Рахувати по новому: як визначають переможців в Запоріжжі на місцевих виборах
Нова виборча система здається заплутаною, але в ній можна і треба розібратись. Адже головна ідей змін – щоб люди голосували не тільки за партію, але й за конкретну людину. І ми пояснимо вам, як за новими правилами вираховують переможців.
В Запоріжжі відбулись вибори до міськради за новою системою. Через її складність та посередню підготовку комісій результати рахуватимуть ще довго, і про переможців до міськради громада дізнається в кращому випадку через два тижні після виборів. Загальне правило «отримуй більше голосів – ставай депутатом» залишається в силі. А ось нюанси ми вам розповімо – базуючись на вже існуючих даних щодо голосування, та попередніх неофіційних.
Отже, перший важлива для нас цифра – це явка по усьому Запоріжжю в цілому. Вона склала 169 895 людей. Щоб партія пройшла до міськради, вона повинна подолати бар’єр в п’ять відсотків від цієї явки – набрати 8 495 (тобто 169 895 х 0,05) голосів по усьому місту.
За умовними даними від сайту Акцент (свіжіших попередніх даних на момент написання статті не знайшлось, на жаль), п’ятивідсотковий бар’єр подолали шість партій: «Єднання» — 20,4%, «ОПЗЖ» — 16,6%, «Слуга народу» -15,8%, «Європейська солідарність» — 13,7%, «Нова політика» — 6,6%, «Партія Шарія» — 5,2%. А разом це 78,3% від загальної кількості громадян, які проголосували, або 133 028 голосів.
Ці 133 028 голосів нам потрібні, щоб обрахувати виборчу квоту – “вартість у голосах” одного депутатського мандата.
Ми вже детально пояснювали про виборчу квоту, як вона обчислюється, вказано на нашій інфографіці.
Отже, у нас є шість партій, які подолали прохідний бар’єр, і за які разом проголосувало 133 028 громадян. В міській раді – 64 депутатські мандати, з них 6 гарантовано отримують перші номери від партій-переможців, лишається 58 мандатів. Ділимо 133028 голосів на ці 58 мандатів – отримуємо 2294 голоси. Ці голоси – «ціна» одного депутатського мандату на цих виборах в Запоріжжі, «відерце з голосами», як ми називали його раніше. Нагадуємо, що цифра умовна, а не «офіційна», яку має незабаром оголосити міська виборча комісія.
Гаразд, а що відбувається потім – як ці цифри корелюють з прізвищами в списках? В бюлетені до міськради ми ставили галочку за партію і номер за кандидата з невеличкого «окружного» списку партії на нашому районі. І як за цими правилами переможуть конкретні люди?
Нагадаємо, що на цих виборах кожна партія формує загальноміський список, котрий потім розподіляє невеличкими «загонами» від п’яти до дванадцяти кандидатів по кожному округу-району. Тобто, кожен кандидат до міськради має два номери – один в загальноміському списку, а другий – в окружному.
Отже, міська виборча комісія приймає усі протоколи, перевіряє їх, бачить, що усе правильно, і нарешті (колись) офіційно оголошує результати виборів – яка партія пройшла з яким процентом, і скільки голосів отримав кожен депутат з кожної партії окремо.
І тоді починається визначення переможців у кожному конкретному районі-окрузі. Подальші цифри й прізвища – виключно умовні.
Наприклад, в Шевченківському районі за «Єднання» проголосувало 8 000 людей. Виборча квота – 2 294 голоси. Отже, 8 тисяч голосів – це три виборчих квоти, три «повних відерця голосів». І залишок в 1 118 голосів, про нього окремо трохи згодом.
Які кандидати з «Єднання» отримають право на ці «відерця»? Тут ми підходимо до ще одної ключової норми цього виборчого кодексу. В першу чергу мандати розподіляють між кандидатами, за яких особисто проголосувало не менше чверті людей від виборчої квоти. Чверть від виборчої квоти в 2 294 голосів – це 574 голоси (з округленням угору). І цілих четверо кандидатів в списку на Шевченківський район від «Єднання» отримали більше цієї кількості. Наприклад, кандидат Пекельний – 1 370 голосів, кандидат Райський – 1 250, кандидат Нутакоєнко – 860, кандидат Пролетілий – 650. Але на округ-район є тільки три мандати, і їх отримують лише перші три людини – Пекельний, Райський, Нутакоєнко.
Такі розрахунки відбуваються окремо для кожного з семи виборчих округів-районів. Раз – порахували, скільки голосів отримує кожна окрема партія. Два – порахували, на скільки цілих мандатів-відерець у партії вистачає цих голосів. Три – подивились, хто в окружному списку партії набрав найбільше голосів, щоб мати право на один з цих мандатів-відерець особисто для себе.
А залишок з кожного округу для кожної партії нікуди не втрачається. Він іде вже на загальноміський список. Тобто його сумують з усіх округів і бачать: о, в того ж «Єднання» вже цього залишку з різних округів назбиралось на 4 800 голосів по місту. А це вже повних дві виборчих квоти – і на них заходять люди з перших місць загальноміського списку, які ще не стали депутатами за попереднім правилом (те саме, про чверть квоти). І, наприклад, вже згаданий кандидат Пролетілий з Шевченківського отримає мандат вже за своє 12-те місце в загальноміському списку «Єднання», бо усі інші кандидати перед ним з цього списку отримали свої місця в інших округах-районах Запоріжжя.
І таким чином партія отримує усі мандати, які вона виборола, і заходить в міськраду.
Навіщо взагалі воно було так робити, ось таку систему?
Скільки існують вибори в Україні, з одного боку лунали претензії до партій – що вони на своєму рейтингу протаскують до рад різних сумнівних людей. З іншого боку – є небезпека «феодалізму», коли депутат-мажоритарник на своєму окрузі непохитний і на нього неможливо вплинути за рахунок людей, які голосують за нього через лавочки, дрова чи якусь іншу «гречку».
Ефективним балансуючим механізмом вважались так звані «відкриті списки» – коли виборці голосують не тільки за партію, але вирішують, який саме кандидат від цієї партії особисто заслуговує на їхній голос. В новому виборчому кодексі, за яким відбулись вибори 25 жовтня, реалізована система «напіввідкритих списків» – з можливістю обирати кандидата в межах округу-району. Чи є вона досконалою? Ні. В ній є що покращувати, насамперед – пояснювати громадянам її суть і кого вони обирають.
Важливе зауваження: В нашій моделі ми намагаємось пояснити діючу виборчу систему на основі трьох груп даних.
По-перше, це офіційні дані міської виборчої комісій щодо явки по місту та по округах-районах.
По-друге, це неофіційні дані, що зараз є, і що стосуються процентів, які набрали саме партії в цілому по Запоріжжю. Ми взяли ці дані станом на ранок 27-го жовтня
По-третє, це умовні дані стосовно результатів кожного окремого кандидата і результатів умовної партії в округах-районах.
Адже зараз ми лише моделюємо і пояснюємо – щоб ви краще розуміли нову систему, яка усім зараз здається дуже складною і заплутаною. І ми сподіваємось, що після цього ця система стане для вас зрозумілішою. І так, описана нами модель коректна і для обласної ради, і для районної.
Сергій Сидоров
Обговорення