неправда.

Меседж 2: “Маска на лице убивает носителя и заражает окружающих”

СПРОСТУВАННЯ

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) зазначає, що маски є ключовими для зменшення передачі вірусів. Залежно від її типу, маски використовують або для захисту здорових людей, або для запобігання подальшому розповсюдженню  хвороб. Проте маску слід використовувати, як частину комплексного підходу, що включає дотримання дистанції, дотримання правил гігієни (мити руки, змінювати маски вчасно тощо).  

ВООЗ наголошує тривале використання медичних масок НЕ спричиняє дефіциту кисню та інтоксикації CO2. Надягаючи медичну маску потрібно переконатися, що вона правильно прилягає та достатньо щільна, тоді маска не обмежує надходженню кисню. 

Патоген – це мікроорганізм (включаючи гриби, віруси, бактерії, і ін.). Якщо дотримуватись правил гігієни маска ніяк не може створити бактеритворного середовища.  

ВИСНОВОК:

  • Маска не вбиває людей, які її використовують, а тим паче ваше оточення. Дотримуючись простих правил гігієни ви захищаєте своє здоров’я і це стосується не тільки маски, але й чистоти рук, обробки продуктів тощо.

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Протидія фейкам і маніпуляціям на місцевих виборах». За підтримки фактчек-проекту «БезБрехні»

Читайте також: П’ятикутна зірка — заборонена символіка в Україні | Запорізькі сайти новин розповсюдили неправдиву тезу

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі