Громадська рада при запорізькому виконкомі: хто всі ці люди? Частина друга
Новий склад Громради має шанс змінити підходи до формування рішень міської ради Запоріжжя. Однак лише час покаже, чи зможуть її учасники скористатися ним. «Запорізький центр розслідувань» продовжує знайомити вас з організаціями, які увійшли до складу оновленої Ради. Частину першу нашого розбору читайте за посиланням
Громадська рада – орган, який має формувати бачення розвитку міста і пропонувати рішення для проблем, які хвилюють запоріжців. Потім ці пропозиції розглядатимуть депутати міськради. І голос Громради матиме для них більшу вагу, ніж голос окремої організації чи громадянина.
По суті, Громадська рада – не дуже зручний «партнер» для місцевої влади. Але ця «незручність» напряму залежить від готовності нових членів дорадчого органу пропонувати рішення на користь громади.
Сьогодні «ЗЦР» детальніше придивляється до організацій у сфері бізнесу, культури та правового захисту, які потрапили до Громадської ради.
ГО «Бізнес-союз «Порада»
Легендарне об’єднання підприємців, яке працює в Запорізькій області з 2011 року. У 2014-му керівниця організації Олена Єрьоменко стала однією з ініціаторок «яєчної неділі» та співорганізаторкою запорізького Євромайдану.
«Порадівці» організовували мітинги, вимагаючи відставки тодішнього мера Олександра Сіна та голови облдержадміністрації Олександра Пеклушенка. Затримання «смотрящего» Євгена Анісімова відбулося на підставі заяви одного з членів бізнес-союзу «Порада», власника ТМ «Хлібодар» Юрія Чекальського.
Зараз одним із важливих проєктів організації є ініціатива «Підтримую СВОЄ запорізьке». Продукти місцевих виробників-учасників маркують позначкою «СВОЄ». Магазини, що підтримують проєкт, нанесені на окрему мапу – і їх чимало.
Організація також проводить консультації для підприємців, допомагає вирішувати проблеми із перевірками, дозволами та неправомірними діями чиновників. І наголошує на важливості взаємодії бізнеса і влади під час війни.
Але досвід опозиційності і вагу у місті має чималі.
Запорізький кластер «Інжиніринг-автоматизація-машинобудування» (EАМ Zaporizhzhia)
Керівником кластеру є Андрій Карпенко, професор університету «Запорізька політехніка». Він також є членом Ради відновлення Запоріжжя і був одним із експертів, які долучилися до обговорення Програми соціально-економічного розвитку Запоріжжя на 2025 рік.
На сайті кластера – 28 учасників, включно з компаніями «Співдружність Авіа Буд» (субпідрядник «Мотор Січі» у виробництві гелікоптерів), «Запоріжкран», «Югсталь», «Ассоль», «Інфоком», «Гранік», Запорізькою торгово-промисловою палатою, «Запорізькою політехнікою» тощо. Частина цих компаній має свої інтереси у політичному житті Запоріжжя. Втім, союз створений для спільного вирішення економічних та юридичних задач і до політики не був дотичний.
Із серпня 2022 року кластер зосередився на налагодженні міжнародних контактів, гуманітарній допомозі, зборі коштів для військових. У рамках проєкту «EU4Business» за фінансування ЄС і уряду Німеччини організація працювала над розвитком експортних можливостей регіону.
У цьому випадку йдеться про середній бізнес Запоріжжя. Він має власні інтереси, але у конфліктах із владою не зацікавлений.
ГО «Центр розвитку бізнес-технологій та культури»
Центр спеціалізується на культурних, креативних та бізнес-проєктах для розвитку міста та регіону. Його співзасновник Денис Васильєв є одним із найбільш активних учасників Ради відновлення Запоріжжя, культурним менеджером, музикантом та продюсером.
Офіційно Васильєв працює проєктним менеджером запорізького телеканалу «МТМ», але його подальше перебування на посаді під питанням. Ідеться про конфлікт між активістом і керівництвом каналу, засновником якого є міськрада.
Запоріжцям Денис Васильєв відомий в першу чергу як артдиректор мультифункціонального хабу «БарабанЗА». Це – музей музичних інструментів, школа, майстерня, кіноклуб і концертний майданчик.
Денис також член експертної ради Українського культурного фонду та міжнародних організацій з питань культури. У 2020 році отримав від мера Запоріжжя Володимира Буряка нагороду «Кращий в галузі креативних індустрій».
Запорізька територіальна профспілкова організація Придніпровської залізниці
Організація очікувано опікується залізничниками – особливо тими, хто постраждав через війну. Профспілка періодично організовує розподіл гуманітарної допомоги – ковдри, постільну білизну, продукти харчування та засоби гігієни. Зокрема, у червні 2024 року було надано допомогу понад 4 тисячам членів профспілки.
Голова профспілки Андрій Хижній не лише очолює ініціативи з гуманітарної допомоги, але й активно взаємодіє з міжнародними партнерами, благодійними фондами та місцевою владою.
Робота Андрія Хижнього також привернула увагу «Карітас Запоріжжя», де він отримав волонтерське посвідчення за свою діяльність. У липні за підтримки партнера профспілка передала продуктові та гігієнічні набори для 150 сімей.
ГО «Запоріжжя без сміття» (Zero Waste ZP)
Один із лідерів у просуванні поводження зі сміттям і переробки у Запоріжжі, організація Zero Waste ZP почалася з ініціативи активіста та еколога Івана Калоші.
Іван з Макіївки, звідки був змушений поїхати у 2014 році. Під час виїзду активіст потрапив у полон на блокпості у Авдіївці. Його катували. Після звільнення Іван Калоша вирушив до Запоріжжя, де зрештою оселився та заснував ГО. Зараз він є членом правління організації.
Zero Waste ZP просуває ідеї свідомого споживання та правильного поводження з відходами. Одним із результатів роботи стала лавка на площі Митців (Маяковського), виготовлена з перероблених матеріалів.
У 2021 році організація запустила проєкт «PlasticOn». Щоб облаштувати у місті майстерню з переробки пластика, ГО зібрала 65 тисяч гривень через Biggggidea.com. А минулого року оновила обладнання, додавши термопрес, дробарки та екструдер.
Організація бере участь у розробці обласного плану поводження з відходами і має досвід конструктивної співпраці з чиновниками.
ГО «Захист жінок України»
Любов Кінчевська – активістка та очільниця громадської організації «Захист жінок України», а також координаторка Асоціації шелтерів Запоріжжя. Вона ініціювала створення перших осередків для ВПО у Запоріжжі з березня 2022 року.
Завдяки зусиллям Асоціації близько 20 комунальних приміщень стали гуртожитками для переселенців, які втратили домівки через війну. Зараз створюють прихисток для людей з інвалідністю.
У відомостях про свою організацію Любов Кінчевська вказує на підтримку депутатів і укладений із міськрадою меморандум про співпрацю.
ГО «ГероЮ»
Правозахисна організація для військовослужбовців допомагає їм у питаннях неналежного технічного забезпечення, в оскарженні неправомірних наказів та у розшуку зниклих безвісти.
Голова ГО Валерія Морозова також є координаторкою платформи запорізьких активістів VUS, куди входить і «ЗЦР». Зусиллями платформи у грудні 2023 року пройшли громадські слухання в кампанії «Гроші на ЗСУ». В результаті влада збільшила фінансування оборонних потреб. Валерія Морозова спільно з іншими активістами ініціювали також громадські слухання щодо закриття запорізьких шкіл та Програми поетапного зниження викидів.
VUS був серед організаторів Толоки у сквері Тарасова. На запит «Екокоаліції Запоріжжя» VUS створив автоматизовану форму для звернення до Міндовкілля від запоріжців. Завдяки цьому пройшли публічні обговорення дозволів на викиди «Запоріжсталі» і «Запоріжкокса». «Запоріжкокс» днями отримав від Міндовкілля вже третю відмову у дозволі. Раніше Міністерство вказувало, що підприємство недостатньо враховує пропозиції громадськості.
ГПО «Егіда Запоріжжя»
Адвокатиня та голова правління організації Антоніна Шостак підтримує родини військовослужбовців під час війни. Одним із важливих проєктів «Егіди Запоріжжя» є створення єдиного центру для роботи зі зниклими безвісти. Команда ГПО координує роботу слідчих, психологів та мобільну ДНК-лабораторію. Раніше діяльність об’єднання підтримувала Регіна Харченко – до того, як була обрана секретарем міської ради і стала в.о. мера Запоріжжя.
Завдяки організації з’явилися «зелені кімнати» – спеціальні приміщення для дітей, що зазнали насильства чи травми. Вони створені для зменшення стресу під час збору свідчень і більш комфортні для дітей.
У вересні 2022 року Антоніна Шостак виступила адвокатинею Ольги Галаніної, бердянської експосадовиці та членкині ОПЗЖ. Слідство підозрювало її у держзраді та колаборації з окупантами. Ользі Галаніній загрожувало до 15 років позбавлення волі з конфіскацію майна. Однак вже у червні цього року суд погодився відпустити її під заставу у розмірі 908 тисяч гривень.
Запорізьке обласне об’єднання громадян «Союз ветеранів прикордонних військ»
Союз підтримує ветеранів-прикордонників, родини загиблих прикордонників, а також передає волонтерську допомогу Бердянському прикордонному загону. Вшанування пам’яті загиблих – в тому числі прикордонників, які першими стали на захист України 24 лютого 2022 року, – теж у сфері діяльності об’єднання.
У 2023 році запорізький «Союз ветеранів прикордонних військ» підписав Меморандум про співпрацю з тодішнім секретарем міськради Анатолієм Куртєвим. У Громраді Союз представляє голова запорізького об’єднання Сергій Вітвіцький.
Про що все це говорить?
Серед перерахованих організацій є щонайменше дві, готові до гострих обговорень із владою. Деякі учасники оновленої Громради мають натомість достатньо довгі і конструктивні відносини з міською радою, і таких – більшість.
У місті зараз вирують невдоволення і недовіра до посадовців. Одна з функцій ГР – вирівнювати розрив між владою і громадою і налагоджувати спілкування між ними. І головний виклик для оновленої Громради – знайти баланс.
Читайте також: Громадська рада при запорізькому виконкомі: хто всі ці люди? Частина перша
Обговорення