Два мегаполіси під обстрілами готуються до навчального року
Як у двох великих містах готуються до нового навчального року під російськими обстрілами? Харків та Запоріжжя потроху облаштовують найпростіші укриття в школах, витрачаючи на це чималі кошти, але не дуже поспішають
Запоріжжя – укриття і для дітей, і для ВПО
У Запоріжжі бюджетні кошти на укриття виділяли і продовжують системно виділяти. Гроші йдуть як на облаштування укриттів, так і на самі ремонти. І це не дивно, адже місто прифронтове і до того ж постійно приймає ВПО з тимчасово захоплених частин Запорізької області та сусідніх. Водночас за даними ДСНС, на сьогодні у місті непридатними є 53% укриттів. Окремої статистики по школах не ведуть, проте судячи з загальної ситуації, вони не готові до довготривалого перебування під час ракетних атак і у більшості не придатні. Це підтверджує й нещодавній брифінг директорки Департаменту освіти і науки Людмили Бухаріної. Жінка зазначила, що зі 120 шкіл, гімназій та ліцеїв міста за планом до нового навчального року у найкращому випадку зможуть підготувати з тим фінансуванням, що є на сьогодні, (а це – 34 мільйони гривень державна субвенція+30% з місцевого бюджету), лише третину шкіл. Про це раніше розповідали наші колеги з 061.
Ми детальніше дослідили питання укриттів у навчальних закладах, бо це не тільки про безпеку громадян, ВПО, але й дітей. На початку повномасштабного вторгнення більшість шкіл перебували на дистанційному навчанні, бо не могли забезпечити навчальний процес в укриттях закладу. На сьогодні, прифронтове місто продовжує жити звичним життям, однак питання укриттів залишається актуальним.
У період з січня Запорізька міськрада витратила 3,3 мільйона гривень на обладнання укриттів у школах. Цим коштом закупили розкладачки, матраци, стільці, столи, ємності для води, світильники, серванти тощо.
Замовлення робили, через відділи освіти по районах міста. Замовлень на найбільшу суму зробив відділ Шевченківського районі – 808 тисяч гривень, а найменше – Олександрівський район на 294 тисячі гривень. При цьому, відділ у Хортицькому районі не робив замовлень на товари взагалі.
А тепер трохи про гроші на самі ремонти приміщень, які у більшості є непридатними для того, щоб там перебували діти. У 2023-му році, кошти на них почали виділяти у травні-червні. Так, вже провели закупівлі на понад 11 мільйонів, ще кілька тендерів на 2,3 мільйона перебувають у процесі прийняття пропозицій. Тобто виконавець робіт поки не визначений, а значить і сума не остаточна – вона може бути зменшена.
ТОП закупівлі – хто виконує
Ми дослідили й найбільші закупівлі, у яких виконавець вже визначений і ті, що перебувають у процесі і зараз розкажемо про них докладніше.
У червні Департамент освіти і науки замовив капітальний ремонт частини підвальних приміщень за 6,7 мільйона гривень. Цим коштом планують зробити стіни, стелю і підлогу, замінити двері, трубоповід, вентиляцію і каналізацію, встановити умивальники, унітази тощо. Попередньо всі роботи планують завершити до вересня.
Виконувати їх буде “Будінвест-Черкащина”. Кінцевим бенефіціаром фірми є Олександр Буслаєв. Одним з попередніх “дорогих” проєктів фірми був ремонт спортивного комплексу Запорізької гімназії № 107 майже за 5 мільйонів гривень. Майже всі замовлення робив знов ж таки Департамент. Окрім нього замовником була Піщанська сільська рада, що у Дніпропетровській області.
Департамент освіти думає замовити й ще один капітальний ремонт 1,9 мільйона гривень. Думає, бо поки що ця закупівля перебуває у стадії “кваліфікації переможця”, тобто договір ще не уклали. Проте єдиним учасником цих закупівель була фірма “Кульзрістінвест”.
“Кульзрістінвест” була створена 4 місяці тому і от може отримати підряд майже на 2 мільйони гривень. Кінцевим бенефіціаром є Антон Зайцев. При цьому, вже через 3 місяці після реєстрації фірма відразу почала отримувати підряди від Департаменту. Загалом, сума всіх підрядів становить 654 тисячи гривень. І це без закупівлі на укриття у школі, поки воно кваліфікується. Також розглядають й рішення по ремонту футбольного поля за майже 2 мільйони гривень від Широківської сільради.
Також очікує рішення й фірма “Ін-Трас”, у якої Департамент освіти планує замовити укриття для Запорізького ЗНВК № 106 за понад 2 мійльна гривень. Кінцевим бенефіціаром є Олександр Лебідь. Роботи поки не деталізовані, адже немає договору.
У цілому, з 2022 по 2023 рік фірма отримала підрядів на 6,2 мільйона гривень. Левову частку від цих грошей становить замовлення Широківської сільради на поточний ремонт приміщення для ВПО.
Наступне замовлення Департамент зробив у фірми “Конструктив” на 575 тисяч гривень. Цим коштом замовили ремонт укриття у Запорізької гімназії № 1. Договір не опублікували, а тому подивитися детальніше план робіт не вийшло.
Харків: у “Прозорро” гроші лише для двох районо
Мер Харкова Ігор Терехов заявляє, що хоче, аби з 1 вересня діти повернулись до шкіл на комбіновану систему навчання, тобто частково відновились офлайн-уроки. Головна умова – створення безпечних укриттів. Варто відзначити, що до червня 2023 року кошти на створення укриттів у школах майже не виділялись. А ті роботи, що почали проводити, стосувались навчальних закладів лише в двох із дев’яти районів міста.
Йдеться про тендери на проведення капітального ремонту підвальних приміщень під облаштування найпростішого укриття. У 2023 році тендери провели для чотирьох шкіл на загальну суму близько 14 млн грн.
У червні під час сесії міської ради депутати ухвалили рішення про виділення 47 мільйонів гривень, щоб привести до ладу всі укриття у школах. Тож подивимось, як місто готується до навчального року і скільки захисних споруд зможе підготувати.
13 липня директор департаменту освіти Харківської міськради Ольга Деменко розповіла, що як мінімум у змішаному режимі зможуть почати працювати 150 шкіл, із яких 117 уже отримали акти ДСНС про включення до переліку найпростіших укриттів у 2023 році. Ще у 33-х укриттях зараз ведуть ремонтні роботи, які до осені можуть завершити.
“Ми працюємо над тим, щоб створити найпростіші укриття і забезпечити дітей безпечним освітнім середовищем. 117 шкіл мають акти про включення закладів до переліку найпростіших укриттів. Акти або беззаперечно підтверджують, що це так, або написано “за умови” і прописано, що треба доробити. А 51 укриття ми капітально відремонтували. Найпростіше укриття не обов`язково матиме респектабельний вигляд. Воно може бути скромніше. Теоретично у цих школах може розпочатися навчальний рік. Ми будемо працювати над тим, щоб підготувати ці укриття. Зараз за кошти міського бюджету працюємо в 21 укритті і ще 12 укриттів у нас взяли інвестори (для ремонту)”, – розповіла Ольга Деменко, повідомляє Kharkiv.Today.
Цікаво, що ці цифри не дуже корелюються з даними з відкритих реєстрів.
“Харківському антикорупційному центру” у відповіді на запит повідомили, що впродовж 2022-2023 років на підготовку укриттів у школах Харкова витратили 60,435 млн грн. За рахунок коштів міжнародних, благодійних та громадських організацій на облаштування укриттів перерахували 310,6 тис грн.
ХАЦ порівняв цю інформацію з даними у системі “Prozorro” та на порталі публічних коштів “Є-Дата”. І ось що вийшло: виділення коштів на ремонт та будівництво найпростіших укриттів у школах та дитячих садках міста Харкова відбувається нерівномірно.
На відміну від департаменту освіти та науки Запорізької міськради, у Харкові департамент освіти в 2023 році, за даними системи “Прозорро”, поки що активно не укладає угоди ані на ремонт шкіл, ані на підготовку укриттів.
За даними на 15 червня 2023 року у харківського освітнього департаменту не завантажений жоден договір на ремонтні роботи вартістю понад 100 тисяч гривень.
Хоча минулого року договори саме на ремонт шкіл укладались активно. За даними сайту “Prozorro”, на відновлення шкіл після російських обстрілів 2022-го уклали договорів на суму близько 40 млн грн. Тож не виключено, що частина робіт з облаштування укриттів проводили в рамках підрядів на відновлення шкіл після обстрілів.
Але згадки про укриття в описах угод відсутні. На відміну від Запоріжжя, де наприкінці року профільний департамент активно укладав угоди на ремонт підвалів та підготовку укриттів.
В основному договори укладають районні управління освіти.
І тут важливий момент. За два місяці до початку навчального року гроші на підготовку укриття, за даними системи “Prozorro”, отримують лише два района міста Холодногірський та Новобаварський, які розташовані якнайдалі від кордону рф, ніж Салтівський. Керівниками районних адміністрацій цих районів є мати та донька: Тетяна та Неллі Цибульник.
Управління освіти адміністрації Новобаварського району Харкова активно займається капітальним ремонтом укриттів у школах. За даними Prozorro, у 2022 році управління витратило на ремонт укриттів у трьох навчальних закладах – гімназії № 65, школі № 28, школі № 93 – понад 6 млн грн.
Підрядниками стали три приватних підприємці: ФОП Молдавський Михайло Олександрович, ФОП Юрченко Олексій Юрійович, Ясинський Андрій Брониславович.
Щодо Молдавського, то ХАЦ раніше уже писав, що він є співзасновником у кількох підприємствах: в агропідприємстві “Благодать”, де його партнером указаний зять кримінального авторитета, Олег Кіяшко.
Як писав KHARKIV Today, Вадим Казарцев відомий як кримінальний авторитет “Князь”. Він помер восени 2020 року. Наприкінці липня 2020 року СБУ затримала членів його організованого злочинного угруповання, яке займалося вимаганням, рейдерством та умисними вбивствами у Харківській, Дніпропетровській та Полтавській областях. За інформацією силовиків, “Князь” керував діяльністю ОЗУ з-за кордону. Серед затриманих був і Олег Кіяшко, який, за даними декларацій, був чоловіком доньки Казарцева – Валерії.
Крім того, ще у 2018 році ХАЦ писав, що Молдавський та Юрченко використовували один і той самий номер мобільного телефону під час участі у торгах.
У 2023 році управління освіти також підписало контракт на капітальний ремонт підвального приміщення Харківської загальноосвітньої школи № 127 вартістю 3,4 мільйони гривень з ТОВ “Укрбудрост”. У 2019 році ХАЦ писав, що “Укрбудрост” Сергія Демченка та Олексія Старусєва отримує підряди лише від двох управлінь освіти – Новобаварського та Холодногірського районів Харкова.
Управління освіти Холодногірського району, як і сусіднього Новобаварського, також активно укладало угоди на ремонт укриттів протягом двох років. Ремонти замовили у школах № 87, № 108, № 57 на загальну суму понад 5 млн грн.
Серед підрядників знову фігурує згаданий ФОП Юрченко Олексій Юрійович та ФОП Грузіна Інна Анатоліївна.
Також провели тендери на підготовку укриттів у двох ліцеях: № 13 та № 152 загальною вартістю близько восьми мільйонів гривень. Переможцями тендеру стали ФОП Юрченко та ФОП Молдавська Лейла Геннадіївна, у якої серед співробітників є згаданий вище Молдавський М.О.
Як бачимо, підряди на будівництво укриттів у Харкові отримують підприємці, які роками заробляли гроші на управліннях освіти.
У решті районів Харкова у 2023 році суттєвих тендерів та коштів на ремонти укриттів не було.
7 липня голова Харківської ОВА Олег Синєгубов повідомив у Telegram, що обласна Рада оборони дозволила офлайн-заняття в навчальних закладах регіону. Рішення стосується дошкільної, шкільної, професійної й вищої освіти.
Пізніше він зазначив, що це не означає повернення всіх до навчання офлайн, а лише сигнал для створення повноцінних укриттів за нормами ДБН. Крім того, він заявив, що не знає жодної харківської школи з таким укриттям.
“Якщо брати місто Харків, то це буде в більшості випадків, на 90%, онлайн-освіта, тому що я не знаю такої школи в місті Харкові, де є саме захисна споруда, яка відповідає цим нормам. Їх немає просто. Тому це сигнал саме для органів місцевого самоврядування працювати над тим, щоб цих захисних споруд з’являлося ще більше і більше”, – сказав Синєгубов.
Але в самому місті готуються запустити офлайн-навчання з 1 вересня, а в якості укриттів використовувати відремонтовані підвали.
Як повідомив мер міста Ігор Терехов, до початку нового навчального року у школах Харкова обіцяють підготувати 85 укриттів за кошти міського бюджету плюс залучають кошти інвесторів. Наразі 51 найпростіша захисна споруда із загальної запланованої кількості вже підготовлена, ще 21 знаходиться у процесі підготовки.
Але заяви Терехова не підтверджуються договорами з “Prozorro”, та й стандарти захисних споруд для школярів у Синєгубова та Терехова різні. Тож поки що розмови влади щодо активного створення укриттів у харківських школах задля початку навчання офлайн викликають питання.
Підбиваючи підсумки. В обох великих містах підготовка шкільних укриттів мала б бути краще. Йдеться навіть не про ціни чи підрядників, а загальний графік – коли запустили тендер, коли підписали договір, і коли мають зробити всю роботу. Запорізькі можновладці можуть ще грати в оптимізм і сподіватись на деокупацію більшої частини області, що відсуне від самого Запоріжжя лінію фронту. Але харківська влада, в 30 кілометрах від кордону з РФ, могла б ефективніше працювати, якщо налаштована всадити за парти дітей першого вересня.
Обговорення