ФЕЙК пропаганди про те, що у дитячому таборі на Луганщині Україна готували 12-річних диверсантів

Зображення завантажується

Російські журналісти пройшли разом із “військовими” ЛНР територією захопленого табору “Лісова казка” у Пурдовці Луганської області. На підставі сценарію військово-патріотичної гри й шматка мила в ізострічці вони зробили висновок, що з українських дітей виховують терористів-підривників. Чому це фейк – далі у матеріалі.

Відеоролик 9 січня розмістила агенція РІА “Новості” у матеріалі під заголовком “В ЛНР знайшли базу, де Київ готував дітей до діверсій проти Росії” ( http://surl.li/eitjt ).

Вже на 15-й секунді у ньому починаються вигадки: на підставі двох розбитих футлярів от N-LOW “військовослужбовиця Другого армійського корпусу ЛНР” робить висновок, що підготовкою дітей займалися “іноземні інструктори”.

ВІЙСЬКОВО-ПАТРІОТИЧНА ГРА “ДЖУРА” І ПРОТИДІЯ РОСІЙСЬКІЙ ФЕДЕРАЦІЇ

Досліджуючи один із розбитих корпусів табору,  знайшлибойовики програму військово-патріотичної гри “Джура”, а також брошуру про вторгнення Росії до України у 2014 році. Особливо їх обурило, що в офіційних документах гри, затверджених Міносвіти України і які можна знайти на сайті “Джури”, ідеться про протистояння російській військовій агресії.

Документи гри “Джура” і справді легко знайти в інтернеті. Це загальноукраїнські скаутські змагання, які проводяться щонайменше із 2013 року – зі змінами у правилах, спричиненими початком російської агресії 2014-го. Гра присвячена козацьким культурним, побутовим і бойовим традиціям. Взяти участь у ній можуть курені (команди) з усієї України.

Учасники поділяються на три вікові категорії: 6-10 років, 11-15 років і 16-18 років. Якщо для перших двох груп передбачене культурне, історичне і суто скаутське виховання (таборування, походи, перша медична допомога), то програма 16-18 років містить первинну військову підготовку. Судячи із документів, які демонструє “військовослужбовиця ЛНР”, саме цей документ і потрапив до рук загарбників.

Через пряму мову жінки у камуфляжі автори сюжету особливо підкреслюють, що у програмі гри ідеться про протистояння РФ (подається мовою оригіналу): “На сайте этой игры военно-патриотической можно увидеть все официальные документы, в которых прям четко прописано о том, что они борются с Российской Федерацией”. 

Це типовий маніпулятивний прийом російських медіа. Наголошувати на тому, що українські офіційні інстанції вказують Росію як ворога, але “забуваюти” причину цього –  факт російської агресії, –  вони таким чином переносять роль агресора на Україну. Таким чином пропагандисти затверджують думку, що Росія “тільки захищається” від агресивної України, і що війна у будь-якому випадку була неминуча.

У програмі для 16-18-річних учасників Росія згадується тричі. Культурно-історичний розділ програми серед багатьох інших містить тему “Україна і Росія у процесі історичного співіснування”. Тему вивчають в перший і в другий роки підготовки – тому вона згадується двічі.

Третя згадка – у розділі військової підготовки. Він містить теоретичну тему “Основи сучасного військового бою за досвідом російсько-української війни на сході України” – тобто йдеться про вивчення того, як у сучасному світі проходять бойові дії. Україна, на жаль, має практичний досвід ведення таких дій.

Але прямих вказівок на протидію безпосередньо Росії у документі немає ( http://surl.li/ejfzu) .

“ПІДГОТОВКА ДИВЕРСАНТІВ” В УЯВІ БОЙОВИКІВ

Впродовж решти сюжету самозванці у формі демонструють “ознаки підготовки диверсантів” у таборі. Так, вони показують журналістам військову розгрузку із шматком мила, на якому ізострічкою закріплені дюбелі.

Із цього робиться висновок, що із 12-тирічними дітьми працював інструктор із мінування (подається мовою оригіналу):

Чоловік у камуфляжі: Судя по всему, инструктор по минно-взрывному делу здесь находился.

Журналіст: Так это пояс шахида практически!

Чоловік у камуфляжі: Ну так точно, только это не пояс, это разгрузка шахида. Вот что мы видим, да, обыкновенный кусок мыла, замотанный в изоленту, и в качестве осколочного элемента мы видим дюбеля. Здесь находился инструктор по минно-взрывному делу. Вот он даже наглядное пособие детвору… на чем обучал их, точнее. Дети с 12 лет уже у них умеют взрывать. Это не есть нормально.  

Чоловік у камуфляжі: Элемент питания. Единственное, что-то нету приема для сигнала. Им, больше чем уверен, рассказывали так, как нужно, допустим, замыкать ту или иную систему для подрыва этих вещей.

Походження знайденого у таборі “спорядження” невідоме. Але на підставі цього робиться одразу декілька “висновків”: про роботу інструктора з мінування, про те, що інструктаж проводиться для 12-річних дітей, про те, що дітей вчили підривати “ту чи іншу систему”.

Усе це – тільки домисли персонажів сюжету, які пропагандисти “підсумовують” у заголовку: “Київ готував дітей до диверсій”.

На підтвердження думки про підготовку диверсантів жінка у камуфляжі демонструє витяг із програми гри (нагадаємо, призначеної для 16-18 років). Серед запланованих результатів гри вказано, зокрема, що вихованці можуть знати і розуміти види тактико-технічних дій на місцевості, в тому числі диверсійно-розвідувальних груп (ДРГ).

І хоча у програмі ідеться про інформування дітей про можливі дії ДРГ, що більш ніж актуально для протидії російським угрупованням, бойовики роблять інший висновок (подається мовою оригіналу):

Жінка у камуфляжі: Программа, она официально утверждена. И тут прям у них вот в итогах написано. Вот, прогнозированный результат. И вот прям написано: “Виды тактико-технических действий на местности, в том числе малых диверсионно-разведывательных групп”. Ну разве это может прям конкретно такое указание в военно-патриотических играх?

Окупанти також стверджують, що на території ОРДЛО було затримано багато коригувальників-підлітків, зокрема, дівчина, яка також проходила гру “Джура”. Вона нібито передавала координати переміщення російської техніки (подається мовою оригіналу):

Чоловік у камуфляжі:  Дети с 12 лет уже умели читать топографические карты, наносить на них обстановку, вот, и вести корректировку огня. 

Крім того демонструють схованку в землі – так звану “лисячу нору”, яку використовують для переховування від переслідувачів. Вони високо оцінюють якість “підготовки дітей-диверсантів”, яку самі й вигадали (подається мовою оригіналу):

Чоловік у камуфляжі: Это диверсионная подготовка. В любой стране, в любой точке. Провести диверсионный акт и при этом уйти целым и невредимым. Это высокое искусство, скажу я вам честно. 

Не страшніше, ніж ДПЮ в радянських школах

Цікаво, що обсяг військової підготовки для 16-18 років у програмі “Джури” загалом співпадає із радянською програмою початкової військової підготовки, яку можна знайти у підручниках СРСР ( http://surl.li/ejftp ). Ідеться про поводження зі стрілецькою зброєю, гранатами, стройову підготовку, а також первинні знання про солдатську справу – в тому числі, розвідувальних загонів.

ВИСНОВОК

  • Сюжет РІА “Новості” цілком пропагандистський, оскільки базується на вигадках “військових ЛНР” та маніпуляції. Вигадки про те, що у таборі працювали іноземні інструктори, інструктор з мінування, і що 12-річних дітей готували до диверсій, базуються на знахідках невідомого походження і не мають жодних фактичних підтверджень. 
  • Пропагандисти виривають із контексту витримки із програми патріотичної гри, створюючи враження, що підлітків не вчили розуміти можливі дії ДРГ, а самих готували у диверсанти.
  • Замовчуючи факт, що програма стосується 16-18-річних учасників, пропагандисти створюють враження, що військова підготовка проводилася для 12-річних дітей. 
  • Пропагандисти також ігнорують той факт, що аналогічна військова підготовка 16-річних проводилася ще у Радянському союзі. 
  • Пропагандисти підкреслюють, що у документах ідеться про боротьбу з Росією. Насправді у програмі є теоретичний розділ про розуміння сучасних бойових дій, в тому числі на досвіді війни із Росією. Замовчуючи першопричину – факт російського вторгнення, пропагандисти створюють образ України як агресивної держави і закріплюють думки про те, що Росія “тільки захищається”, а війна була неминучою. 

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі