Запорізька влада змінила податок на майно: «зачепить» власників великого житла і супермаркети

Зображення завантажується

Запорізька міськрада змінила пільги та ставки податку на майно, відмінне від земельної ділянки – простіше кажучи, на нерухомість. Для житла скасували локальні пільги. Для нежитлових приміщень все складніше. Але більшості запоріжців зміни не торкнуться

Податок на майно для власників квартир і будинків 

Для пересічних запоріжців-власників квартир змінилося небагато. Міська рада скасувала місцеву, запорізьку пільгу для тих, хто має більше ніж 60 квадратних метрів квартири, записаних саме на них. 

Тобто тепер платити доведеться, якщо ви маєте більше 60 «квадратів» квартири і вона не поділена на частки між співвласниками (наприклад, між вашою родиною). Або якщо ваша частка більша за ці 60 квадратів. Або якщо квартир декілька, і сумарно ваша частка у них перевищує цю межу.

Для приватних будинків норма, після якої починає діяти податок – 120 квадратних метрів (ще раз підкреслимо: на одну людину). 

Дуже і дуже умовно кажучи, міськрада ввела такий собі «податок для заможних» та людей, що живуть зі здачі квартир в оренду. А ще точніше, скасувала місцеву пільгу на податок для них.

Раніше конкретно у Запоріжжі податок за нерухомість не стягувався з людей, які мали до 120 квадратних метрів квартири або до 250 квадратних метрів будинку. А от у Податковому кодексі були вписані менші площі. Це інколи призводило до конфліктів із податковою, яка вважала, що треба керуватися загальноукраїнськими нормами.

Податкова і так не сприймала цю пільгу, і досягти її визнання можна було лише через суд. Вони керувалися тим, что що орган місцевого самоврядування може встановлювати саме пільгу (наприклад, для осіб з інвалідністю), але не може змінювати розмір базової пільги. Але судова практика формувалася інакше: є рішення ОМС, воно не скасоване, податковій відмовляють в її претензіях.

Денис Штабовенко, керуючий партнер АО «ЮК «Радник»

Загальноукраїнська пільга, передбачена Податковим кодексом – 60 «квадратів» на квартиру, 120 на будинок. І так, якщо у вас є частки в декількох квартирах чи будинках, і сума цих часток перевищує пільгові ліміти, то платити теж доведеться. 

Ставка податку – 1% мінімальної заробітної плати за один квадратний метр. Розмір «мінімалки», нагадаємо, визначають на початку кожного року. Податок треба сплачувати лише за ті квадратні метри, що перевищують межі, встановлені у кодексі.

Приклад. Умовний Олександр Коваленко є єдиним власником трикімнатної квартири. Площа «трьошки» – 74 квадратних метри. Отже, Коваленко сплачує податок лише за 14 метрів – ті, що перевищили пільговий ліміт у 60 «квадратів». 

На початку 2025 року офіційна «мінімалка» становила 8 000 гривень, 1% від неї – це 80 гривень. Отже, 14 квадратних метрів на 80 гривень – 1 120 гривень. За рік.

Але рішення міськради набуває сили 1 червня. Тому сплачувати податки по-новому в цьому році треба тільки за 7 місяців. Тому ділимо ці 1 120 гривень на 12 і множимо на 7.

Тож за неповний 2025 рік нових ставок умовний Олександр Коваленко має сплатити лише 653 гривні за свої умовні 14 квадратів, які «вилізають» за межі пільги. 

А от якщо у квартирі Коваленка живуть ще його дружина і два сини, і житло офіційно розподілене між ними, нічого нового платити не доведеться.

Податок на майно для власників нежитлової нерухомості

Отут дійсно відбулися відчутні зміни, причому в обидва боки. Раніше для всіх у місті була єдина ставка – 0,5% «мінімалки» за квадратний метр. 

Зараз зробили диференціацію. Найвищу ставку запровадили для мережевої торгівлі. За приміщення, де розташовані «супермаркети, гіпермаркети та магазини роздрібних торговельних мереж», будуть сплачувати 1% мінімальної зарплати за квадратний метр. Є навіть окремий перелік адрес усіх діючих супермаркетів у Запоріжжі, на які ця ставка поширюється.

Стара ставка у 0,5% залишається для всієї нежитлової нерухомості на проспекті Соборному від Автовокзалу до ДніпроГЕСу. 

А для всієї іншої нежитлової нерухомості зробили ставку у 0,25%. Таким чином, для чималої кількості дрібних підприємців податок дещо знизиться.

Від податку повністю звільняють нерухомість бюджетних установ, підприємств, що займаються перевезеннями пасажирів, бази відпочинку та іншу «рекреацію», недобудови, навчальні заклади. 

Від редакції: не дуже чітка дефініція «магазини роздрібних торговельних мереж». Зрозуміло, що це умовний АТБ, але як будуть доводити, що невеликий магазин з гаджетами «Смартшоп» або продуктовий «Купець Кумець» входять до «роздрібних торговельних мереж», поки неясно.

Обговорення

Підписатися
Сповістити про
guest
0 Коментарі
Вбудовані Відгуки
Переглянути всі коментарі