Громадський бюджет: одні й ті ж переможці і більшість на комунальні школи

Зображення завантажується

Громадський бюджет Запоріжжя 2021 – це ремонти комунальних шкіл та садків, доріжок й одні й ті ж самі переможці. 

Наприкінці жовтня, Запорізька міська рада оголосила цьогорічних переможців Громадського бюджету. На 19 проєктів виділять 9,8 мільйона гривень. “Запорізький центр розслідувань” проаналізував проєкти і розповість вам більше про переможців і їх ідеї. 

Школи “громадським” коштом

Попри пандемію цього року пройшов щорічний конкурс на розподіл Громадського бюджету. Громадський бюджет або бюджет участі - можливість для громадян впливати на розподіл частини коштів, реалізувати або голосувати за важливі ідеї. 

Цього року більшість ідеї-переможців пов’язані з закладами освіти. За “громадський” кошт планують встановлення парканів, ремонтами подвір’я і доріжок тощо. Але про все по черзі.

Розглянемо приклади найдорожчих та схожих між собою проєктів, які отримали “позитивну” оцінку і змогли зібрати потрібну кількість голосів.  

Проєкт “Дорога до школи: граю, відчуваю, пізнаю" коштуватиме 845 тисяч гривень. На цю суму планують облаштувати зручні доріжки вздовж огорожі школи № 65, встановлення лавок і смітників тощо. 

На суму в три тисячі більшу реалізують і іншу схожу ідею, а саме зроблять тротуарні доріжки до школи та дитсадочка, а також паркування з зонами навколо школи № 84. 

Коштом Громадського бюджету полагодять й подвір'я школи № 88 та школи №18. Перший проєкт коштуватиме 400 тисяч, а другий на 396 тисяч гривень.  

Також за 386 тисяч облаштують і вуличний тренажерний зал для колегіуму “Елінт”. До речі, цей же проєкт подавали і минулоріч, однак тоді школі відмовили, через перевищення фінансування. Тоді школа прописала суму в 710 тисяч. 

Авторами всіх проєктів є директори зазначених шкіл. Всі вони закріплені за Запорізькою міською радою, тобто є комунальними. А значить, що на них можуть виділяти гроші з загального бюджету. 

Окрім того, заклади освіти можуть залучати адмінресурс - тобто використовувати сайт школи і батьківські чати, щоб зібрати більше голосів. Зазначимо, що це не заборонено, однак дає додаткові привілеї відносно інших учасників, які не мають доступу до ресурсу. А тим паче не можуть отримати бюджетні кошти іншим шляхом, як, наприклад заклади освіти.

І така практика трапляється не тільки з школами та садками, але й іншими комунальними установами. Наприклад, у 2020 році, головна лікарка Надія Севальнєва виграла гроші на парк для пацієнтів при міській лікарні №8. На нього виділили мільйон гривень. 

Надія Севальнєва працювала в Департаменті охорони здоров’я, а також виконавчому комітеті ЗМР. Тобто, була близька до людей з мерії, які, по суті і вирішують на який проєкт давати гроші, а на який ні. 

І це напряму впливає на саму ідею в основі якої покладено демократію. Водночас можливості громадян, які жодним чином не пов’язані з владою і так само мають ідеї, зменшується.


Одні й ті ж переможці

В Запоріжжі бюджет запровадили ще у 2016-му. І з того часу, деякі учасники перемагають майже кожного року. І тут слід зазначити, що кількість “громадських” грошей обмежена і бюджет не може покрити все. Саме тому була створена рада та онлайн голосування. Виходить, що коли один проєкт отримує гроші, то на інший просто не вистачає. 

Ми переглянули переможців цього року і порівняли з попередніми. Так, знайшли авторів, які часто вигравали. 

Наприклад, автор цьогорічного проєкт № 23 “Благоустрій Військбуд, 86”, який отримав майже 400 тисяч. Цим коштом планують ремонт пішохідної та міжквартальної зони по вулиці Військбуд. Ідея належить Валерію Литкіну. 

У 2017 році Литкін виграв 300 тисяч на озеленення вулиці Військбуд. У 2018-му на ідею “Новітня дорога”, що охоплює ремонт доріг по вулиці Військбуд виділили мільйон гривень. А у 2019-му, Валерій Литкін отримав стільки ж на проєкт “Тротуари на Військбуд”. Про автора відомо небагато, лише те, що раніше він працював в КП “Запоріжміськсвітло” майстром, яке входить до Запорізької міської ради.

А от, наприклад, Володимир Майоров отримав підтримку одразу двох своїх проєктів у 2021-му - “Благоустрій території” та “Облаштування простору на шкільному подвір'ї”. Перший проєкт майже на мільйон. Його мета - ремонт пішохідного шляху між ДНЗ
№ 28 і Запорізьким академічним ліцеєм № 23. Другий передбачає облаштування шкільного подвір'я ліцею № 23 на суму в 400 тисяч гривень. Також він був переможцем і в тому році. До речі, тоді чоловік виграв мільйон, також на облаштування навколо ліцею № 23. І ця ідея була однією з 4-х, які отримали найбільше фінансування.  

Володимир Майоров значиться директором ліцею № 23. На основній сторінці сайту розміщена інформація з закликом голосувати. 

Гроші для депутатських помічників

Практика, коли помічники депутатів або навіть самі депутати подають проєкти на Громадський бюджет не є виключенням. І час від часу трапляється і в Запоріжжі.
При цьому, такі проєкти мали б викликати конфлікт інтересів і бути відхилені радою, яка оцінює ідею “позитивно” чи “негативно” ще до того, як за неї починають голосувати люди. 

Однак, наприклад, Вікторія Павлюк двічі поспіль вигравала з схожими проєктами: у 2020-му реконструкція дитячого футбольного майданчика у дворі будинків і у 2021-му реконструкція дитмайданчика. Обидва ідеї будуть реалізовані у дворі будинків 4, 4А, 6 по вулиці Світла. Обидва на 400 тисяч.

У декларації за минулий рік Вікторія Павлюк зазначила, що є консультанткою - помічницею депутата Запорізької міскради. Визначити якого звичайно ж не вдалось, бо депутати можуть взагалі не показувати своїх помічників.

І така ситуація склалася не вперше. Наприклад, у 2018-му році однією з переможниць Громадського бюджету була Оксана Бугайчук, яка значилась помічницею Олександра Воронцова. Він своєю чергою займав депутатське крісло в Запорізькій міській раді. До речі, також не нехтував можливість скористатися конкурсом. І взяв півмільйона на реалізацію своєї ідеї - входу в парк імені Бірюка. 

І така практика близька не тільки нашому місту, про те в деяких проблему все ж намагаються вирішити. Наприклад, в Києві того року, дискваліфікували 10 депутатських та 118 проєктів помічників нардепів. Зокрема, про це писали наші колеги з Руху Чесно. 

Загальна статистика

І, тепер, трохи загальної статистики. Цього року перемогли 19 проєктів на майже 10 мільйонів гривень. Всі ідеї фінансуються з міського бюджету. На маленький проєкт виділяють до 400 тисяч гривень, а на великий – не більше мільйона гривень.

Проєкти за які проголосують в цьому році будуть реалізовані в наступному, тобто у 2022. 

Як і в попередньому році найчастіше голосують за благоустрій (45%), спорт (19%) та освіта (18%), а потім за культуру (8%).

Висновки:

Підводячи підсумки, виходить, що бюджет не завжди такий “громадський”, бо закладена думка про те, що містяни можуть долучитись до розподілення коштів не завжди реалізується. І ця демократична ініціатива не обійшлася без залучення адмінресурсу, ремонтів шкіл, учасників, які так чи інакше можуть бути пов’язані з людьми міської ради.

Читайте також: В Запоріжжі збудують багатоквартирний будинок поблизу Прибережної магістралі

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі