Укриття в запорізькій лікарні екстреної допомоги: завищення, лабіринт угод та підрядник зі «шлейфом»

Знизити ціну на 5 мільйонів – а потім накинути 9 мільйонів додатково. Ховати акти із завищеними вп’ятеро цінами, на які правоохоронці вперто не хочуть «збуджуватись». Все це – про сховище у Запорізькій міській лікарні екстреної та швидкої медичної допомоги
Якщо винести за дужки укриття в школах і садочках, то найважливішими залишаються ті, що в лікарнях. У 2023-му прокуратура навіть порушувала кримінальні провадження за статтею «невиконання посадових обов’язків» через те, що низка великих укриттів в лікарнях не була готова.
До оголошення підозр тоді не дійшло. Але принаймні змусило посадовців активізуватися. Серед тих, хто потрапив до згадки в провадженнях, була й міська лікарня екстреної та швидкої медичної допомоги (також відома як п’ята лікарня).
Від часів вторгнення заклад не страждав від обстрілів, але один приліт поряд у парку Перемоги був – вже під час облаштування укриття. Договір на капремонт уклали наприкінці грудня 2023-го року. Підрядником стала ТОВ «РСУ-Строй».
Протягом року з ремонтом відбувалося щось незрозуміле. Згідно з початковим проєктом, вартість капітального ремонту складала близько 17 мільйонів гривень. Але фактично все необхідне за проєктом зробили за 12,26 мільйона.
Здавалося б, все добре, вийшла економія бюджетних грошей. Але потім все заощаджене і навіть більше «з’їли» додаткові роботи. Проєкт відкоригували – і в червні 2024-го уклали ще дві додаткових угоди, на майже 5 мільйонів гривень кожна.
Разом із «допками» (додатковими угодами) загальна вартість робіт склала 22 мільйони – майже на третину більше, ніж планували від початку.
Ціни на ремонт: спереду домалюємо одиничку, позаду нулик
Історією зацікавилася ГО «Платформа “Громадський контроль”» із Дніпра, яка моніторить тендери й кошториси в рідному місті та в сусідів.
Вони подали запит на вже готові акти виконаних робіт за об’єктом. Але їм відмовили. У лікарні твердили, що інформація про ремонт – це інформація з обмеженим доступом: вона стосується об’єкта критичної інфраструктури та закладу охорони здоров’я, і розголошення даних буцімто може загрожувати життю пацієнтів та інших осіб.
«Громконтроль» отримав документи через суд – і таки ж виявив у них чимало завищень.
Активісти проаналізували частину актів на суму в 3,9 мільйонів гривень – і виявили переплати на 3,3 мільйона гривень.
Якщо простіше, то на кожній гривні вкрали 5,5 гривень.
Так, фільтр-поглинач придбали за 186 881 грн, коли на ринку вартість одного фільтра – 8 000 грн. Отже, тільки на цій позиції ціну завищили у 23 рази відносно ринкової – майже на 180 000 грн. На 12 фільтрах завищення склало вже 2,1 млн грн.
Противибуховий пристрій для сховища (автоматичні заглушки для вентиляції від дії вибухової хвилі) закупили за 100 913 грн. Проте на ринку вартість одного такого пристрою становить 22 000 грн. Отже, ціну завищили у 4,5 рази. На 4 пристроях переплатили 315 654 грн.
Перетворювач частотний придбали за 62 147 грн. Але на ринку такі коштують 10 990 грн. Отже, ціну завищили практично у 6 разів відносно ринкової. Всього на 3-х перетворювачах переплатили 153 473 грн.
«Громконтроль» звернувся з заявою про злочин до Нацполіції. У ній зазначили загальну суму розкрадань на 3,3 мільйона гривень. Але правоохоронці відмовились починати кримінальне провадження. Тому зараз організація окремо судиться за те, щоб ці дані внесли до реєстру.
Трохи стадіонів, трохи партії Буряка
Що ж за фірма відзначилася на цих роботах?
ТОВ «РСУ-Строй» у мирні часи була «міцним середнячком» серед міських підрядників. Без великих тендерів, здебільшого капремонти у школах і садочках, але за декілька років вони вже заробили більше ніж 50 мільйонів гривень.
Неприємні історії теж були. У 2020 році на ремонті гімназії у селищі Михайлівка у сплачених актах виявили вписані роботи на футбольному полі, яких насправді не робили. Але з початком повномасштабного вторгнення слідство заглохло.
Володіють фірмою два запоріжця, Олександр Шаповалов (90%) й Ігор Алексєєв (10%). При цьому Алексєєв певний час працював слюсарем в іншій фірмі.
«РСУ-Строй» входить до невеликого кластеру фірм, пов’язаних спільними менеджерами – «МК “Сфера”» і «Ділайн Інжинірінг». У часи першої каденції Володимира Буряка «МК “Сфера”» отримувала великі підряди на шкільні стадіони у Запоріжжі, а «Ділайн» і «РСУ-строй» були субпідрядниками.
На місцевих виборах 2020 року директор «МК “Сфера”» Олександр Онищенко став депутатом міськради від партії Володимира Буряка «Єднання». Партія хоч і загубила свого лідера в політичних перипетіях останніх чотирьох років, але стало входить до більшості в міськраді.
Підсумки: контроль є, з покаранням не дуже
Попри всю зневіру, громада може отримати можливість для моніторингу важливої захисної інфраструктури. І навіть гідно їх втілює – про це свідчить досвід наших колег. Інша справа, що з покаранням справи погані: поліція вперто не хоче порушувати провадження. Зараз підрядник «загубився» і останні пів року вже не бере участі в тендерах. На жаль, подібне щезнення на декілька років – єдина санкція за подібну відбудову.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Прозора відбудова Запоріжжя», що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю «Запорізького центру розслідувань» і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО «Технології прогресу»
Обговорення