“Космічні котики”: жителі Запоріжжя створили міжгалактичний благодійний фонд
У Запоріжжі існує велика кількість волонтерських організацій та благодійних фондів, що логічно для прифронтового міста. Але фонд, про який йтиме мова у цьому матеріалі – особливий. Чому – читайте далі
Чим довше йде війна – тим складніше стає залучати українців до донатів з різних причин: погіршення матеріального становища суспільства, соціальна втома і так далі. Тому волонтери починають йти на різні хитрощі, аби привернути увагу до своїх фондів.
Так, у Запоріжжі створили “Міжгалактичний благодійний фонд «Космічні Котики»” – це його повна назва. Як розповідає керівник БФ Максим: “Бо всі міжнародні, а ми ж Космічні, отже будемо міжгалактичними”.
— Ми самі з Запоріжжя, з Космічного мікрорайону. Звідти й назва. “Космічні Котики” — це, якоюсь мірою, жартівлива назва, щоб додати трохи усмішок тим, кому зараз важко морально.
На початку “котики” не були організацією, а були просто групою колег, які допомагали своїм співробітникам, які взяли до рук зброю та пішли захищати Україну, продовжує розповідати Максим:
— Тому ми з самого початку повномасштабного вторгнення почали допомагати нашим хлопцям (так вийшло, що вони опинились у 110-ці та 36-й бригаді). Не могли сидіти на місці, коли в країні йде повномасштабна війна, а хлопцям постійно потрібна допомога.
Як і багато людей, які не мали досвіду волонтерства до 24 лютого, хлопці хапалися за всі напрямки допомоги, аби хоч трохи облегшити умови несення служби своїм колегам та їхнім побратимам: продукти, ремонти, медицина, дрони. Але з плином часу “котики” визначилися з основним напрямком:
— Але через рік вирішили зупинитися на тактичній медицині. Причин тому було декілька. По-перше: для того, щоб надавати більш фахову допомогу, треба бути зануреним у процеси та розуміти що насправді працює. По-друге: саме тактична медицина давала можливість розвиватися нам як професіоналам, і, окрім допомоги матеріалами, ще й консультувати підрозділи та інших волонтерів щодо вибору медичних засобів. Тому зараз 80% нашої діяльності – це турнікети, бандажі, оклюзійні пов’язки, гемостатики та медицина — тобто все, що рятує життя нашим воїнам.
Для того, щоб максимально якісно допомагати, волонтери організації пройшли курси домедичної допомоги, познайомилися з багатьма бойовими медиками та волонтерами, які спеціалізуються на медицині.
— Взагалі волонтерська медична спільнота — це космос. Всі намагаються допомагати один одному, – розповідає Максим. – Насправді в Запоріжжі є багато крутих організацій та волонтерів. І всі намагаються допомагати один одному як можуть. Нам колись хлопці з Закарпаття казали, що вони не очікували такої підтримки від Запоріжжя, коли у них були потреби на нашому напрямку. Та ми всі одна країна, і зараз немає “наших” чи “ваших” – ми всі єдині та об’єднані однією метою.
Голова організації наголошує на тому, що їхня допомога йде тим, кого волонтери знають особисто, адже найголовніше для “котиків” – це чесність:
— Всі наші хлопці знають правила: нам потрібні звіти по кожному збору, інакше ми не зможемо працювати.
Загалом, волонтери “міжгалактичного” фонду вкрай відповідально ставляться до своєї діяльності, адже розуміють важливість напрямку, за який взялися:
— На жаль чи на щастя (бо історій багато і вони різні) у нас немає співпраці із закордонними організаціями. З одного боку – було б круто мати підтримку фондів, які можуть забезпечувати деякі потреби. З іншого боку – ми хочемо бути максимально відсторонені від стороннього впливу та мати можливість самостійно приймати рішення.
Саме виходячи з цих міркувань ми не співпрацюємо з політичними партіями.
Максим розповідає, що волонтери познайомились з офіційними дистриб’юторами та виробниками медичних товарів, що дозволяє їм бути впевненими в якості та отримувати найкращі ціни за товари без посередників.
Але, звісно, шлях волонтера у Запоріжжі не може бути простим. Чому – розповідає пан Максим:
— Чи важко бути волонтером в Запоріжжі? Так, однозначно. І причин для цього декілька. Основною причиною, через яку багато волонтерів не афішують свою діяльність, є та, що на окупованій території в них є хтось з рідних або друзів. Через близькість із фронтом і окупацію більшої частини нашої області, всі намагаються бути обережними аби не зашкодити тим, хто залишився на ТОТ. Також дуже багато молодих людей виїхало в інші регіони або в інші країни, і вже намагаються облаштовувати своє життя там — тобто рутина потихеньку витісняє потребу бути причетним до волонтерства.
Також проблеми створює те, про що ми вказували на початку тексту: чим довше йде війна – тим складніше залучати українців до допомоги.
— Це навіть не завжди про донати. Багато людей потроху емоціонально виснажуються та перестають бути співпричетними до того, що відбувається. Але треба розуміти, що війна — це марафон, не спринт. Марафон для всіх, і треба бути готовим до того, що це з нами надовго, – наголошує наш співрозмовник. – І варто зазначити: волонтери теж вигорають. Багато хто поклав своє здоров’я та інтереси своїх сімей заради допомоги. Це ніщо порівняно з героїзмом наших військових, але факт залишається фактом — чим довше триває війна, тим важче всім.
Втім, як би складно не було, “Космічні Котики” йдуть своїм шляхом й закликають інших не розслаблятися:
— Котиків багато не буває — ми завжди раді людям, які готові частинку свого часу приділити допомозі хлопцям на фронті. Хочете доєднатися — підписуйтесь на нашу сторінку в інстаграмі! Кожен репост або донат на активні збори допомагає нам закривати потреби військових. Та важливіше бути просто співпричетним до допомоги. Якщо ви особисто знаєте волонтерів — допоможіть їм (ви не уявляєте силу репосту або невеличкого донату). Якщо ви особисто знаєте військових — запитайте чи потрібно їм щось і закрийте задачу. Тільки разом ми переможемо.
Здійснено в рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обовʼязково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.
Читайте також: Сесія у двох актах: огляд прийнятих рішень депутатами Запорізької міськради
[…] Читайте також: “Космічні котики”: жителі Запоріжжя створили міжгала… […]