Декларації відкрили: багато очікувань і трішки зради

Зображення завантажується

Скільки було очікувань, коли у грудні знов відкрили доступ до реєстру декларацій! Запоріжці хотіли побачити, чи виросли статки фігурантів справи з гуманітаркою, чи додалося у кишені тих, хто перекладав бруківку і встановлював модульні укриття. Втім, із великими зрадами доведеться почекати. Запорізькі посадовці не поспішають демонструвати свої статки – і поки мають на це право. Втім, кілька цікавих речей ми все ж знайшли. Скільки заробляють заступники мера і як легально заробити на паніці – читайте далі

Що змінилося у правилах декларування? Чий капітал за перший рік великої війни виріс? Що потрібно, щоб це привернуло увагу правоохоронців і як можуть допомогти звичайні мешканці міста? ЗЦР перевірив, хто з місцевих чиновників та депутатів вже подав звіт за 2022 рік і розповідає, що з цим можна зробити.

Трішки (вже) історії

У 2022-му році повномасштабне вторгнення пішло на руку усім, хто хотів приховати свої статки. Тоді реєстр швиденько закрили через безпекові заходи. Мовляв, будь-хто може зайти на сайт, а там зазначені українські посадовці, їх родини, бізнеси їх родичів. Все це піддавало небезпеці людей, яких росіяни могли б вважати “зручними” для тиску на українську владу – або просто вбивати, бо вони родичі “бандерівців при посаді”.

Але згодом ситуація усталилася. З окупованих територій тими чи іншими шляхами виїхали майже всі, хто мав потребу і бажання. Реєстр перестав бути потенційним інструментом тиску, а от українці мали все більшу потребу в контролі за корупцією. Згодом Міжнародний валютний фонд зробив поновлення декларацій однією з ключових вимог для надання чергового траншу, і у 2023-му відкриття реєстру затвердили з міжнародними партнерами – Єврокомісією, Великою сімкою та МВФ. 

У грудні 2023-го реєстр нарешті було відкрито. До кінця січня усі, кого це стосується, мають подати декларації за бурхливий 2022-й. Декларування за 2023-й (не менш бурхливий) триватиме до кінця березня. Можемо сказати, що на початок року запорізькі посадовці користуються можливістю не поспішати. Задекларувалася зовсім невелика їх частка.

Запорізькі декларації за 2022 рік – хто перший?

До моніторингу декларацій ми, чесно визнаємо, також бралися із великими очікуваннями. Але ж мали розчарування. Наприкінці грудня, коли ми почали роботу над цією статтею, більшість депутатів і посадовців не поспішали оприлюднити свої прибутки. Не було найочікуваніших: секретар міської ради Анатолій Куртєв та 6 із 8 заступників ще не заповнили декларації. Третина депутатського корпусу також не розмістила звіти за 2022 рік. 

То, може, це нормально? Люди мають право не робити – люди і не роблять, чого ми хочемо від прифронтового міста? Чи тут інших справ не вистачає?

Ніби все і так. Але от нюанс: станом на той же кінець грудня із 10 заступників харківського мера декларації подала вже половина. А Харків – місто, яке обстрілюють точно не рідше за Запоріжжя…

Але повернемося до наших місцевих справ. У запорізькій міськраді чотири депутатські фракції. Їх керівники мають дещо більший вплив на міські справи, ніж інші депутати – тож і корупційні ризики тут дещо вищі. Як із звітуванням тут? Не дуже. Лише Регіна Харченко (партія “Слуга народу”) оприлюднила декларацію. Поки не прозвітували Геннадій Наумов з “Єднання”, Олексій Басов (партія “Нова політика”) та Валерій Прозапас з “Європейської солідарності”. Останній, нагадаємо, зайнятий справами на фронті, тож не дивно, що декларації для нього не в пріоритеті.  

Дещо вища дисципліна на виконавчому рівні. Із керівників департаментів та управлінь міськради вже прозвітувала половина. 

На “солоденьке” – нардепи. Їх від Запорізької області 12-ть, декларації подала чверть. У трійці найбільш дисциплінованих – Володимир Кальцев, Юлія Яцик та Михайло Крячко.

Цікаво, що навіть дедлайн 31 січня не є гарантією того, що ми отримаємо повну і точну інформацію про всі статки вищезазначених прокрастинаторів. За оновленими правилами виправлення до декларацій можна вносити ще протягом місяця, причому кількість їх не обмежена.

А що ще змінили, до речі? 

Плюс до всього, декларанти тепер мають вказувати статки людей, з якими спільно проживають. Якщо раніше вписували офіційних дружину чи чоловіка, то зараз це торкнеться цивільних шлюбів.

Збільшено вартість подарунків, які можна не декларувати. Тепер дозволяється не вказувати подарунок, якщо він не дорожчий за 6 тис. грн, а разом за рік гранична сума для декількох подарунків становить не більше 15 тисяч. 

Ну а тепер – детальніше про найвідповідальніших декларантів.

Найбільш впливовий заммера із зарплатою 50 тис. грн.

Олександр Голтвенко – один із тих, кого називають “маріупольськими у запорізькій владі”. Він зробив кар’єру на “Азовсталі” та в адміністративних структурах “Метінвест Холдингу”, працював на ММК ім. Ілліча. 

З жовтня 2021-го Голтвенко працює у міській владі Запоріжжя. Під його відомством Департамент фінансової та бюджетної політики, Департамент з питань ефективної роботи та розвитку комунальних підприємств і апарат виконкому міськради. Втім, чимало пов’язує посадовця із Києвом, де він колись працював, – куплена у 2020-му році квартира, два паркомісця, схов для велосипедів і дві земельні ділянки у фактичному передмісті – у Бучі. Крім того, у 2021-му посадовець придбав авто Lexus NX300H за півмільйона гривень.

Усе це забезпечено із колишніх статків. Ну а зараз зарплата заступника запорізького мера складає близько 50 тис. грн на місяць. Тож особистий прибуток Олександра Голтвенка за 2022-ий рік склав лише 787 тис.грн. 

У родини є ще одне джерело доходів – зарплата дружини пана Голтвенка. Виїхавши після 24 лютого до Німеччини, Ольга Голтвенко заробила за рік приблизно стільки ж – 800 тис.грн, працюючи в фірмі RealCo GmbH. Компанія продає нерухомість у Туреччині.

Грошові збереження родини в різних валютах склали 22 млн грн.

Втім, і у 2022-му у родині сталося недешеве “поповнення”. Згідно з декларацією, Олександр Голтвенко отримав право на користування щойно придбаним таким собі Валерієм Голтвенком автомобілем. Ідеться про Mercedes-Benz GLE 300D, куплений за 1,6 млн грн. Хто такий Валерій Голтвенко, за відкритими даними зрозуміти не вдалося, але є ймовірність, що це батько заступника мера. 

Заступник мера vs страховий брокер – де прибутковіше?

Олександр Казанцев – заступник міського голови, який опікується Управлінням з питань екологічної безпеки. Він працював у прокурорських структурах Дніпропетровської і Запорізької областей, у 2020-му став помічником мера Володимира Буряка, потім – директором одного із департаментів міськради, ну а заступником мера – з грудня 2022 року.

Колишній співробітник прокуратури зараз має місячну зарплату близько 30 тис.грн. До неї додається пенсія – ще 20 тис.грн. Тож дохід Олександра Казанцева за основним місцем роботи складає близько 700 тис.грн за рік. 

Визнаємо, що посада заступника запорізького мера – офіційно не надто прибуткове місце. Значно кращі прибутки отримує дружина пана Казанцева, яка працює страховим брокером у Павлограді Дніпропетровської області. Її дохід за 2022 рік був у 5 разів вищий і склав 3,5 млн грн. 

Родина має заощадження на 2,2 млн грн: 1,4 млн належать дружині, ще 800 тис. грн – безпосередньо Олександру Казанцеву. Також до повномасшатабного вторгнення родина встигла придбати два автомобілі, Mitsubishi Outlander та Tesla 3.

Жодних надприбутків, великих подарунків або новеньких авто за 2022 рік родина Олександра Казанцева не задекларувала.

Як збільшити статки на паніці, без держпосади та СМС?

Василь Полюсов, нинішній директор КП “Градпроект”, потрапив до нашого переліку як ілюстрація того, що для збільшення статків у воєнні роки можна знайти шляхи, практично не пов’язані із посадою. У 2022 році депутат міськради і голова її земельної комісії за відносно невелику ціну придбав дві земельні ділянки: одну, розміром у 996 кв. м – за 51 тис.грн, другу, у 767 кв. м – за 46 тис.грн. Крім того, Василь Полюсов купив за 1,4 млн грн нежитлове приміщення розміром у 194,7 кв. м.

Хоча час та умови угод нам невідомі, занижені ціни на нерухомість на початку повномасштабного вторгнення не дивують: люди прагнули виїхати із Запоріжжя на будь-яких умовах і продавали власність за зовсім невеликі гроші. 

Крім того, у 2022-му нерухомістю обзавелася і дружина Василя Полюсова, Вікторія Маланич. Вона взяла в оренду ділянку площею 365 кв.м за 70 тис. грн. Цікаво тут те, що напочатку вторгнення Вікторія Маланич виїхала з України і рік провела у Швеції та Великобританії. Оренді ділянки це не завадило.

Пояснити походження цих, зовсім невеликих, грошей на нові придбання нескладно: Василь Полюсов бізнесмен, який володіє ТОВ “Гура-7”. Ну а його дружина має бізнес в Україні та Польщі: ТОВ “Мегатек-гранд”, ТОВ “Трикотаж”, а з 2016 року в Кракові – AGP GROUP SP ZOO. 

Прибуток родини за 2022 рік склав 2,1 млн грн, 600 тис. грн з яких припало на Вікторію Маланич. Родинні заощадження Полюсових сягають 2,7 млн грн. Крім того, подружжя має 4 автомобілі. Серед них – два старих авто, Suzuki Jimny, придбаний дружиною у 2020-му за 800 тис.грн, ну а автомобіль Toyota Sequoia посадовець орендує у родичів дружини.

Значно більше уваги потребуватимуть прибутки Василя Полюсова за 2023 рік, коли він став директором міського КП “Градпроект”. Це підприємство зберігає та адмініструє базу по всіх інженерних комунікаціях міста. Коли бізнесу треба підключення до комунікацій під час якогось будівництва чи ремонту, то в “Градпроєкті” дають легітимне викопіювання необхідного для проєктування шматочка зі своїх документів. До речі, перебування Василя Полюсова на цій посаді одночасно із головуванням у земельній комісії створює конфлікт інтересів. 

До речі, скуповувати землю у прифронтових громадах нині у тренді. Нардеп від Запоріжжя Сергій Мінько декларацію ще не подав. Але зі змін у майновому статусі ми дізналися, що він уже закупив 23,7 га земель на Харківщині – лише за 800 тис. грн.

А що по народних депутатах?

На кінець грудня половина запорізьких нардепів не відзвітувала не те, що за 2022-й – навіть за 2021-й! Реєстр містить їх декларації лише за 2020 рік і раніше. Геннадій Касай, Сергій Мінько та Роман Соха нещодавно додали декларації за 2021-ий. Ну а оперативністю відзначилося лише троє нардепів. 

Можемо припустити, що запоріжці за давньою звичкою найбільше очікували звіту від колишнього секретаря міської ради і майже мера міста – Володимира Кальцева. Він уже дисципліновано віддекларувався за 2022-й.

Володимир Кальцев — бізнесмен та нардеп від вже забороненої партії ОПЗЖ. По статках у нього справи практично не змінилися. Він і досі – ще з нульових років – залишається власником нерухомості в окупованому Криму, а також будинків під Запоріжжям у спільній власності з дружиною. Як подружжя поділило, чи ще ділить, спільну нерухомість після розлучення влітку минулого року – побачимо вже в декларації за 2023 рік.  

В Києві нардеп винаймає квартиру на 103 “квадрати”, за яку сплачується з бюджету 19,7 тисячі гривень на місяць. Сам він отримує невелику “чисту” зарплату, трішки менше 29 тисяч щомісяця. Попри досить скромний легальний дохід, перелік ювелірних виробів у власності Володимира Федоровича теж лишається незмінним. Бурхливий рік не вимусив нардепа продати, наприклад, жоден із його трьох лакшері-годинників. 

Володимир Кальцев задекларував із десяток фірм, де він є кінцевим бенефіціаром – і на кожну з них оформлено в оренду декілька гектарів запорізької землі. Але перераховувати і досліджувати його земельні активи – то вже справа на окрему статтю чималих розмірів. За нашими підрахунками ще шестирічної давнини, сукупно під його контролем знаходилось до 70 гектарів по місту, але за ці часи ситуація могла значно змінитись.  

Вже з початком агресії, у 2022-му, нардеп придбав Jeep Grand Cherokee за 323 тис. грн. У перерахунку на долари це приблизно 9,5 тисяч. На автомобільних портала ціни на Grand Cherokee 2013-го року починаються від 18 і до 25 тис. доларів. 

Також Кальцев взяв в оренду Mercedes-Benz GLE 320, але – у фірми «Александр-Девелопмент», яка належить йому та його брату. Взагалі, машина на балансі фірми – це чималий головний біль, з усіма списаннями палива, технічним обслуговуванням та обрахуванням амортизації. Часом так роблять для завищення можливих витрат, або щоб було менше проблем, коли потрапиш під санкції, як-от колега Кальцева по парламенту Вадим Новинський.  

Як громадяни можуть долучитися до контролю статків посадовців?

Як бачимо, декларування доходів – зовсім не чарівна паличка, яка могла б перемістити усіх корумпованих посадовців за ґрати одним порухом. От, суто для ілюстрації та прикладу, заступник мера із зарплатою у 50 тис. грн, який їздить на дорогому Мерсі. І що? Все ж легально? Ніхто ж не може заборонити родині заступника мера заробляти?

Не може. Втім, корупційні ризики тут є. Придбати власний автомобіль, отриманий за нелегальні прибутки, від імені члена родини – давній і всім відомий спосіб приховати надмірні статки. 

Реєстр декларацій створений саме для того, щоб демонструвати такі недешеві придбання – а вже потім їх легальність перевіряє Національне агентство з питань запобігання корупції. Така процедура має назву “моніторинг способу життя” і запоріжцям знайома за минулорічною новиною про сумнозвісні “10 мільйонів не Анатолія Куртєва”. НАЗК тоді виявило невідповідність зарплати в.о.мера, власне, мільйонам у валізці у пов’язаній із ним квартирі. 

Але просто так моніторинг не запускають – для цього Агентству потрібні підстави. Саме їх і можуть надати звичайні мешканці міста, які щодня спостерігають якогось посадовця у місцях або обставинах дещо дорожчих, ніж дозволяє його зарплата. НАЗК розробило інструкцію для тих, хто хоче повідомити про надмірні розкоші декларантів.

Припустимо, ви бачите декларацію якогось керівника департаменту чи майора поліції, який їздить на новому Мерседесі, а в деклараціях це авто не вказано. Аби перевірити, чи не про корупцію йдеться, ви можете звернутись до НАЗК з письмовою заявою і доказами невідповідності способу життя. Краще за все – фото або відео, у якому посадовець неодноразово користується надто дорогою автівкою, заходить у надміру розкішний будинок тощо.

Втім, тут є досить жорсткі вимоги до того, як розрізнити чесно зароблене та накрадене. Різниця між вартістю автівки, будинку, дорогого годинника та законними доходами має бути не менше 1 млн грн, і придбані вони мають бути вже після 2018-го року.  Підозрілими вважаються також неодноразові подарунки від третіх осіб через короткий проміжок часу. 

Зрештою, можна повідомляти про те, що підозрюваний частіше користується чимось розкішним, ніж його офіційний власник. Така історія часто трапляється з автомобілями. Авто оформлюють на водія, але користується ним посадовець.

А що далі?

Декларації, як ми вже писали, – не панацея. Навіть якщо у чиновника знайдуть незадекларовані багатства, із відповідальністю може бути… не дуже. 

Суттєве покарання за приховані статки починається лише з суми від 1 млн 514 тис. грн. За незадекларовані півтора мільйона вас хіба що звільнять або понизять у посаді – на розсуд керівництва. Можуть і взагалі нічого не зробити. Щоправда, тут уже запитання виникнуть до керівника хабарника. 

Якщо не задекларовано суму від 1 млн. 514 тис грн до 6 млн 056 тис грн і це доведено правоохоронцями, порушнику доведеться сплатити штраф. Суми досить суттєві – від 9 млн грн до 12,11 млн грн. Також можливе обмеження волі – не плутайте з позбавленням, обмеження це саме “умовне ув’язнення”.

Для тих, хто приховав вже  понад шість мільйонів із дріб’язком, збільшуються і штрафи (від 12,11 до 15,14 млн грн) і настає небезпека ув’язнення – до двох років.    

Чому числа такі “нерівні”? Бо вони базуються на прожитковому мінімумі для працездатних осіб. 

Таким чином, Україна – не тільки не Росія, а ще й не Америка, де на приховуванні статків ловили і на роки саджали тих, кого не могли посадити за серйозніші злочини. У нас за незадекларовані мільйони можна сісти максимум на два роки. Недаремно у спільноті антикорупціонерів українське декларування називають “беззубим”.

То який сенс тоді заморочуватися із заявами до НАЗК і шукати ознаки незаконних багатств? Він таки є. Саме незадекларовані статки можуть бути приводом пошукати у біографії сором’язливого посадовця інші правопорушення – із більш серйозними покараннями. Чи шукатимуть – інше питання, яке теж може потребувати тиску від суспільства.

А як щодо “малого хабарництва”?

Пересічні запоріжці, втім, набагато частіше зустрічаються із тим, що можна назвати побутовим хабарництвом. Оплата нібито безкоштовних процедур у лікарнях, подарунки за швидке оформлення документів, кілька десятків гривень електрику, який швидко прийшов полагодити поламане… Чи стало цих проблем менше із початком повномасштабного вторгнення? Тут кожен має власну думку. 

Цікаво, що запоріжці дуже багато обговорюють хабарництво на рівні  міської влади – і майже не цікавляться побутовим. Хоча саме на нього мають безпосередню можливість вплинути. Якщо чиновник або лікар вимагає у вас грошей за свою роботу, або ви стали свідком хабарництва у себе на роботі – можете звернутися на Єдиний портал повідомлень викривачів. Повідомлення отримує НАЗК, НАБУ, Нацполіція та органи прокуратури.

Такі повідомлення анонімні. Ні посадовець, ні слідчі не дізнаються, від кого надійшла скарга.

Таким чином, швидкого способу розвʼязати всі проблеми знову не маємо. Втім, маємо інструменти для планомірної роботи. Скоро посадовці подаватимуть свіжі декларації за 2023-ий. Будемо монітори та писати для вас далі. Ну а запоріжці можуть дивитися, чи не мають скромні чиновники незадекларованих розкішних авто, подавати заяви до НАЗК – і, звісно, поширювати інформацію про порушення, аби у правоохоронців було ще більше стимулів поставитися до перевірок відповідально.

Текст: Анна Лєвєнцова
Редактура: Ольга Сидорова, Вероніка Хорольська

Читайте також: Запорізька ОДА оголосила найбільший в області тендер на дрони – на 42 млн грн

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі