Гуляйпільці для Гуляйполя: як місцеві мешканці з перших днів війни допомагають малій батьківщині – фоторепортаж

Зображення завантажується

З початку повномасштабного вторгнення росії в Україну на території всієї країни активізувався волонтерський рух. В той час, коли на місцях, по невеличким селам та містам, влада не змогла швидко і системно підійти до організації гуманітарної допомоги та евакуації, за справу взялися волонтери. Так було і в Гуляйполі

Сергій Курдась, у мирному житті адвокат, разом з братом Віталієм у перші дні війни, подивившись на ситуацію в своєму рідному місті, зрозуміли, що треба щось робити. У підсумку вони організували волонтерів, гуманітарку, евакуацію невеликим групами та стали інформаційними вісниками із міста, що донині перебуває під обстрілами. 

Гуляйпільці для Гуляйполя

В Запоріжжя нарешті прийшло літо, хоча в душах у багатьох ще лютий. Ми підходимо до волонтерського штабу-складу, де вже нас зустрічає Сергій. 

В той день, коли все відбулося, ніхто не розумів, що де, а вдома не всидиш. Тому ми самі себе назначили, самі почали возити на Гуляйполе, на Пологівську громаду. Але на Пологи було складніше, тому ми переорінтувалися на Гуляйполе. 

Заходимо в середину штабу і відразу бачимо, що робота робиться. На піддонах розставлені ящики з їжею та предметами першої необхідності, на підвіконнях лежить посортований одяг, стоїть кілька столів, один з яких Сергія. Навколо робочого місця волонтера приклеєні дитячі малюнки, а також висить прапор України, крізь який пробивається сонечко. 

Я сам з Гуляйполя, народився там і виріс, батьки мої там живуть. Мама так і не виїхала, залишилася. Не хоче виїжджати і все, буду до останнього, каже.

Сергій розповідає, що від самого початку не було ніякої інформації щодо Гуляйполя і тому, скооперувавшись з ще декількома місцевими, вони почали допомагати. Спочатку їздили по 3-4 машини. Туди відвозили гуманітарку, посилки, а звідти вивозили людей. 

Спочатку ніяких списків не було, ото кого бачили, тому і передавали. А потім люди почали жалітися, що одна вулиця отримала, а інша ні. І ми почали формувати списки. 

Мама Сергія та Віталія записувала прохання сусідів, передавала синам, а потім, коли вони привозили необхідні речі, ліки, то відмічала, хто отримав та віддавала списки назад. 

Щоб зібрати необхідне, волонтери писали до церков, у фонди за допомогою, Сергій звертався до людей в Фейсбуці. Люди бачили, яку гуляйпільці ведуть діяльність і допомагали. 

Нам Широковська ОТГ передала тонну крупи в мішках. Ми довезли, занесли з водієм, але воно лежить копиця така, тому в той же день я написав в Фейсбук, що люди, прийдіть, допоможіть пофасувати. І люди прийшли. Через 30 хвилин робота була зроблена.

Брат Сергія Віталій

Іншого разу на волонтерів вийшов фонд “Нова Україна” і закупили ліків на 500 тисяч гривень для потреб громади. 

Поки ми розмовляємо, до штабу заходить привітний молодий чоловік з декількома ящиками. Виявляється, що це представник “Crеdit Agricole Банка”, який приніс для дітей цукерки.

Знаємо добре цю людину, розуміємо, що можна довіряти, а це в наш час важливо, тому і допомагаємо, – каже чоловік. 

Якщо у перші тижні війни не було комунікації та розуміння, що робити та як, то зараз вже все більш налагоджено, каже Сергій:

–  Я вважаю, що ми десь помогли державі на певному етапі, бо довго воно розкачувалося, але зараз вже краще.

На запитання щодо настроїв в громаді, волонтер відповідає, що всі вірять в перемогу, але настрої панічні:

Вже який день немає світла, води немає, багато людей виїхало через те, шо вже не могли не їсти приготовить, не попрати речі. А так є і остаються, живуть, але настрій…

Таке враження, що цілять по бізнесу, по інфраструктурі, щоб знищити її, каже Сергій. Розповідає, що постраждали декілька бізнесів в громаді, а це робочі місця, це гроші, економіка. 

До штабу заглядає молода жінка з дитиною на руках, питає, чи тут можна отримати допомогу. Виявляється, що Аня мешканка Оріхова, яка виїхала з сім’єю 10 квітня. Дізналася про Сергія із соціальних мереж.

Ще один плюс активної позиції Сергія у мережі те, що люди бачать його діяльність, довіряють йому. Якщо наштовхуються на якихось незнайомих особистостей, що збирають гроші на Гуляйполе, то питають чи знає він їх.

Зараз активність наша вже зменшилася, бо відпочатку не було державної підтримки. Зараз держава вже розкачалася, працює гуманітраний штаб, і на базі нашого хабу також. Крім цього зараз багато хто сам організувався і відвозе допомогу. Також задіяні “Червоний хрест” та представники церкви

Зараз Сергій та його брат вже не ведуть таку активність, як в перші дні війни. Вони продовжують роздавати їжу, речі першої необхідності, одяг, передають посилки, інколи їздять самостійно, але все більше їм телефонують інші гуляйпільці, які збираються навістити рідне місто, і з ними вже передають допомогу.   

Що зараз відбувається в Гуляйполі

На сьогодні, 6 червня 2022 року, Гуляйполе продовжують обстрілювати російські військові. 

Як повідомляє Запорізька військова обласна адміністрація, в місті вже зруйновано більше півсотні житлових будинків. Від артобстрілів страждають об’єкти інфраструктури – магазини, школа, архітектурні пам’ятки, приватні підприємства. 

Окупанти зруйнували будинок міщан Мєлєшкових у Гуляйполі, який був зведений у 1910-х роках родиною Мєлєшкових, які тримали обозну, колісну, жерстяну, чимбарну майстерні та невеликі торгові лавки.

Майже з самого початку повномасштабного вторгнення в Гуляйполі відсутня електроенергія і досі неможливо відновити роботи електромереж через активні бойові дії та відсутність доступу до місць пошкодження мереж.

Крім того, у місті та прилеглих сільських населених пунктах відсутнє водопостачання.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі