Які землі Запоріжжя втратить через законопроєкт №12098?

Сквер Тарасова, схили вздовж Набережної і понад Дніпром на Бабурці. І ще десятки ділянок, які свого часу віддавали в оренду за сумнівними схемами – все це буде узаконене у «доброчесних власників» через закон, прийнятий Верховною Радою
Нагадаємо дуже коротко. На отримання землі за різними незаконними схемами вводиться така собі «амністія за давністю». Якщо протягом 10 років не встигли довести в суді, що при відведенні землі був порушений закон, то після передачі ділянки новому власнику всі питання знімаються.
І навіть якщо схему довели, то при поверненні ділянки громаді доведеться сплачувати компенсацію. Це робить процес незворотнім: в бюджеті міста чи держпідприємства навряд чи знайдуть 10 або 50 мільйонів на викуп декількох гектарів, відданих попередниками. Особливо якщо ділянок сильно не одна.
Зараз закон на підписі у Президента. Якщо ми хочемо, щоб Володимир Зеленський наклав вето на законопроєкт, треба підписати петицію за посиланням.
А чи є що втрачати Запоріжжю?
Насправді у нас таких місць чимало. Ключова роздача землі в Запоріжжі припадає на 2007-2008 роки. Тоді по всій країні поспішали встигнути до нового закону, який чітко визначав, що порожні ділянки можна передавати в оренду лише через аукціон. Потім залишились інші схеми, але «в лоба» землю вже було не можна віддавати.
Запоріжжя від тотальної забудови зелених зон врятувала криза 2008-го року. Всі, хто тоді набрав землі, не встигли почати на ній будівництво. Інакше б ми протягом наступних 16 років спостерігали по місту в декілька разів більше занедбаних недобудов на різних стадіях, ніж зараз. Коли дивишся у сукупності на девелоперські ескізи та проєкти до 2008-го, то здається, що їх малювали під місто-мільйонник, де люди заробляють як у Києві.
Так намалювали багатоповерхові ЖК на схилі між Набережною, Перемоги, Зайцева і Вознесенівським ринком. І не тільки намалювали, а ще й роздали землю на цьому схилі різним фірмам, які протягом 16 років вже декілька разів змінили орендарів. Роздали схил і з іншого боку вже закритого Вознесенівського ринку – під ТРЦ, який має бути на місці легендарної Тарасової груши. Узбережжя-посадка униз від Центрального пляжу до Вознесенівського парку теж порізане під забудову.

І, авжеж, маркерна історія – сквер Тарасова. Землю під ним віддали фірмі Володимира Кальцева у тій же хвилі бажаючих встигнути на останній потяг, до прийняття закону про аукціон. І це чи не єдина ділянка, за яку зараз триває суд через численні маніпуляції нульових років. Якщо Зеленський підпише законопроєкт №12089, то судова справа автоматично закривається. Тому Володимир Кальцев і був серед тих нардепів, що проголосували ЗА,попри свої нечасті відвідини парламенту

А що довкола Запоріжжя? Це, насамперед, посадки і схили на Бабурці, де можна перейти через дорогу навколо мікрорайону, і вже починається Долинська громада. Районна земля фактично у межі міста – завжди цінний актив.
Тому велике поле між 5-м мікрорайоном та Дніпром вже давно поділено під приватну забудову. Більш-менш рівні ділянки балок поряд з 15-м і 16-м мікрорайонами теж виділені під садиби.

Невеличкий плюс: бабурчанські береги Дніпра та переважна частина місцевих балок вже оформлені як землі лісового господарства. Тож на них залізти з незаконною забудовою дуже важко і невигідно.
Таким чином, узаконення самозахоплень ажніяк не піде на користь Запоріжжю. Нові інфраструктурні об’єкти під обстрілами будувати не будуть. А от приватної забудови замість зелених зон буде вдосталь.
І нагадаємо ще раз – підписати петицію до Володимира Зеленського, щоб він наклав вето на законопроєкт, треба за посиланням.
Сергій Сидоров
Обговорення