В Запоріжжі підвищили збори на комунальних ринках з нового року
В Запоріжжі підвищили збори за торговельні місця на комунальних ринках. Підприємці кажуть, що з таким підвищенням простіше закритись та піти. Дирекція ринків говорить те ж саме, але про роботу без підвищення
В Запоріжжі – найбільша в Україні частка ринків, що залишились комунальними. В усіх інших містах України ринки за 30 років стали здебільшого приватними. Головне джерело доходів КП «Запоріжринок» – «містові», збір за торгівельне місце. І зараз його підвищили.
«Вже пішли підприємців попереджати про підвищення оренди місць. Попереджають ті, хто збирає містові або здає свій кіоск в оренду. Вже на ринках люди збираються закритись і поїхати. Вбити КП ринкове це тупо постріл собі в коліно.
У вмираючому ринку директор КП схоже замість розвитку останнє дожати. Скоро побачимо мертве КП бо торгівці просто проплачують останній місяць і здебільшого йдуть з ринку. Вже три дні Критий ринок без світла, холодильники розморозились, викидають товар. Всі тарифи підняті десь на 60%», – написав нам один з підприємців, що працює на Критому ринку.
Також наш співрозмовник надав фотокопію нових тарифів від КП.
Як нам розповіли на Малому ринку, зараз підвищення складає близько 800-1000 гривень на місяць за «стандартний» прилавок. Сам Малий ринок нині являє собою сумне видовище: зайнята лише частина,ближча до вулиці Запорізької.
Як пояснюють підвищення?
Ми зв’язалися з директором КП Романом Білогубом.
«Востаннє містові збори збільшували в жовтні 2022 року, коли КП очолював Олег Коломоєць, це було підвищення по розрахунках 2021 року. Зараз ми їх піднімаємо вперше з тих часів. Тривала весь цей час війна, зростали ціни, зростала комуналка, але ми якось тримались за рахунок повернення старих боргів і економії. Але більше воно так не може тягнутись.
Зараз ми економимо усюди, де можливо. В тому числі – на людях. Раніше на КП працювало 86 людей, зараз вже 68, з неповним робочим тижнем в три дні, щоб економити зарплатний фонд. Раніше ми сплачували комунальні послуги за санітарні лабораторії, які працюють в нас від держспоживслужби – зараз вони платять вже комуналку за себе.
Але в нас вже такий фінплан,що доходів за старими ставками містових зборів не вистачає на сплату комуналки, податків, зарплат персоналу та інших видатків. І тому ми змушені піти на цей крок – я наприкінці минулого року їздив по ринках, показував підприємцям наш баланс, переважно вони розуміють необхідність підвищення», – розповідає Роман Білогуб.
Хто і чому ходить на запорізькі ринки?
Попри все більшу кількість супермаркетів у Запоріжжі, помітна частина мешканців все ще впевнена, що на ринку можна купити дешевше, а головне, якісніше. Особливо якщо маєш «свого» перевіреного продавця. Залюбки користуються ринками мешканці ближніх вулиць і кварталів. Якщо великі ринки приваблюють дешевизною, то маленькі – «домашньою» атмосферою.
«Якщо не підійдуть, завтра принесу поміняю, добре?» – запитує продавчиню літня жінка, що купує білизну. Це поширений сервіс на Малому ринку. «Своїх» знають в лице з обох боків.
Втім, продавці розповідають, що ситуація змінюється. Постійні клієнти виїжджають або помирають – все ж таки до ринків звикло в першу чергу старше покоління. Тому нове підвищення містового збору може стати для деяких ринків дійсно фатальним.
«Ось, порожні кіоски. А отут молочники стояли цілим рядом – вже нема», – показує нам постійна клієнтка Малого ринку. Зміни бачать всі.
Скільки грошей у «Запоріжринка»?
Минулого року в мерії звітували керівники департаментів, підприємств та установ. Серед них зі звітом виступала і тодішня в.о. директора «Запоріжринку» Марина Макаренкова.
Згідно з її презентацією, загальний бюджет КП становить в останні роки близько 45 мільйонів гривень. З них зарплата персоналу складає 13 мільйонів, 14 мільйонів – оплата за електроенергію і тепло, 6,4 мільйони – податок на землю, 5,7 мільйонів – санітарна обробка і прибирання.
Відповідаючи на запитання депутата міськради Олександра Кобзарюка, Макаренкова розповіла, що близько 40% торгівельних місць на всіх торговельних майданчиках вільні, при цьому КП залишається прибутковим. Так було рік тому.
Як зазначає Роман Білогуб, зараз три ринки стабільно збиткові і покривають не більше 60 відсотків витрат на себе. Це Малий ринок, ринок Соцміста і ринок Заводського району – на них торгує замало людей. В цілому по КП дебіторська заборгованість підприємців за містові збори перевищила 10 мільйонів, з них близько половини вже розцінюють як безнадійну.
ЗЦР подає запит на останню версію фінплану КП «Запоріжринок» за 2024 рік.
Але людей на ринках меншає з обох боків прилавку. Тож навіть без фінпланів і тарифів зрозуміло, що так, як раніше, вже не буде.
Сергій Сидоров, Ольга Сидорова
Обговорення