Гаражні вечірки, які переросли в допомогу війську: як у Запоріжжі волонтерить неформальна молодь

Зображення завантажується

Зазвичай при слові “волонтери” та “збір коштів” одразу уявляються посилання на монобанку із проханням підтримати збір, адже він тяжко йде. На жаль, ця ситуація стала звичною для українців, які вже не так активно донатять.

Але в прифронтовому Запоріжжі, за 35 кілометрів від якого починається російське пекло, є люди, що знайшли спосіб чи не щомісячно збирати гроші на військові потреби та одночасно із цим вдихати нове життя в культуру міста, об’єднуючи навколо себе неформальну молодь Запоріжжя.

ВЕЧІРКИ ДЛЯ СВОЇХ

Ми спілкуємося із організаторами вечірок “Гараж Паті” – Дмитром та Олегом. Останнього хлопці представили як директора, але весь двіж кілька років тому починався з гаража Дмитра:

— Починали з вечірок на моєму гаражі в гаражному кооперативі. Вечірки проводилися вночі, і ми збирали там своїх близьких друзів – 20-30 людей. З кожною вечіркою друзі приводили своїх друзів, ті вже своїх, і останні вечірки в тому ж гаражному кооперативі збирали там біля сотні людей. Після цього ми вирішили: треба дивитись далі і робити щось більше ніж в гаражі вечірки. Але назва “Гараж Паті” залишилась – бо вона стала впізнаваною.

Дмитро. Фотограф: Олександр Харчук @sasha_har4uk

Олег додає, що місце в креативній платформі “Млин” вдалося знайти не одразу:

— До цього ми проводили кілька вечірок на інших локаціях – “Дві башти” (платформа творчості, – ред.), фотостудія в центрі, була навіть локація біля води минулого літа. Але тут, в “Млині”, нам подобається: тут багато свободи і у приміщення є потенціал, – розповідає Олег.

Олег. Фотограф: Олександр Харчук @sasha_har4uk

З самого початку проведення вечірок хлопці не заробляли на цьому, ба більше – іноді йшли в мінус. Втім, ентузіазму у них це не забирало:

— У нас вже була якась типу цілі, що туса повинна дати гроші. От і звісно, від цього ми відштовхувалися. При формуванні ціни на квитки, взагалі затрати якісь. До війни хотілось просто провести круту тусовку, а гроші – це вже таке, навіть якщо буде мінус. Ну нічого страшного, головне, що все класно провели. А тепер маємо ще і таку ціль, бо треба результат показати. Ну і щоб цей результат великий був, як для вечірки, тобто двадцять тисяч гривень приблизно з кожної вечірки в нас, і це мені здається, нормальний показник – не дві, не три тисячі гривень зібрали, а щось таке вагоме, – розповідає Олег.

“МЕНІ ПОДОБАЄТЬСЯ ІДЕЯ ДОПОМАГАТИ”

Діма розповідає, що, наприклад, за гроші з останньої вечірки вдалося купити Starlink для знайомих, що зараз боронять нашу свободу. Загалом же допомагати саме точково – вкрай важливо, вважають хлопці:

— Є, звісно, великі фонди, фонд Притули чи ще щось таке. Але ти не знаєш: що саме, куди воно там поїде, чи дістанеться твоїм людям. А тут є конкретно наш друг, товариш знайомий, ще хтось, і ти знаєш точно, що це піде йому. 

Не завжди одразу всі зібрані з вечірки кошти йдуть на якусь конкретну потребу, розповідають організатори “Гараж Паті”. Наприклад, з чотирьох вечірок вдалося назбирати суму в 90 тисяч гривень, які пішли на авто на їхнього друга на ім’я Андрій.

— Ми долучаємося до якогось збору, а не самі створимо цей збір. Саме в нас на цей момент був один збір на акумулятори для полку Азов – 38 тисяч. І от і остання туса – дві тисячі пішло на Starlink для батька нашого друга. Тобто не те щоб дуже багато, ну й не мало. Мені дуже подобається ідея, що в нас гараж паті – це благодійна туса, ми маємо ціль.

Фотограф: Олександр Харчук @sasha_har4uk

Є ПОПИТ

Коли все починалося з гаражного кооперативу, Олег та Дмитро побачили, що на вечірки подібного формату серед запорізької молоді є великий попит. Це та власні амбіції хлопців змушують їх рухатися вперед:

— Вже виходить виводити на новий рівень вечірки: більше звуку, більше якості, більше світла, щоб окрім танців було щось інше: пограти на гітарі, пограти на приставці ігровій. На останніх тусах в нас продавався мерч від запорізьких митців. Якщо хто схоче своє додати, поставити якийсь стенд – чому б і ні. Тобто “Гараж паті” – це не тільки про танці і музику, – розповідає Олег.

— Я б назвав це щось типу антикафе раз на місяць. Антикафе із музикою, танцями, діджеями. Це не клубний формат, а якийсь новий. Але точно нам буде не цікаво контингенту, який звик до кальянних на Набережній. Їм тут буде нецікаво. І мені так здається, що це більше для такої неформальної молоді, для митців, музикантів, художників, – додає Дмитро. 

ПРИЛЬОТ ПО МЛИНУ

14 жовтня росіяни “привітали” запоріжців із Днем міста та Днем захисників і захисниць України ракетою С-300, яка влучила в артплатформу “Млин”. Дмитро та Олег, які на той момент вже встигли провести кілька вечірок в цьому місці, відгукнулися на заклик власників про допомогу в розчистці території, в яку влучила ракета.

— В день прильоту я приїхав сюди з товаришем, допомогли тут поприбирати. Тут ну просто ну капець що було. В принципі, нам пощастило, що прильот був у сусідню будівлю, а в нашій тільки повилітали вікна, тобто все підлягало ремонту. І після цього ми провели вечірку, присвячену тому, що Млин живе і продовжує функціонувати, – каже Олег.

Хлопці вважають, що важливо показувати всій Україні: прифронтове Запоріжжя – не депресивне, а місто живе та не зупиняється. Тому навіть відключення світла не стали на заваді проведенню вечірки:

— Вона була досить успішною, хоча ця тут туса, та і декілька наступних, ми були на генераторі: перші дві години працювали на світлі, потім перемикалися на генератор і все таке. Але навіть з такими умовами ми зробили прикольну тусовку.

Фотограф: Олександр Харчук @sasha_har4uk

“МИ САМОДОСТАТНІ”

Чи не у кожного волонтера або волонтерки “Запорізький центр розслідувань” питає: чи готові б вони були співпрацювати із місцевою владою, якби та запропонувала таке партнерство. Олег та Дмитро в один голос відповіла нам: ні, така співпраця їм точно не цікава.

— Ми самодостатні, нам достатньо того, що є, тобто ми не потребуємо якихось грошових вкладів чи щось таке, нам не потрібна допомога. І в принципі, ми хочемо самі вирішували, що і як нам робити, – каже Олег.

Але Дмитро додав, що є варіант, в якому вони можуть звернутися до міської влади:

— Якщо у майбутньому ми розростемося настільки, щоб мати змогу провести великий опенейр десь на природі, може за містом на аеродромі в Широкому, людей хоча б на 500 – тоді так, я піду до міськради просити на це дозвіл. Або вони самі прийдуть до мене і скажуть: “Діма, ось тобі лям доларів на Metallica – вези її сюди, в Запоріжжя”.

Наступна вечірка THE GARAGE PARTY відбудеться вже цієї суботи, 29 квітня за адресою вул. Сергія Сєрікова, 30, Креативна платформа “Млин”. Квитки можна придбати за посиланням або Монобанка. Весь прибуток передаватиметься на покупку пристрою нічного бачення для 6 окремого стрілецького батальйону.

Фотограф: Олександр Харчук @sasha_har4uk

Здійснено в рамках проекту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обовʼязково збігаються з офіційною позицією уряду США. / Supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі