Зможе знизити тарифи: відверта маніпуляція на білбордах від “Опозиційної платформи “За життя”
У Запоріжжі перед місцевими виборами з’явились агітаційні білборди від “Опозиційної платформи “За життя”, на яких одним із гасел є – Зможе знизити тарифи. Правдиве це гасло чи може це чергова маніпуляція, розбирає “Запорізький центр розслідувань”.
Теза:“Опозиційної платформи “За життя” – Зможе знизити тарифи
Вердикт: Маніпуляція
Доказ: 25 жовтня по всій країні відбудуться місцеві вибори, де будуть обирати депутатів місцевих, районних, обласних рад, а також голів міських рад. Тобто обирати українці будуть депутатів саме до місцевих рад, а не до парламенту. Це важливо запам’ятати.
Так, “ОПЗЖ” розповсюджує на білбордах, а також у агітаційних матеріалах гасло – “Опозиційна платформа За життя – Зможе знизити тарифи”. Це відверта маніпуляція, а чому, зараз пояснимо.
Мешканці України платят за декілька основних комунальних послуг – це тепло, електроенергія, вода, газ та відходи.
Тарифи майже на всі ці комунальні платежі регулюються Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Це колегіальний орган, який здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб’єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Це зроблено для того, щоб досягти балансу інтересів між надавачами послуг, споживачами і державою.
НКРЕКП ліцензує господарську діяльності та контролює дотримання умов ліцензування, і встановлює тарифи на комунальні послуги для суб’єктів природних монополій.
Але не на всі КП розповсюджується “влада” НКРЕКП. Наприклад є підприємства, тарифи яких регулюють місцеві органи. Якщо говорити саме про Запорізьку область, то це наступні підприємства:
у сфері теплопостачання:
- 1. КП “Дніпрорудненські теплові мережі”
- 2. КП “Токмак теплоенергія” Токмацької міської ради
- 3. ПАТ “Мотор Січ”
- 4. ПАТ “Бердянське підприємство теплових мереж”
- 5. КП “Підприємство комунальної власності” Енергодарської міської ради
- 6. ПАТ “ДТЕК Дніпроенерго”
у сфері централізованого водопостачання та водовідведення:
- 1. ПАТ “ДТЕК Дніпроенерго”
- 2. КП “Підприємство комунальної власності” Енергодарської міської рад
- 3. КП “Міськводканал” Токмацької міської ради
Також місцеві органи регулюють тарифи на вивіз сміття, відповідно до змін у Законі України “Про житлово-комунальні послуги” від 2017 року.
А що ж з іншими комунальними підприємствами і не тільки? Тарифи інших надавачів комунальних послуг регулює саме НКРЕКП.
Так, у Запоріжжі є декілька основних постачальників послуг – це “Запоріжжяобленерго” та “Запоріжелектропостачання”(електроенергія), “Водоканал” (водопостачання та водовідведення), “Міські теплові мережі” (тепло), “Запоріжгаз Збут” та “Запоріжгаз” (газ), а також “Вельтум-Запоріжжя” (відходи).
Тарифи цих постачальників, окрім “Вельтум-Запоріжжя”, регулюються та встановлюються Національною комісією, тобто державним органом, а не органами місцевого самоврядування.
Що стосується Запорізької області, то тарифи інших постачальників комунальних послуг, окрім вищезгаданого переліку на початку, також регулює НКРЕКП. Наприклад, це стосується “Облводоканалу” Запорізької облради, мелітопольского “Водоканалу”, “Бердянськводоканалу”, “Бердянськенерго” та інших. Повний перелік можна знайти за посиланням.
Єдиний гіпотетично можливий шлях, як міська влада може вплинути на зниження тарифів – це вкласти 100 чи 200 мільйонів з місцевого бюджету в оновлення інфраструктури тепломереж, аби знизити втрати тепла при його поставці до будинків чи підігріві води. Але з урахуванням кредитів та можливого бюджетного дефіциту це маловірогідно.
Тому теза “Опозиційна платформа “За життя” – Зможе знизити тарифи”, є відвертою маніпуляцією.
Висновок: Агітаційне гасло “Опозиційна платформа “За життя” – Зможе знизити тарифи” – це відверта маніпуляція.
Хоча в Запорізькій області і є підприємства, на тарифоутворення яких може впливати місцева влада, але їх настільки мало, що погоду вони, так би мовити, не роблять. Тарифи ж основних постачальників комунальних послуг в Запоріжжі та області регулює НКРЕКП. А це означає, що місцева влада впливати на них не може.
Ця стаття була представлена “Запорізьким центром розслідувань” в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.
Зміст статті є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Читайте також: Добудуємо інфраструктурні об’єкти: маніпулятивне відео кандидата в мери від Слуги народу
Обговорення