Чотири тазики і півроку очікувань: як відбудова Запорізької, 2-А стала жертвою «піраміди тендерів»

Зображення завантажується
Колаж Дарії Пастернак

Синій паркан стоїть тут уже більш ніж півтора роки. Зараз двійко дітей під ним гучно штурмують тренажер на новенькому спортивному майданчику. Чоловік поливає квіти у вузькому закутку між двома будівлями. Неквапливо проходить рудий кіт.

За парканом – місце прильоту по вулиці Запорізькій. У березні 2023 року тут загинуло двоє людей і було поранено ще 24 особи. Решті мешканців довелося вирішувати питання, як жити далі поруч із місцем трагедії. Їм не пощастило двічі: їх будинок постраждав спочатку від російської РСЗВ. А потім одіозна будівельна компанія на півроку затримала відбудову.

Російський обстріл значно пошкодив перший під’їзд – так, що його довелося повністю знести. Другий був відносно автономним. Він постраждав значно менше, але теж потребував відновлення.

На порталі Big Recovery Portal об’єкт позначений ще наприкінці 2023 року. Але роботи тут і досі не завершені. У травні 2025–го на місці зруйнованого під’їзду будинку по Запорізькій, 2-А нарешті переходять до зведення п’ятого поверху дев’ятиповерхівки. 

Ви можете підтримати нашу роботу і підписатися на щомісячний донат!

Служба відновлення судиться із вже колишнім підрядником і готується підбирати для мешканців сантехніку, двері і лінолеум. Новий підрядник бадьоро «виганяє» поверх за поверхом (і одночасно судиться з полтавською обласною прокуратурою). А решта дому живе своє життя.

Початок

Місцеві розповідають: що робити із будинком, визначили не одразу.

Спочатку нам сказали, що будинок повністю відновлювати не будуть: половину першого під’їзду знесуть, а інше законсервують до кінця війни. Потім вирішили все ж робити капітальний ремонт,

– розповідала нам у минулому році Ірина, жителька другого підʼїзду.

На початку та в середині 2023 року вибір у мешканців пошкоджених будинків був невеликим: або відбудова, або нічого. Вже пізніше влада перейшла до видачі сертифікатів на нове житло. А тоді місто почало оплачувати мешканцям зруйнованої половини будинку оренду квартир в інших місцях.

Другий під’їзд не відселяли. Люди на власні очі бачили усі етапи затягнутої відбудовчої епопеї.

Розбір першого під’їзду по Запорізькій, 2-А. Фото zprz.city

Міські служби розібрали частину зруйнованого під’їзду. Об’єкт передали Службі відновлення та розвитку у Запорізькій області. Вона і проводила тендер на відбудову.

Єдиний учасник – ТОВ «Міське будівництво». Фірма автоматично стає переможцем і тут, і у закупівлях на відновлення сусіднього будинку по Запорізькій, 2-Б, а також Кам’яногірській, 6. Запорізькі підряди є  для компанії одними із найбільших за рік, але далеко не єдиними: вона також активно отримує об’єкти у Київській та Житомирській областях.

Це пізніше Держаудитслужба почне перевірку закупівлі на Запорізьку, 2-А, а низка контрагентів подасть на ТОВ «Міське будівництво» до суду за неуплати. А на початку робіт Служба відновлення у Запорізькій області задоволена підрядником.

Досить активно почалися роботи з відбудови. По-перше, частину під’їзду було одразу демонтовано Запорізькою міською радою. В процесі відбудови було демонтовано уже іншу половину першого під’їзду. Підвальну частину і конструкції самого першого під’їзду було змонтовано,

– говорить в.о.начальника Служби Інна Внукова.

На ці роботи Служба виділяє у грудні 2023 року аванс у 20 млн грн. Відпрацювати його необхідно до квітня 2024-го. Але щось іде не так.

Гроші і відписки

З незрозумілих причин, бо ніяких підтверджень ми від ТОВ «Міське будівництво» не отримували, роботи були спочатку уповільнені, потім уповільнені ще більше, а потім і зовсім призупинені без жодних аргументів,

– в.о.начальника Служби відновлення та розвитку у Запорізькій області Інна Внукова.

Документація за проєктом, яку публікують на вимогу Держаудитслужби, доводить: питання або до використання грошей, або принаймні до звітування виникають одразу. Перший акт про виконані роботи датований кінцем березня. Згідно з ним, ТОВ «Міське будівництво» за п’ять місяців тільки почало демонтаж першого під’їзду, причому вказано, що всі витрати проводилися у березні. Використано 2,2 млн грн.

З переписки підрядника і Служби відновлення

Це замість 20 мільйонів, які б мали засвоїти на той час. Термін переносять двічі. Фірма звітує про продовження демонтажу, встановлення крану (він був надто малий для дев’ятиповерхівки, тож під нього довелося спеціально роботи піщаний насип) тощо. Але до середини червня виконує робіт лише на майже 7 млн грн – і зупиняє їх.

Із квітня до червня 2024 року Служба відновлення пише підряднику п’ять листів-нагадувань. А у червні таки надсилає «Міському будівництву» претензію з вимогою повернути залишок грошей.

З претензійного листа Служби відновлення та розвитку у Запорізькій області до ТОВ «Міське будівництво»

Гроші не надходять. Служба звертається до Господарського суду Києва. А у серпні, через п’ять днів після того, як аудитори починають моніторити переможну для «Міського будівництва» закупівлю і знаходять у ній порушення, – розриває контракт.

Технічні складнощі? Ні

Чому зупиняються роботи? Можна було б припустити, що проблема – у самому будинку. Два під’їзди розташовані впритул одне до одного. Можливо, саме це створює складнощі, які роблять проєкт або складним, або невигідним?

У січні 2024 року до ЗЦР звертається вже згадувана нами вище Ірина, жителька другого під’їзду. Вона боїться, що під час демонтажу руїн буде пошкоджено вцілілу частину будинку – а люди уже частково відремонтували свої квартири за власний кошт.

Мешканці збираються на зустріч із підрядником і представниками Служби відновлення. Їх запевняють у тому, що все буде добре, але гарантій не дають і компенсацій у випадку пошкоджень не обіцяють. Натомість просять дні демонтажу про всяк випадок провести поза домом.

Зустріч мешканців будинку, Служби відновлення та підрядника, січень 2024 року. Фото Катерини Звєрєвої

Більшість власників квартир погоджується на ризик. Втім, особливого вибору у них немає. Судячи з реплік наприкінці, під час демонтажу вони планують просто не виходити на балкони.

Під час демонтажу пошкодженої частини я залишалася в будинку, працювала. І це було як на будівельному майданчику, гуркіт, все припадає будівельним пилом.  Було неприємно, коли моє утеплення зідрали. Сказали, що будуть робити утеплення єдине по всьому фасаду,

– згадує Ірина.

У підсумку розбір будинку проходить без значних проблем. Інна Внукова каже, що роботи у першому під’їзді ніяк не впливають на другий.

Дві секції окремі. Вони можуть існувати автономно одна від одної. Ніякого впливу фізичного під час виконання робіт з будівництва – і навіть тоді, коли ми демонтували частину першого під’їзду – ніякого негативного впливу на несучу здатність другого під’їзду не було. За будинком велися тоді спостереження – безпосередньо під час демонтажних робіт і після демонтажних робіт,

– уточнює Інна Внукова.

Так само і близькість вцілілого під’їзду не впливає на новобудову.

Технічних складнощів зі зведенням першого під’їзду немає. Хоча перший під’їзд трохи відрізняється від другого за висотою. Є такий момент. Це пов’язано з тим, що є у нас грунти, є проєктні відмітки, яких ми дотримувалися і в які ми зводимо наш перший під’їзд. Грунти у 70-му році були одні, коли будувався будинок. Зараз вони трішки вже інші. Тим паче, що у нас у Запоріжжі просадочні грунти. Але на несучу здатність це ні в якому випадку не впливає. В подальшому будинок буде повністю утеплений, і вікна сходової клітини і балкони трішки будуть нижчі, ніж другий під’їзд. Але всі висоти у квартирах будуть проєктні,

– роз’яснює Інна Внукова.

Служба відновлення так і не отримала від «Міського будівництва» пояснень, чому роботи на Запорізькій, 2-А були зупинені. Припускають, що справа у внутрішніх фінансових проблемах підприємства. Чи так це?

Що таке ТОВ «Міське будівництво»

Єдиний учасник і автоматичний переможець першого тендеру на відбудову Запорізької, 2-А – достатньо одіозна фірма. Вона заснована у 1998 році у Донецьку Олександром Воловенком, а також Андрієм та Іллею Д’яченками. Видання «Київвлада» пов’язує «Міське будівництво» із регіоналами – братами Іваном та Теймуразом Гветадзе, які були у Донецьку депутатами міської і однієї із районних рад відповідно. «Центр фінансових розслідувань» ще більш категоричний і вказує на комерційні зв’язки Івана Гветадзе із так званим «міністром освіти ДНР».

Втім, у 2014 році компанія не залишається у Донецьку, а перереєстровується у Києві. І має відтоді чимале портфоліо робіт на державних підрядах. За даними аналітичної платформи YouControl, сума виграних «Міським будівництвом» тендерів складає майже 1,5 млрд грн. Щоправда, не всі ці гроші фірма реально отримує.

Основна локація роботи «Міського будівництва» – Київська область і околиці. Зараз із компанією одночасно судяться одразу два відділення Служби відновлення – запорізьке і житомирське. Але потік тендерів, принаймні, до кінця 2024 року, це не зупиняє.

Скріншот із сайту компанії

Чи були у компанії складнощі з грошима на початку 2024 року? Якщо подивитися на річну фінзвітність фірми і на її судове портфоліо на тому ж YouControl, то «фінансові проблеми» не дуже помітні. Але певні тренди вказують на те, що вони будуть. Фірма нарощує кількість тендерів, у яких бере участь.

При цьому зростає заборгованість перед субпідрядниками і кількість тяжб із тими з них, з ким не розрахувалися раніше. Серед них, до речі, є навіть запорізькі рятувальники. «Міське будівництво» орендувало у них автовишку – і майже не розрахувалося за її використання.

Складається враження, що компанії доводиться постійно збільшувати обсяг замовлень, щоб розрахуватись з боргами з попередніх підрядів. Тобто в певному сенсі це така собі «піраміда». У 2025 році вона призупиняється: система YouControl не фіксує нових тендерів.

Про те, що всередині «Міського будівництва» щось таки відбувається, є й інші побіжні свідчення. У 2024-му двічі змінюється його керівник – спочатку всередині літа, потім наприкінці року. Крім того, зі складу засновників виходить Олександр Воловенко. Але до кінця року компанія встигає отримати підряди в Ірпені, Бородянці тощо.

Тим часом люди…

Влітку 2024 року запорізька влада фактично не знає, що робити далі. Як розповідають мешканці, чиновники були готові повністю припинити відновлення, запропонувавши сертифікати на житло власникам зруйнованих квартир. Другому під’їзду, де на той момент знята покрівля і тривають проблеми з газопроводом, не пропонують нічого.

У другому підʼїзді прибрали всі підвіконня, обідрали кондиціонери та утеплення. І на тому вони припинили роботи, сказавши, що далі їм гроші не виділяються,

– розповідає Ірина.

До будинку приїздить керівництво міста та області. Втім, власники вирішують, що хочуть продовження відбудови.

Голова Запорізької ОВА Іван Федоров на Запорізькій, 2-А, березень 2025 року. Фото: Запорізька ОВА

На той час синій паркан і роботи поруч стають для місцевих буденністю. Одразу за будмайданчиком, впритул до паркану, облаштовують тренажерний і дитячий майданчики – одні з найкращих у цьому районі. Вони стають центром тяжіння для родин із дітьми. На залишках палісадників облаштовують невеличкі квітники. Мешканці звикають заходити у другий під’їзд через напівтемний критий тунель.

Гірше із відсутністю даху і його протіканнями під час дощів. Вода потрапляє у квартири також через зазори на місці знятих підвіконь.

Люди на верхніх поверхах ставили по чотири тазики на кімнату,

– згадує Ірина.

Восени 2024-го, коли Служба відновлення намагається підшукати нового підрядника, виникає ще й питання опалення. Перший, вересневий тендер на відбудову не відбувається: не знаходиться бажаючих взяти у ньому участь.

Власники квартир на верхніх поверхах постають перед реальною перспективою провести зиму без опалення і без повноцінного даху. Нову закупівлю оголошують в середині жовтня 2024-го – і підрядник нарешті знаходиться.

Новий підрядник

Учасник закупівлі знову один. Це ТОВ «Укрбудпроектсіті». До нього також є запитання.

Фірма створена у грудні 2021 року. За даними аналітичної платформи YouControl, відтоді вона взяла участь у 120 закупівлях – і виграла 116 із них. Загальна сума виграних договорів поки менша, ніж у «Міського будівництва» – «лише» близько 740 млн грн. Але і фірма молодша.

Дві з виграних компанією закупівель – на відновлення ще двох запорізьких будинків: по проспекту Соборному, 44, а також багатостраждальної дев’ятиповерхівки на Зестафонській, 8. В обох випадках «Укрбудпроектсіті» – єдиний учасник. Закупівлі проходили навесні-влітку 2024 року.

«Наші гроші» пов’язують власника компанії Миколу Горпиниченка із місцевою владою Полтавщини. Він працював на одному з обласних КП юристом і заступником директора. А ще був членом громради при Полтавській ОДА.

Наразі «Укрбудпроектсіті» є відповідачем у судовій справі щодо ремонту дитячого відділення Полтавської інфекційної лікарні. У тендерній документації фірми знайшли 3 фармацевтичних холодильники російського походження.

Торговельна марка Pozis, вказана у тендерній документації, належить російському «Заводу імені Серго» з Татарстана

Втім, замовник робіт, полтавський департамент будівництва, містобудування і архітектури, пояснює, що підрядник просто переклав на свій бланк технічне завдання від замовника. Тобто російські холодильники фігурували у документах від самого департаменту. Як твердять, просто як взірець технічних характеристик. У суді справу ще не розглядали.

Тим часом у Запоріжжі

«Укрбудпроектсіті» розпочав роботи на Запорізькій наприкінці 2024-на початку 2025 року. І працює непоганими темпами: на місці першого під’їзду багатостраждального будинку уже завершують четвертий і починають п’ятий із дев’яти поверхів. Як прогнозує Інна Внукова, «коробку» закінчать до кінця літа.

Зараз на Запорізькій, 2-А. Фото: ЗЦР

Тим часом нові роботи виявляють старі проблеми. У травні 2025 року Служба відновлення оголосила про закупівлю проєктних робіт із коригування кошторису, щоб вписати у нього додаткові роботи. Вартість коригування – близько 850 тисяч гривень, а це означає, що вартість додаткових робіт складатиме не менше ніж 8,5 млн грн.

Інна Внукова каже, що це нормальна частина процесу відбудови. По-перше, під час робіт виявляють потребу у додаткових роботах:

Тому що ідуть і демонтажні роботи, ідуть в процесі виконання робіт якісь обстеження – тих же грунтів, того ж укладання бетону, який лягає в основу конструкції. Виникає потреба у збільшенні обсягів. Проєктно прораховано, умовно кажучи, десять кубів бетону. А по факту, коли виконано підготовку у відповідних відмітках, з додержанням усіх норм, у нас виходить двадцять кубів. Знову ж таки, умовно. Звісно, що ці десять кубічних метрів бетону – це додаткові роботи. Без них ми не зведемо ні перекриття, ні колону, без них ніяк не можна,

– в.о.начальника Служби відновлення та розвитку у Запорізькій області Інна Внукова.

Крім того, складання проєктів на відбудову складніше, ніж на нові будинки «з нуля». Тут немає і напрацьованого досвіду, і будинки усі різні, і руйнація дається взнаки.

Зрештою, у проєкті 2023 року закладені нижчі зарплати, ніж вони є зараз. За півтора роки виріс розмір прожиткового мінімуму – відповідно, змінилися і зарплатні коефіцієнти, закладені у нормативах.

П’ять розеток і вісім світильників

Інна Внукова каже, що нинішнє коригування – не останнє. Ближче до кінця робіт, коли перейдуть до опоряджувальних робіт, проведуть іще одне. Адже тоді будуть враховувати побажання мешканців щодо кількості розеток та світильників, вибір дверей, лінолеуму тощо.

Бо, наприклад, ті ж самі електричні мережі у проєкті прораховані тільки основні. Умовно, з розподільчої коробки і до світильників, розеток метраж прорахований орієнтовний. Але ж ми дойдемо до цього, і власники скажуть: «А мені потрібно отут п’ять розеток. А отут у мене було вісім світильників». Все це ми враховуємо,

– пояснює Інна Внукова.

Сантехніка у всіх буде однакова, однак можна буде обрати колір. Продукт обіцяють не найдешевший, але й не преміальний: орієнтуються на співвідношення ціни та якості.

Із «плюшок» на мешканців обох під’їздів чекає термомодернізація. Після скарг на протікання покрівлі вирішили також провести її додаткове обстеження у вцілілому під’їзді. І за потреби зробити поточний ремонт. Але кажуть: за тиждень рясних дощів до них із цією проблемою письмово не зверталися. Зараз у «житловому» під’їзді вже утеплене горищне перекриття, тож підтікань має не бути.

Будуть поодинокі випадки, що щось буде десь не так. Однозначно будуть. Вже деякі будинки у Запоріжжі здані, і коли мешканці обживаються у своїх відновлених оселях, то десь якісь недоліки знаходять. Все це усувається,

– Інна Внукова посилається на досвід уже готового будинку по вулиці Кияшка.

Завершення усіх робіт і здачу будинка по Запорізькій, 2-А в експлуатацію у Службі відновлення планують на кінець року. Підрядна організація дає гарантійний термін на свої роботи.

Матеріал створено у рамках проєкту за підтримки Посольства США в Україні. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією уряду США. / This article was supported by the U.S. Embassy in Ukraine. The views of the authors do not necessarily reflect the official position of the U.S. Government.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі